Přípravky proti akné nemá cenu aplikovat jen na pupínky.

Přípravky proti akné nemá cenu aplikovat jen na pupínky. | foto: Profimedia.cz

Šest věcí, které vám váš dermatolog neřekl

  • 8
Žijete v domnění, že čokoláda a pizza způsobují akné? Myslíte si, že se rána dřív zahojí, když ji necháte dýchat? Čtěte překvapivou pravdu o vaší kůži.

Čokoláda akné nezpůsobuje, ale mléko ano
Lidé se domnívají, že mastná jídla, jako je například čokoláda, pizza a smažené pokrmy, jim nějakým způsobem ucpe póry a tuk je příčinou jejich pupínků, uvádí server msn. Ve skutečnosti je však akné způsobeno zánětem mazových žláz, za kterým stojí bakterie. Nedávné studie navíc ukazují na možnou souvislost mezi mléky a mléčnými produkty a rozvojem akné. Vědci předpokládají, že bioaktivní molekuly mohou stimulovat zanícení žlázek, jejichž výsledkem je potom akné. Odborníci proto doporučují mléčné výrobky při výskytu akné omezit, ale nikoli úplně vynechat.

Antiperspiranty aplikujte v noci
Lidé si často stěžují na to, že jejich antiperspiranty nefungují. Odborníci radí aplikovat antiperspirant na vysušené podpaží těsně předtím, než jdete spát, a ráno ho potom aplikovat znovu. Tak dosáhnete jeho mnohem lepšího výsledku.

I plochá mateřská znaménka jsou nebezpečná
Myslíte si, že čas na návštěvu lékaře je pouze v případě, že vaše mateřské znaménko změnilo velikost nebo je vystouplé nad povrch? Omyl. Nebezpečná mohou být i plochá mateřská znaménka. Varovný je nepravidelný tvar i barva znaménka a velikost přesahující pět milimetrů.

Přípravky proti akné neaplikujte pouze na pupínky
Většina lidí aplikuje přípravky proti akné pouze na pupínky, ale zapomíná na zbytek obličeje, případně těla. Přitom však valná část těchto přípravků působí především preventivně a na stávající pupínky má minimální vliv. Mnohem efektivnější jsou v likvidaci bakterií, které akné způsobují. Je tedy nutné aplikovat je na celý obličej a nikoli jen na již vzniklé pupínky.

Zranění se hojí rychleji ve vlhku
Pokud se říznete nožem, škrábnete se  nebo si způsobíte jiné povrchové zranění, většinou si ránu ihned přelepíte náplastí či obvážete. Většina lidí však náplast či obvaz po jednom či dvou dnech odstraní, aby rána mohla "dýchat a vyschnout". Dermatologické studie však zjistily, že pro hojení ran je mnohem výhodnější vlhké prostředí a poté, co ránu vyčistíte, měli byste ji nechat překrytou sterilním obvazem nebo náplastí.

Vitamin E zpomaluje hojení ran
I tato skutečnost je v rozporu s tím, co si myslí většina lidí. Vitamin E je známý jako antioxidant, který působí proti peroxidacím, a podílí se tak na stabilitě buněčné membrány. Na druhou stranu však nejenže nepomáhá v rychlejším hojení ran, ale podle výsledků studií jejich hojení dokonce zpomaluje a ztěžuje.