Ona
Botu si vždy vyzkoušejte, klidně se v ní i v obchodě proběhněte (ilustrační fotografie)

Botu si vždy vyzkoušejte, klidně se v ní i v obchodě proběhněte (ilustrační fotografie) | foto: Nike

Špatné boty vám při běhání uškodí. Jak vybrat ty správné?

  • 47
Abyste mohli začít běhat, nemusíte mít drahé vybavení za tisíce. Ovšem na botách se šetřit nevyplatí, protože pak je běhání pro vaše tělo spíše za trest. Chybu může začátečník udělat i při výběru ponožek. Ty krátké totiž nechrání achilovku. Sledujte nový seriál a běhejte s námi, můžete vyhrát účast na zářijovém maratonu v Berlíně.

K běhání stačí tričko, trenýrky, tepláková souprava, případně šusťáky, když je chladno. A samozřejmě boty. Zatímco ostatní vybavení můžeme "ošulit" a na lesní cestu vyrazit i ve starém vytahaném tričku, boty se vyplatí koupit kvalitní.

Nejde jen o to, že kvalitní (rozuměj dražší) maratonky jsou pohodlnější a příjemnější, zároveň ochrání klouby nebo achilovky, ale i páteř. "Pozornost bychom skutečně měli věnovat především dobrému obutí," potvrzuje Vladimír Korbel, který trénoval i přední české atlety.

Kam? Za odborníky

Pokud jste na úplném začátku a opravdu si nevíte s výběrem rady, měli byste zajít do specializovaného obchodu. A specializovaným obchodem myslíme skutečně specializovaný. Supermarketům nebo dokonce tržištím se obloukem vyhněte, úplnou zárukou nemusí být ani značkové obchody světových značek - pokud není personál skutečně kvalitně proškolený.

Skutečnou sázkou na jistotu jsou obchody, které vedou například bývalí sportovci. Ti vám o kvalitním obutí mohou vyprávět hodiny.

Jaké máte chodidlo?

Důležitým faktorem, který by měl ovlivnit výběr vhodné obuvi, je typ a tvar vašeho chodidla. Rozlišují se tři základní anatomické tvary – řecký, krychlový a egyptský.

U řeckého tvoří prsty na noze jakoby špičku, kdy "prsteníček" je delší než palec.

Krychlový tvar chodidla zase poznáte tak, že délka prstů je obdobná a tvoří tedy jakousi rovinu – obzvlášť palec, prsteníček a prostředníček.

U egyptského tvaru chodidla vyčnívá nejvíce palec.

Abyste měli úplnou jistotu, vezměte si do obchodu pár starších, opotřebených sportovních bot. Skutečný odborník při pohledu na podrážky pozná, co je pro vás ideální.

"Do obchodu na zkoušení bot běžte raději v pozdějším odpoledni, kdy už máte oteklou nohu. Asi jako po dlouhém běhu," upozorňuje profesionální trenér.

Čím více pruží, tím lépe

Jste-li skutečným začátečníkem, který nikdy pravidelně neběhal, měli byste si raději vybrat boty s co nejodpruženější podrážkou. Taková obuv bývá označena jako "cushiori".

Ilustrační fotografie

Jsou to ideální boty pro tvrdší povrchy, nejen asfalt nebo beton, ale třeba také zpevněné cesty. Po měkkých, lesních cestách může pravidelně běhat opravdu jen málokdo.

O soutěži

Redakce iDNES.cz pro vás připravila nový seriál, v němž s předními českými odborníky poradí úplným začátečníkům, jak správně běhat a jakých chyb se vyvarovat.

Koncem května pak vyhlásíme soutěž, kde vybereme několik čtenářů, kterým umožníme pod dohledem zkušených trenérů zúčastnit se v září vyhlášeného maratonu v Berlíně. Navíc dostanou běžecké vybavení od firmy Nike.

"Spodek maratonky by měl být asi jeden centimetr silný a podpatek vyšší a silnější, aby chránil při dokroku achilovky," radí Korbel. "Samozřejmě platí, že čím bude terén, po němž běháte, tvrdší, tím by měla být podrážka vyšší a pružnější."

Boty vydrží 800 kilometrů

Už Šimek s Grosmannem si v Divadle Semafor pokládali otázku, jestli je lepší Adidas, nebo Puma. Dnes bychom ještě mohli dodat Nike a další značky. Na otázku, která značka je lepší, neexistuje odpověď.

Každému totiž vyhovuje něco trochu jiného. Někdo má nohu užší, někdo nárt vyšší. A každá značka, každý typ maratonky je odlišný. I velikost 42 může být u každé značky trochu jiná. Musíte si boty vyzkoušet. Hlavně vám musí být naprosto pohodlné, nesmí tlačit, prsty musí mít dostatek místa a nepřiléhat až těsně ke špičce.

Boty by měly mít dobrý odraz, plynulý přechod z paty ke špičce, stabilitu a dobrou kontrolu pohybu.

Zároveň je zapotřebí mít na paměti to, že i sebekvalitnější (rozuměj sebedražší) bota nevydrží věčně. Obvykle se udává, že po uběhnutí 800 kilometrů ztrácí své vlastnosti, odpružení už není tak dobré a delší používání by vám mohlo přivodit zdravotní potíže.

O boty byste měli i dobře pečovat. Pokud je promočíte, nechte je vysušit. Ovšem nikoli u rozpálených kamen nebo topení. Jsou-li zablácené, otřete je mokrým hadrem. Nikdy maratonky neperte v pračce! Přesný návod, jak boty udržovat, by měl být v každé krabici.

Ilustrační fotografie

Nezapomínejte na ponožky

Chcete-li si kvalitní boty skutečně užít, nesmíte zapomenout na kvalitní ponožky. Raději z prádelníku nevytahujte bavlněné, dělají se totiž na nich žmolky, které mohou způsobovat puchýře nebo otlaky. Ideální je kombinace bavlny s některým vhodným umělým materiálem.

Ponožky by neměly být příliš volné, ani těsné. Měly by být z obou stran hladké.

"Ponožky mají dobře sát pot a přiléhat k noze. Z důvodu tepelné ochrany Achillovy šlachy by měly sahat až nad kotník," řekl iDNES.cz profesionální trenér Vladimír Korbel.

Poraďte se na veletrhu

Navštivte ve dnech 6. až 8. května Průmyslový palác v Praze, kde se koná největší běžecký veletrh Sport Marathon Expo. Profesionální trenéři vám představení nejnovější dámskou i pánskou běžeckou kolekci určenou pro závod i trénink.

Pomohou Vám s výběrem běžeckých bot, které jsou nejvhodnější pro Váš styl běhu. Nebude chybět ani detailní vysvětlení technologie Nikeplus, která umožňí sledovat váš běh.

Na prezentaci vás čeká NikeID studio, kde si budete moci nadesignovat běžecké boty podle vašich představ.