opalování, solárium

opalování, solárium | foto: Profimedia.cz

Solária? Ano, ale s rozumem, shodují se lékař i modelka

  • 3
Solární studia zažívají před létem žně. Lidé se v nich opalují bez ohledu na varování kožních lékařů. Ale ani oni nejsou v názoru jednotní. O své zkušenosti s přípravou na letní slunce se podělila také modelka Lucie Váchová.

Kožní odborník Jiří Voltr je přesvědčen o tom, že pro léčbu některých ekzémů a lupénky může být pobyt v soláriu přínosem. Pro lidi se zdravou kůží je však podle něj opalování zbytečné, kůže také rychleji stárne.

"Pokud se však doba pobytu nepřehání a lidé používají i patřičné opalovací krémy, tak bych to nezavrhoval," uvedl Voltr.

Vědecké studie dosud neprokázaly přímý vliv opalování v soláriích na vznik rakoviny kůže.

"Na hodnocení je příliš brzy. Populace, která začala masivně navštěvovat solária, je dosud poměrně mladá," řekla již dříve přednostka kožní kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Věra Semrádová. Negativní dopady se však podle ní mohou projevit až za několik let.

Třtinový prášek

Poslední novinkou, která umožňuje zhnědnutí těla bez rizika UV záření, je prášek z cukrové třtiny. Zákazníci si jej mohou nechat nastříkat speciální pistolí v kosmetických salonech. Nahrazuje pět až šest solárních seancí a po vyschnutí zaručuje přirozené zhnědnutí zhruba na 14 dnů.

Zájem o solária je před létem několikrát vyšší než jindy. "Od dubna do června ale nastává boom, zákazníci se na solárium musejí objednávat," říká například vedoucí sportovního centra Bohuslava Lukesová.

"Solárium máme spíš jako doplněk k posilovně, ale v těchto jarních měsících mají ženy o opalování větší zájem než o cvičení. V červenci a srpnu se už opalovat téměř nechodí. Slabší je to i se cvičením," popsala stejné zkušenosti Renata Holíková z jiného dámského fitnessu.

Zkušenost modelky

K nejpravidelnějším zákaznicím solárií patří profesionální modelky. Je mezi nimi také Miss ČR z roku 2003 Lucie Váchová.

"Mám hodně světlou pokožku a při prvním kontaktu se sluncem se zaručeně spálím. A když použiji opalovací krém s vysokým faktorem, tak mi přinejmenším vyskáčou po celém těle pupínky, protože trpím sluneční alergií. Proto využívám solárií během celého roku," řekla iDNES Váchová.

"Těm, kteří jsou na tom jako já zaručuji, že jim žádné problémy nehrozí," tvrdí. Výsledky jsou podle ní patrné už po třetí návštěvě, pak stačí opálení jednou týdně udržovat.

Rady modelky Lucie Váchové

KRÉMY
Používejte vhodné krémy, které jsou určené přímo pro opalování v soláriích a mají v sobě složky podporující tmavší zabarvení.

PŘESTÁVKA
Mezi jednotlivými návštěvami solária mějte přestávku alespoň 48hodin, dodržujte maximálně 30 návštěv za rok

ŽÁDNÝ MAKE-UP
několik hodin před opalováním nepoužívejte make-up a parfémy a po opalování se několik hodin nesprchujte, aby nedošlo k přerušení procesu. ´

NELEŽTE NEHYBNĚ
Ze své vlastní zkušenosti také doporučuji, abyste při opalování neležely nehybně, protože neprokrvená místa se neopálí.

SLUNCE VYNECHTE
Nezapomeňte, že rozhodně není vhodně kombinovat opalování v soláriu s opalováním na přímém slunci!

BEZ SOLÁRIA
Opalování v soláriu by se měli vyhnout lidé s čerstvými jizvami a po laserovém ošetření, lidé užívající antibiotika, těhotné ženy a děti do věku 12let.

SAMOOPALOVACÍ KRÉMY
Tady platí pravidlo – čím dražší, tím lepší. Existuje spousta krémů, po jejichž použití ale budete nepřirozeně oranžové, flekaté a tudíž nespokojené. Ze své vlastní zkušenosti mohu doporučit přípravky Fake Bake, se kterými docílíte nádherného opálení na více jak 5 dnů. Hojně používanou metodou jsou také nástřiky samoopalovacího krému, které vám provedou v určitých kosmetických salónech či jiných studiích. Zde si můžete vybrat, zda chcete „opálit“ jen obličej a dekolt,  nebo rovnou celé tělo.

,