Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sex, věda a umění svádění: čím jsme přitažliví pro opačné pohlaví

  0:08aktualizováno  0:08
Abyste byla sexuálně přitažlivá, nemusíte být zrovna klasicky krásná. Záleží na tom, jak se lišíte od průměru, jak jste symetrická, kolik ženských znaků skrývá váš obličej...

Tajemství perfektní postavy není pouze v ideální váze. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Americká novinářka Jean Pincottová ve své publikaci "Mají muži opravdu raději blondýnky?" shromáždila výsledky akademických studií a odkrývá, čím jsou ženy pro opačné pohlaví přitažlivé.

ČÍM JE NAŠE TVÁŘ PŘITAŽLIVÁ? 

Psychologové, antropologové a další vědci podrobně rozebrali pojetí a měřítka ženské krásy.

Zaměřili se na tato tři měřítka:
* odchylka od průměru (jak moc se blíží velikost a tvar rysů obličeje průměru)
* symetrie
* pohlavní dimorfie (zda má obličej více ženských, nebo mužských rysů)

Pozor, mluví ale pouze o tvarech a rysech, nikoli o věku, výrazu nebo celkovém vzhledu.

Gwyneth Paltrowová

Možná vám připadá první měřítko - odchylka od průměru - zvláštní. Už jen význam slova "průměr", což asociuje spíše všednost, nezajímavost... Prostě průměr. Ovšem většina z nás nemá "průměrné" rysy. Když se s daným průměrem srovnáme, zjistíme, že máme oči příliš blízko nebo daleko od sebe, naše obočí není rovnoměrné nebo náš nos je příliš ostrý.

Čím se tedy blížíme průměru? Vědci mají několik teorií: to, jak nám něco připadá povědomé, u nás vytváří přitažlivost. Umíme identifikovat znaky v obličejích, které vidíme kolem sebe, z čehož vyplývá, že běžné (klasické), chcete-li průměrné proporce, nám připadají familiární, na rozdíl od výrazně odlišných rysů, jako je orlí nos, oči daleko od sebe nebo syslí tváře.

Výzkumy také prokázaly, že "detektory krásy" mají už i novorozeňata. Vědci jim simultánně ukázali krásné a ošklivé obličeje. Zjistili, že na pěkné obličeje novorozenci hleděli mnohem déle.

Symetrie - druhé měřítko krásy - může při posuzování, zda je někdo krásný, pomoci. Vezměme si například Gwyneth Paltrow: má krásnou, ale trochu atypickou tvář. Její ústa jsou širší, než je zvykem, a oči má dál od sebe. Na jiné osobě by tyto aspekty mohly působit neatraktivně, ale Gwynethina tvář je zároveň téměř perfektně symetrická, čímž se daná odchylka od průměru vyvážila.

To samé platí i pro supermodelky Kate Moss, Christy Turlington nebo Cindy Crawford. Ne všechny krásné obličeje jsou symetrické, a ne všechny symetrické obličeje jsou krásné. Symetrie však často hraje velkou roli při vnímání atraktivity.

Maskulinita/femininita je třetím hlediskem při posuzování atraktivity. U mužů hormon testosteron může za to, že muži mají výrazné čelisti, lícní kosti, mohutnější nadočnicové oblouky, velké nosy, malé oči, úzké rty a podobně. Ženy zase díky estrogenu mívají menší bradu a nos, obočí výše nad očima, mají jemnější pleť a podobně. Ženy i muži však mohou mít atributy tváře opačného pohlaví. Proto platí, že čím více ženských znaků v obličeji, tím je žena přitažlivější a naopak.

PROČ JSOU VELKÁ PRSA NEJLEPŠÍ?

Nikdo nemá vysvětlení, proč jsou ženská prsa tak sexy, ale všechny teorie se týkají plodnosti. Velká prsa jsou prý znakem plodnosti: tuk, který se v nich ukládá, se ukládá pod vlivem estrogenu, který také ovlivňuje schopnost otěhotnět.

Ilustrační foto

Studie harvardské epidemioložky Grazyny Jasienské ukázala, že ženy s plnými ňadry mají téměř třikrát vyšší šanci otěhotnět než ženy s jiným typem postavy (studie za plná ňadra pokládala ta, která měla v obvodu alespoň o dvacet procent více než v obvodu pod prsy).

PARDON, DÁMY, ALE MUŽI OPRAVDU PREFERUJÍ BLONDÝNKY

Je to klišé, ale výzkumy ukazují, že téměř v celé Evropě a Americe muži opravdu preferují blondýnky. Již odedávna se světlé vlasy vyskytovaly vzácněji než tmavé, a z moře brunetek blondýnky prostě vyčnívaly. Pro naše předky byly blond vlasy symbolem krásy, lesku a pozlátka. Současné muže přitahují z téhož důvodu: prostě na sebe poutají větší pozornost.

Lidské oko přitahují více světlé a zářivé barvy, blondýnky tudíž nad brunetami a zrzkami vyčnívají. Blond barva je prý také spojena s mládím a plodností.

Podle studie polských psychologů muži preferují blondýnky, zejména pokud jde o ženy starší než 25 let. Barva vlasů je také přitažlivá, pokud je nějakým způsobem nevšední. Ve většině zemí je nevšední a výjimečná blond barva, zatímco ve Skandinávii, kde je blondýnek naopak mnoho, muži preferují brunetky.

VYŠŠÍ PODPATKY = PŘITAŽLIVĚJŠÍ POSTAVA

Podpatky vám zajistí "sošnou" postavu. Chodidla v botách na podpatku vypadají menší a budete mít i lepší držení těla. Lýtka a holeně jsou napjaté a opticky prodloužené.

Když máte podpatky, je to, jako byste stáli na špičkách prstů: vyklenete páteř a zadeček trochu vystrčíte. Pohyb vašich dolních končetin je najednou smyslnější.

Vědci z Wroclawské univerzity ukázali více než dvěma stům mužů a žen obrázky žen a mužů, kteří měli různě dlouhé nohy. Obě pohlaví hodnotila atraktivitu a shodla se, že nohy delší alespoň o pět procent než běžně (rozuměj bez podpatků), jsou ideální a atraktivní. Je-li průměrná délka nohou 165 cm vysoké ženy zhruba 76 centimetrů (měřeno od chodidel k místu, kde se setkává stehno s pánevní kostí), může žena této výšky alespoň částečně prodloužit nohy tím, že si vezme asi čtyřcentimetrové podpatky.

Ilustrační foto

Ve studii byly nohy o deset procent delší považovány za sexy, ale nohy "prodloužené" o patnáct procent už nikoli. Všeobecně platí, že pokud je žena 162-172 cm vysoká, lichotit její postavě budou podpatky maximálně do 7-9 centimetrů. Vyšší už by na ní vypadaly divně.

Studie z Londýnské univerzity, která se zaměřovala na proporce, také ukázala, že ideální ženská postava má nohy přesně 1,4x delší, než je délka horní části těla. Přesně takové proporce mají například Nicole Kidman, Naomi Campbell a většina dalších supermodelek.

TAJEMSTVÍ PERFEKTNÍHO TĚLA

Ze vzdálenosti 200 metrů muž nevidí ženiny krásné oči nebo smyslné rty. Nemůže naslouchat jejím vtipným poznámkám nebo se dotýkat její jemné pokožky. Avšak už z letmého pohledu na postavu zjistí mnoho o jejím věku, zdraví a reprodukčním potenciálu. Okamžitě totiž posuzuje poměr boků a pasu. Tento poměr hraje jednu z nejdůležitějších rolí při posuzování sexuální přitažlivosti. Čím užší pas v poměru k bokům žena má, tím víc sexy působí.

"Zlatým" poměrem je 0,7 (vydělte obvod pasu obvodem boků), a co je důležité - záleží jen na poměru, nikoli na hmotnosti. Stejný poměr tedy mohou mít jak superštíhlé ženy, jako například Twiggy, tak baculatější ženy, jako byla Marilyn Monroe. Dámy, nezoufejte tedy nad každým kilem navíc. Snažte se spíše svou postavu vytvarovat tak, aby se přiblížila výše popsaným měřítkům.

Autoři:
Nejčtenější

ilustrační snímek
Poradna: Pubertální dcera se chová, jako by se jí netýkala menstruace

Moje dcera se chová, jako by neměla žádnou menstruaci a vůbec se jí to netýkalo. Když se snažím zavést na to hovor, otočí hlavu a ignoruje mě. Čtenářka Ina...  celý článek

Zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl
Ondřej Šteffl: Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit

Umět se učit, kritické myšlení, kreativita, flexibilita, ale i empatie a laskavost – to jsou klíčové dovednosti ideálního pracovníka příštích let. Alespoň to...  celý článek

Sport na čerstvém vzduchu a s přáteli je nejlepší způsob, jak si užít léto.
Léto v pohybu: Sportovní outfity a doplňky, kterým neodoláte

Krásné letní počasí přímo vybízí k venkovním sportovním aktivitám. Návštěvu fitness center proto odložte, až se ochladí, a prázdniny využijte ke sportům, které...  celý článek

Mozková mrtvice - ilustrační fotografie
Když udeří mrtvice, jde o čas. Jak ji poznáte?

Na mozku jsme závislí. To on rozhodne, zda si přečtete tento článek a napijete se u toho kávy. Vše probíhá automaticky. Ovšem jen do chvíle, než mozkovou tepnu...  celý článek

Světlé odstíny vlasů jsou pro léto nejvhodnější.
Pět tipů, jak si v létě udržet zářivou barvu, aniž by vaše vlasy trpěly

Sluníčko i chlór dává vlasům zabrat. Nezřídka dokonce mění jejich barvu. Vyplatí se proto dopřávat kadeřím pravidelnou péči pomocí speciální kosmetiky.   celý článek

Další z rubriky

Spreje ve formě jemné mlhy bez přehnané parfemace jsou na léto nejlepší volbou.
Osvěžující vody ve spreji zchladí a hydratují, ale nevydrží moc dlouho

Hydratační mlha je malý zázrak, který je účinnou vzpruhou pro sluncem unavenou pokožku. Na trhu je celá řada přípravků, které slibují, že pleť zklidní, Jak...  celý článek

Světlé odstíny vlasů jsou pro léto nejvhodnější.
Pět tipů, jak si v létě udržet zářivou barvu, aniž by vaše vlasy trpěly

Sluníčko i chlór dává vlasům zabrat. Nezřídka dokonce mění jejich barvu. Vyplatí se proto dopřávat kadeřím pravidelnou péči pomocí speciální kosmetiky.   celý článek

Za rošťácký účes australské školačky může genetická porucha.
Malá Australanka má vlasy jako vrabčí hnízdo. Trpí vzácnou chorobou

Na první pohled vypadá jako neposlušná holčička, která se odmítá česat. Její blonďaté pokroucené lokny trčí do stran a její účes nápadně připomíná ten, co měl...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

5 nejkontroverznějších parfémů: Opium i vůně pohřebního domu
5 nejkontroverznějších parfémů: Opium i vůně pohřebního domu

Jedni je milují, druzí se jim vyhýbají obloukem. Jsou parfémy, které vyvolaly tak ostrou reakci, že si jiné přízvisko než "kontroverzní" nezaslouží. A to ať už... celý článek

Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran
Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran

Člověk, který vybočuje nejen svým osobitým stylem, ale také svými kritickými názory.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.