Ona

Smetana a tuky dávají mozku štěstí

  • 6
Jídlo bohaté na smetanu nebo tuky vyvolává v mozku ohňostroj štěstí. Odhalení britských vědců by mohlo vysvětlit, proč se někteří lidé nemohou nabažit zmrzliny nebo dezertů tiramisu, píše německý týdeník Der Spiegel.

Vědci Ivan de Araujo a Edmund Rolls z britské Oxfordské univerzity nabídli účastníkům pokusu nepříliš vábnou krmi - chuťově neutrální celulózovou kaši s příměsí vody, kukuřičného oleje, sirupu nebo obyčejného rostlinného oleje.

Během oběda pak měřili aktivitu mozku strávníků počítačovým tomografem. Výsledek: Tuk v ústech aktivuje centrum štěstí v mozku.

Zejména jídlo s vyšším obsahem tuků v mozku "zasáhlo" ty oblasti, které se částečně překrývají s oblastí odpovědnou za vnímání chuti. Z toho podle vědců vyplývá, že mozek vnímá nejen chuť, ale i složení jídla.

Tučné směsi kromě toho oživily oblast mozku, která se rovněž aktivuje dalšími příjemnými zážitky jako jsou něžnosti, svůdné vůně nebo výhra ve sportce. "To vysvětluje, proč lidé zvláště rádi jedí potraviny například s obsahem smetany," říká Rolls.

Britský vědec věří, že přesné rozpoznání tukové stravy je důsledkem evoluce. Lidem byla tato schopnost dána, aby se předzásobili na dobu nedostatku potravy.

Překvapivě tak neexistuje žádný druh jídla, jemuž by se člověk zásadně vyhýbal. "Příkladem jsou sliznaté delikatesy jako kaviár nebo losos. Také potravinové koncerny využívají snímání aktivit mozku k vytvoření co nejchutnějších výrobků," říká psycholog David Zald na internetovém serveru Nature Science Update.

Náklady na takové průzkumy v řádu tisíců dolarů jsou údajně ničím ve srovnání s tím, kolik se v tomto odvětví obvykle vynakládá na průzkum trhu. 

"V budoucnu by prý mohly nové poznatky posloužit k výrobě zcela nových potravinářských produktů, které ošálí náš mozek," říká Zald. Bylo by možné například vytvořit nápoje, které chutnají jako ledové, a přitom mají pokojovou teplotu.

,