Doporučujeme

Švestkové čatní se skořicí | foto: Isifa/Stockfood

Sladké radosti a čatní z podzimního ovoce

  • 3
Podzimní ovoce můžete využít nejen na sladké džemy nebo kompoty. Zkuste z něj uvařit třeba indické čatní po česku.

Čatní po česku

Švestkové čatní se skořicí

PRO 4 OSOBY

Příprava: 40 minut

* 500 g vypeckovaných švestek
* 2 lžíce olivového oleje
* 4 stroužky česneku
* 2 cibule
* sůl a mletý pepř
* 1/4 lžičky mletého zázvoru
* 1 svitek skořice
* 2 bobkové listy
* 1 snítka tymiánu
* 2-3 lžíce červeného vína
* cukr krupice
* červený vinný ocet

1. Švestky omyjeme, vypeckujeme a rozpůlíme. V kastrole rozehřejeme olej, zpěníme na něm na proužky nakrájenou cibuli a na plátky nakrájený česnek, přidáme švestky, koření a osolíme. Podlijeme trochou vody a dusíme doměkka.

2. Když jsou švestky měkké a tekutina téměř vypařená, přidáme víno a ochutíme cukrem, vinným octem, případně směs přisolíme a necháme přejít mírným varem do zhoustnutí.

3. Ještě horké plníme do připravených dobře umytých sklenic a uzavřeme. Sklenice otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. K přímé konzumaci necháme pouze vychladnout a potom podáváme.

Hruškovo-jablečné čatní

ASI NA 1,2 KG ČATNÍ

Příprava: 60 minut

*450 g jablek
*300 g hrušek
*asi 100 ml vody
*200 g cibule
*2 cm zázvoru
*2 lžíce zlatých rozinek
*sůl
*1/2 lžičky mleté skořice
*4 hřebíčky
*2 chilli papričky
*250 g cukru krupice
*150 ml jablečného džusu
*200-250 ml bílého vinného octa

1. Jablka a hrušky omyjeme, oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na kousky. Cibuli nakrájíme najemno, zázvor oloupeme a najemno usekáme a vložíme společně s pokrájeným ovocem a rozinkami do kastrolu. Podlijeme vodou a dusíme na mírném ohni asi 20 minut. Potom osolíme, přidáme koření a pokrájené chilli papričky a pár lžic octa. Vaříme dále na mírném ohni, dokud ovoce a cibule nezměknou.

2. Nakonec přidáme cukr, jablečný džus, zbylý ocet a opět vaříme na mírném ohni do zhoustnutí. Ještě horké nalijeme do předehřátých sklenic, uzavřeme a obrátíme alespoň na 10 minut dnem vzhůru. 


TIP
Nechcete-li mít čatní ostré, zbavte papričky semínek. Po uležení se chuť rozleží a zjemní, proto musí být čatní výrazně ochucené.


ZKUSTE MÍSTO KEČUPU

Ostré rajčatové čatní

Dvě kila zralých rajčat ponoříme na 10 vteřin do vařící vody, oloupeme a drobně nakrájíme. Přidáme 2 stroužky rozetřeného česneku, lžičku mletého zázvoru, drobně nakrájenou cibuli a dusíme, až zelenina změkne. Přidáme 1,5 dl octa, 300 g cukru, 2 lžíce rozinek, 1/2 lžičky mletého kardamomu, sůl, chilli, 2 bobkové listy a jeden utlučený hřebíček. Za stálého míchání dusíme, až čatní zhoustne. Dochutíme a plníme do skleniček.


Co je to čatní?

* Zvláštní směs původem z Indie je na sladko kořeněná rozmačkaná kombinace nejrůznějších pochutin. V zemi svého původu se nejčastěji podává čerstvá a k čemukoliv. Proto taky nemá obsahovat konzervační látky.

* Čatní patří k Indii stejně jako salsa k Latinské Americe nebo kečup k USA a hořčice k nám. Klasické čatní se připravuje z rozmačkaných zelených chilli paprik doplněných ovocem a zeleninou.

* Zeleninové čatní se připravuje za studena, naopak ovocné je většinou potřeba uvařit. Nejpopulárnější jsou kokosová, cibulová, rajčatová, koriandrová, mangová, limetková a česneková čatní.

* Do Evropy se začalo dovážet v šestnáctém století, kdy je taky začaly naše kuchařky imitovat. Svým výtvorům říkaly "rozmangované" ovoce nebo zelenina. V devatenáctém století se v Anglii etablovaly značky Čatní majora Greye nebo Bengálský klub, což vlastně bylo ovoce s octem a cukrem zredukované na kaši. 

Sladké radosti

Kaštany a mandle v medu

NA 3/4 L SKLENICI

Příprava: 30 minut + doba na uležení

* 600 g květového medu
* 200 g jedlých kaštanů
* 100 g mandlí

1. Kaštany na špičce nařízneme do kříže, dáme na plech a pečeme v předehřáté troubě, dokud nepopraskají, asi 10-15 minut. Necháme je zchladnout, oloupeme a překrájíme na kousky. Med ohřejeme přímo ve sklenici ve vodní lázni, teplota medu by měla být pod 60 stupňů.

2. Do sklenice vložíme kaštany a mandle a zalijeme teplým medem. Sklenici uzavřeme a necháme uležet alespoň do druhého dne.

ZDRAVÝ DEZERT

Hruškový kompot

* 2 kg hrušek
* 2 l vody
* 500 g cukru krystal
* hřebíček
* celá skořice
* kolečko citronu

1. Hrušky omyjeme, oloupeme, rozpůlíme a odstraníme z nich jádřince. Vodu přivedeme k varu, hrušky do ní na chvilku ponoříme, potom zchladíme ve studené vodě a necháme okapat. Ovoce dáme do sklenic.

2. V hrnci povaříme vodu s cukrem, kořením a kolečkem citronu asi 5 minut a sirup necháme mírně vychladnout. Ovoce zalijeme sirupem tak, aby bylo celé ponořené.

3. Sklenice dobře uzavřeme a sterilizujeme asi 25 minut. Necháme je v hrnci na sterilování mírně vychladnout, pak vyndáme, obrátíme a necháme zcela vychladnout.

USUŠTE, CO MŮŽETE

Sušit lze prakticky všechno ovoce. Klasické české křížaly jsou kromě jablečných i ty švestkové a hruškové. Aby bylo sušené ovoce opravdu dobré, musíme vybrat zralé, chutné a sladké plody. Potom ovoce řádně omyjeme a necháme okapat, případně oloupeme. Jablka a hrušky ponoříme před sušením na 5 minut do vody s citronem (na 1 litr 3 citrony), aby nezhnědly. Hrušky, ale i jablka zbavíme jádřinců a nakrájíme na kolečka nebo měsíčky.

Sušení švestek je poněkud náročnější. Většinou je sušíme celé a neloupané. Sušení několikrát přerušujeme tak, že švestky vyndáme z trouby nebo sušárny a necháme zchladnout. Před dosušením horké švestky porosíme studenou vodou. Sušit ovoce můžeme buď v elektrické sušičce, nebo v troubě.

Připravené ovoce rozprostřeme na sušicí rošty, plech nebo papír. Sušička je nejjednodušší řešení, protože umožňuje snadnou regulaci teploty, díky čemuž se plody usuší kvalitně a zachovají si maximální množství cenných látek, chuti i pěkný vzhled. Zároveň je sušička při větším množství ovoce nejrychlejší způsob.

Pokud sušičku nemáme, úplně postačí trouba - horkovzdušná, elektrická i plynová. V troubě je ideální sušení pomocí roštů, protože na nich k ovoci může proudit vzduch a plody se k sobě nepřilepují. Sušit můžeme v případě nouze i na plechu, ale pak je nutné podložit ovoce pergamenovým papírem.

Troubu při sušení nepatrně otevřeme, aby pára z ovoce mohla unikat ven. Začínáme vždy sušit při nízké teplotě, tj. asi při 20 °C. Když je ovoce polosušené, teplotu zvýšíme na 50 až 70 °C, ale v závěru opět dosoušíme při nízké teplotě. Horko nad 85 °C ničí vůni a barvu ovoce i obsah vitaminů. Správně sušené ovoce je pružné, ale při zmáčknutí z něj nevytéká šťáva.

Dezerty na konec

Švýcarky se švestkovým džemem

PRO 4 OSOBY

Příprava: 25 minut + doba na kynutí + 25 minut pečení

Na těsto:
* 250 g polohrubé mouky
* 250 g hladké mouky
* špetka soli
* 30 g droždí
* 3 lžíce cukru
* 300-400 ml smetany
* 1 vejce

Na náplň:
*100-150 g švestkového džemu
*2 lžíce másla
*2 vanilkové cukry
*1-2 lžičky mleté skořice
*cukr krupice na posypání dle potřeby
*200 g mandlí, sekaných

1. Droždí utřeme s cukrem a rozmícháme ho na hladkou kašičku. Přidáme obě prosáté mouky se solí, postupně přiléváme smetanu, vejce a zaděláme hladké nelepivé těsto. Necháme na teple pod čistou utěrkou kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.

2. Vykynuté těsto rozválíme na pomoučeném vále na obdélníkový plát o síle asi 0,5 cm a potřeme ho rozpuštěným máslem. Posypeme vanilkovým cukrem, cukrem, skořicí a potřeme švestkovým džemem, ne až do krajů. Nakonec posypeme posekanými mandlemi. Plát po delší straně svineme jako roládu a ostrým nožem nakrájíme na plátky 2-3 cm silné. Plech vyložíme pečicím papírem, potřeme ho máslem a plátky těsta naplocho rozložíme kousek od sebe po celém plechu.

3. Necháme ještě chvíli kynout na plechu a pečeme v předehřáté troubě při 180 stupních dozlatova.

Švestkové knedlíky se strouhankou

PRO 4 OSOBY

Příprava: 10 minut + 10 minut vaření

* 250 g tvarohu
* 250 g polohrubé mouky
* 1 lžíce hery
* 80-100 ml mléka
* 1 vejce
* 500 g švestek
* 100 g másla
* 50 g strouhanky
* 4 lžíce máku a cukru

1. V míse utřeme tvaroh, heru a vejce. Přidáme mouku, sůl, přilijeme postupně mléko a zpracujeme těsto. Těsto necháme ztuhnout a pak rozkrájíme na 24 stejných dílů. Do každého kousku zabalíme švestku. Vaříme v osolené vodě 5-6 minut.

2. Uvařené knedlíky vyjmeme děrovanou naběračkou a podáváme posypané nasucho opraženou strouhankou, mákem, moučkovým cukrem a přelité máslem.

Koláč s hruškami a lískovými oříšky

NA 1 FORMU

Příprava: 10 minut + 30 minut na odpočinutí těsta + 40-50 minut pečení

Na těsto:
* 220 g hladké mouky
* 60 g cukru moučky
* 130 g másla
* 1 vejce

Na náplň:
* 600 g hrušek
* 500 g tvarohu
* 100 g cukru moučka
* 2 vejce
* 2 lžíce hrubé krupice
* 1 lžička prášku do pečiva
* 100 g oříšků

1. V míse zpracujeme mouku, máslo, cukr, vejce a špetku soli na těsto. Necháme v ledničce půl hodiny odležet. Těsto rozválíme na kulatý plát, přendáme do formy a dáme na 10 minut předpéct do předehřáté trouby při 180 stupních.

2. Na náplň oloupané hrušky nakrájíme na kostičky, pokapeme citronovou šťávou a promícháme se lžící skořicového cukru. Tvaroh utřeme se žloutky a cukrem. Z bílků a špetky soli ušleháme sníh a zlehka ho promícháme s krupicí a práškem do pečiva. Spojíme s tvarohovou směsí a zlehka promícháme. Na předpečené těsto rozložíme hrušky, rozetřeme tvarohovou náplň, povrch urovnáme stěrkou a poklademe oloupanými oříšky, které zlehka vtlačíme do tvarohu.

3. Pečeme v předehřáté troubě při 180 stupních asi 30-40 minut, dokud není těsto upečené dozlatova a náplň pevná. 


  • Vybrali jsme pro Vás