Ona
Za únavu může i nedostatek kvalitního spánku (ilustrační snímek)

Za únavu může i nedostatek kvalitního spánku (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Sedm důvodů, proč jste pořád unavení

  • 28
Každý z nás se občas cítí unavený a bez energie, aniž by dokázal určit, co za pocitem vyčerpání vězí. Kromě přepracování či předzvěsti, průběhu nebo důsledku nemoci může mít únava ještě mnoho jiných příčin.

Únavu lze rozlišovat na psychickou či fyzickou a mezi její hlavní projevy patří malátnost, vyčerpání, bolesti hlavy a zad, úzkosti, podrážděnost, náladovost a neschopnost soustředit se.

Extrémní únava, která se označuje jako vyčerpání, může však způsobovat i změny vnímání, deprese, halucinace a zmatenost. Jaké mohou být příčiny vaší únavy?

1. Jste dehydratovaní

Nedostatek tekutin může způsobit malátnost, netečnost a značný pokles energie. Pokud vaše strava obsahuje velké množství soli, kávy a čaje, je dost možné, že jste dehydratovaní. Sůl totiž doslova louhuje tekutiny z těla a kofein v kávě a čaji působí močopudně.

Kromě únavy patří mezi hlavní znaky dehydratace suchá pokožka nebo rty a tmavší moč. A kolik tekutin denně byste měli přijmout? Odborníci radí vydělit celkovou váhu v kilogramech třiceti a vyjde vám, kolik litrů tekutin potřebujete.

Do přijatého množství byste měli zahrnout především čistou vodu, bylinné čaje, ředěné džusy nebo také kokosovou vodu, která obsahuje elektrolyty, jež ztrácíte pocením.

2. Chybí vám železo nebo vitamin D

Pokud jste se rozhodli pro veganství a vzdali se masných a mléčných výrobků, může vám chybět železo. Nedostatek železa hrozí také ženám, které trpí silnou menstruací. Nejbohatším zdrojem tohoto důležitého minerálu jsou kromě masa rovněž ořechy, semínka, rozinky, sušené meruňky a listová zelenina.

Únavu mohou také způsobovat nízké hodnoty vitaminu D a B12. Množství "déčka" v těle pomůže zvednout pobyt na slunci, zdrojem tohoto vitaminu jsou také mořské ryby, tvrdé sýry či mák. K doplnění vitaminu B12 vám zase pomohou živočišné produkty jako vejce, mléko, sýry a maso.

Vegani ho mohou získat například z kvašené zeleniny, mořských řas nebo obilných klíčků. Jediným způsobem, jak zjistit, zda vaše tělo obsahuje dostatečné množství železa a vitaminů D a B12, je krevní test.

3. Máte poruchu štítné žlázy nebo nadledvinek

Štítná žláza produkuje hormon tyroxin, jež reguluje metabolismus a spotřebu energie. Při snížené produkci tyroxinu se můžete cítit unavení, hrozí také výkyvy nálad, zimomřivost a přibírání na váze. Pokud máte podezření na poruchu štítné žlázy, nechte si udělat krevní test.

Za tajemnou únavou mohou být také nadledvinky, které produkují mimo jiné i adrenalin a kortizol. Adrenalin se vylučuje do krve při stresu, strachu a úzkosti a kortizol zvyšuje pohotovost organismu při zátěžových situacích (proto se mu také říká antistresový hormon).

Dlouhodobý stres a psychická zátěž mohou vést až ke stavu známému jako vyčerpání nadledvinek a neschopnost vylučovat dostatek kortizolu může způsobit poklesy energie a závratě. Při léčbě nadledvinek je nejdůležitějším faktorem psychický i fyzický odpočinek, odborníci doporučují především meditaci a relaxační cvičení.

4. Děláte moc věcí najednou

Tento fenomém se týká především žen, které dokáží v jeden moment číst e-mail, telefonovat a lakovat si nehty. Ovšem tato schopnost nemusí být vždy dobrá pro zdraví.

"Mnoho věcí najednou příliš stimuluje tvorbu dopaminu v mozku," říká profesor Paul Gilbert, psycholog a autor knihy The compassionate mind.

"Dopamin je chemická látka spojená s odměňováním, vitalitou a dobrou náladou a je snadno spotřebována. Když se zásoby tenčí, může to vést k vyčerpání a depresi," vysvětlil profesor Gilbert, který na srovnání hladin dopaminu v mozku doporučuje jemné činnosti jako zahradničení, procházku nebo meditaci.

5. Jste zahlceni technologií

Nespavost a únava mohou být také příznaky elektrické senzitivity, která je podle mnohých odborníků způsobena přílišným vystavením se elektromagnetickým polím (dále jen EMFs z anglického electromagnetic field).

Bezdrátové a mobilní telefony a bezdrátové směrovače vyzařují EMFs v domácnostech, a tak podle studií ovlivňují štítnou žlázu a produkci melatoninu.

Jelikož je v dnešní době téměř nemožné vyhnout se těmto technologiím úplně, experti na tuto problematiku doporučují alespoň odstranit všechny zdroje EMFs z vaší ložnice.

6. Můžete mít celiakii

Toto autoimunní chronické onemocnění sliznice tenkého střeva je způsobeno přecitlivělostí na lepek a neschopností tolerovat lepek v potravě. Lepek je směs bílkovin, která se nachází v mnoha obilovinách, jako je pšenice, žito, ječmen a oves.

I když se celiakie obvykle projevuje problémy se zažíváním, někteří lidé tento příznak nemají, a tak si nedokáží vytvořit spojitost mezi únavou a nesnášenlivostí lepku.

Nediagnostikovaní a tudíž neléčení celiaci však neabsorbují pořádně živiny z potravy, což může kromě vyčerpání vést také k neplodnosti a dokonce i k osteoporóze. Pokud máte podezření na tuto nemoc, požádejte svého lékaře o test na celiakii.

7. Spíte buď málo, nebo až příliš

Kvalitní spánek regeneruje celý organismus, ale nadbytek spánku může být stejně tak unavující jako spánková deprivace. Většina lidí potřebuje asi 8 hodin spánku a jeho nedostatek stejně jako nadbytek vede ke snížení energie, neschopnosti se soustředit, podrážděnosti i depresím.

Snažte se proto dodržovat pravidelný biorytmus a choďte spát a vstávejte v přibližně stejnou dobu každý den.

Jestliže si rádi přispíte o víkendu, dopřejte si maximálně hodinu navíc oproti pracovním dnům. Dlouhé vyspávání vám může pokazit celý víkend, protože budete malátní, unavení a mrzutí.

, pro iDNES.cz