Ona

Spaní na břiše zabíjí děti

  • 7
Přestože se ve vyspělých zemích úmrtnost dětí do jednoho roku neustále snižuje, její riziko není zdaleka zažehnáno. Kupodivu je zvyšují sami rodiče zdánlivou maličkostí - nechávají totiž svého potomka spát na bříšku. Jen v sousedním Německu tak zavinili během jediného roku smrt pěti stovek kojenců.
Lékaři bijí na poplach. Zatím ovšem marně. "Musíme daleko důrazněji a přesvědčivěji působit na veřejnost," říká profesor James Marks z amerického Institutu národního zdraví, "aby si uvědomila, že nejbezpečnější pro dítě je spánek na zádech."

Ani jemu se ovšem nepodařilo beze zbytku odhalit mechanismy, které mají předčasný skon kojenců na svědomí. Jeho kolega, profesor Georgie Richerson z Yaleovy univerzity, se kloní k názoru, že při ležení na břiše dochází k vývojovým poruchám mozkových receptorů, které ovlivňují dýchání a tudíž nedokážou rozlišovat mezi příjmem kyslíku a kysličníku uhelnatého. Navíc běžný varovný systém, jenž se v lidském organismu utváří v dalších fázích života, není v tomto kritickém věku natolik vyspělý, aby mohl spolehlivě fungovat.

Nemluvě o tom, že nezanedbatelnou roli hrají i další rizikové příznaky. Človíček, jenž spočívá tváří a pusou na polštáři, opakovaně vdechuje vlastní vydýchaný vzduch. K tomu se ještě připojuje podstatně vyšší teplota, která se drží v jeho postýlce, popřípadě pasivní kouření, za něž "vděčí" vlastním rodičům.

Vědci zatím napočítali na osm desítek faktorů, které ohrožují život kojenců. K nejzávažnějším patří třeba i takříkajíc výhodný nákup použité matrace. Z cizí domácnosti si totiž šetrní otcové a matky mohou zanést domů i nebezpečné bakterie, které v ní takřka před očima bují ze zbytků moče, slin či pozůstatků mléka předchozího uživatele.

Floris Leeuwenberg - snímek z cyklu o narození dítěte pod vodou, 2. místo v kategorii Věda a technologie