Skoliózou trpí i mnoho mladých lidí. Ilustrační foto.

Skoliózou trpí i mnoho mladých lidí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Skolióza: častá nemoc způsobená špatným držením těla!

Skolióza je velmi často zanedbaný zdravotní problém. Můžeme jí popsat jako nepřirozené vychýlení páteře do strany. Se skoliózou se můžete narodit, ale také si ji vypěstovat. Zátěž jedné strany těla nebo nestejná délka nohou vedou bez cvičení k trvalým následkům. Bez pohybu se všechno může ještě zhoršit.

Skolióza se nejčastěji projevuje vadným držením těla. Rodiče a učitelé tělocviku by měli proto u dětí správné držení pohlídat. Než napravovat špatné návyky, je lepší nezískat je. Další formou je přímo vychýlení páteře.

Při zanedbání řešení tohoto problému, může dojít i k nošení tzv. krunýře, někdy i 24 hodin denně. To mívá negativní dopad na psychiku, přece jen estetický dojem není zrovna valný a omezení pohybu nám také příliš k dobré náladě nepřispěje.

Vždy je nutné navštívit odborného specialistu - fyzioterapeuta, který vám nejlépe poradí, jak efektivně zlepšit držení těla. Jak jsme již zmínili v předchozím textu, řešení skoliotického držení těla, je velmi složité.

Ovšem ne nemožné. Velmi důležité je rovnoměrně posílit svaly. Měli bychom tedy cvičit především hluboký stabilizační systém, svaly břišní, hýžďové a mezilopatkové. Toto cvičení doplnit o důsledné protahování zkrácených svalů.
Odborník na pohybový aparát tento obecný návod doplní o další cviky, určené speciálně k řešení příčiny vaší skoliózy.