Doporučujeme

Skotská whisky

-

Babí léto se nám začíná měnit v sychravý podzim... No co naplat, můžeme začít brblat, nebo si říct, konečně - a po vzoru anglických lordů si nalít něco hřejivějšího bez výčitek svědomí. K nostalgickému podzimu patří praskot polem v krbu a sklenka lahodného moku...a jakého?  Když lordi - co takhle whisky?

"Skotská whisky
Destilovaný alkohol začali ve Skotsku vyrábět v 15. století mniši. Byl označován keltským jménem "Uisge Beatha", znamenajícím "živá voda". "Uisge Beatha" se postupně změnilo na anglické "whisky".
Původním způsobem výroby whisky je přeměna ječmene na slad, smíchání s vodou, zkvašení na "pivo" a následné destilování v měděném destilačním přístroji ve tvaru konvice. Sladová whisky se dodnes vyrábí pouze touto metodou. Po vypálení skotská zraje nejméně tři roky v dubových sudech po bourbonu nebo po sherry.
Skotské nížiny poskytovaly vynikající ječmen, horské řeky a potoky dostatek čisté vody. Díky umění zdokonalovanému po generace se tyto suroviny měnily na lahodný destilát zlatavé barvy. To byla a je skotská whisky.
V zahraničí se skotská začala šířeji uplatňovat až v 19.století a růst její slávy je těsně svázán s firmou Chivas Brothers. Příběh Chivasů začíná v roce 1801, kdy se James Chivas spojil s aberdeenským obchodníkem s vínem a destiláty Williamem Edwardem. Jejich podnik prosperoval díky partnerství s nedalekým královským palácem Balmoral, kam přijížděla na své letní sídlo královna Viktorie. V roce 1857 se k Jamesovi připojil jeho bratr John. To již byli bratři Chivasové dvorním dodavatelem whisky Jejího Veličenstva.
Na konci 19. století vytvořili bratři Chivasové delikátní vícedruhovou whisky Chivas Regal a díky její kvalitě se stali opět dodavatelem na královský dvůr, tentokrát, v roce 1923, pro Jeho Veličenstvo krále Jiřího V.
V roce 1949 se firma Chivas Brothers spojila s kanadskou The Seagram Company Ltd. a z firmy obchodnické a míchačské se postupně stal druhý největší výrobce skotské s 30 % podílem na světovém trhu a 22 značkami.
Srdcem výroby skotské je Skotská vysočina, konkrétně region Speyside (okolí řeky Spey). Zde se koncentruje většina z téměř sta sladových palíren ve Skotsku. Jednodruhové sladové whisky (single malt) nacházejí odbytiště zejména doma ve Skotsku. Nezastupitelnou úlohu mají při vytváření vícedruhových whisek pro export. V jediné lahvi Chivas Regal nebo Passport Scotch je obsaženo několik desítek sladových whisek a jejich vzájemný poměr dává charakter výslednému produktu.
Výberové vícedruhové whisky jako dvanáctiletá Chivas Regal nebo jednadvacetiletá Royal Salute servírujeme zásadne v pokojové teplote a bez ledu. Pokud zákazník vyžaduje led, servírujeme jej zvlášt. Naopak k výberovým whiskám by se automaticky mel servírovat džbánek s cistou vodou. Odborníci si totiž redí whisky vodou, aby mohli lépe vychutnat její chut. Standardní skotské (šestiletý Passport Scotch nebo Queen Anne) podáváme podle chuti zákazníka. Obvykle se servírují na led, vhodnejší je ale servírovat i standardní skotskou v pokojové teplote a bez ledu. Velmi oblíbené jsou longdrinky s colou nebo zázvorovou limonádou a rada dalších míchaných nápoju. Sladové whisky jsou whisky znalcu. Jejich legendárním predstavitelem je The Glenlivet. Jsou populární zejména ve své domovine, ve Skotsku. Skotové milují "single malt" whisky, protože jsou výraznejší, svou chutí a vuní vyjadrují charakter daného regionu nebo palírny a mají svuj osobitý styl. Sladové whisky podáváme zásadne v pokojové teplote a se džbánkem vody."

 

Výběrové vícedruhové whisky jako dvanáctiletá Chivas Regal nebo jednadvacetiletá Royal Salute servírujeme zásadně v pokojové teplotě a bez ledu. Pokud zákazník vyžaduje led, servírujeme jej zvlášť. Naopak k výběrovým whiskám by se automaticky měl servírovat džbánek s čistou vodou. Odborníci si totiž ředí whisky vodou, aby mohli lépe vychutnat její chuť.

Sladové whisky jsou whisky znalců. Jejich legendárním představitelem je The Glenlivet. Jsou populární zejména ve své domovině, ve Skotsku. Skotové milují "single malt" whisky, protože jsou výraznější, svou chutí a vůní vyjadřují charakter daného regionu nebo palírny a mají svůj osobitý styl. Sladové whisky podáváme zásadně v pokojové teplotě a se džbánkem vody.

Standardní skotské (šestiletý Passport Scotch nebo Queen Anne) podáváme podle chuti zákazníka. Obvykle se servírují na led, vhodnější je ale servírovat i standardní skotskou v pokojové teplotě a bez ledu. Velmi oblíbené jsou longdrinky s colou nebo zázvorovou limonádou a řada dalších míchaných nápojů.


  • Vybrali jsme pro Vás