Vysoká hladina ženského hormonu progesteronu před mentruací pomáhá rychleji odstranit nikotin z organismu, čímž se snižují abstinenční příznaky.

Vysoká hladina ženského hormonu progesteronu před mentruací pomáhá rychleji odstranit nikotin z organismu, čímž se snižují abstinenční příznaky. | foto: Profimedia.cz

Se závislostí zatočte po ovulaci, abstinence nebude tak bolet

  • 3
Šanci skončit s jakoukoliv závislostí ovlivňuje u žen také jejich menstruační cyklus, zjistili vědci z univerzity v americké Minnesotě. Například pro ženy závislé na nikotinu nebo na čokoládě je snazší se osvobodit v druhé polovině menstruačního cyklu.

Statistiky ukazují, že menstruačními nepravidelnostmi trpí více kuřačky než nekuřačky. Ve srovnání s nekuřačkami nastupuje u kuřaček menopauza o 1,74 roku dříve a víc procent kuřaček postihne v menopauze osteoporóza.

Vědci totiž zjistili, že touha po nikotinu, ale i jiných návykových látkách, je úzce spojena s hladinou hormonů v krvi.

Výzkum ukázal, že ženy, které přestaly kouřit ve folikulární fázi cyklu, tedy od začátku menstruace do ovulace, která nastává zhruba po čtrnácti dnech, byly ve svém snažení o polovinu méně úspěšné než ty, které se pro tento krok rozhodly ve fázi luteální - tedy od ovulace po začátek další menstruace.

Pokud respondentky přestaly kouřit ve folikulární fázi, vydržely abstinovat pouze dvě z deseti, ve druhé skupině to byly čtyři.

Kouření je zodpovědné za třetinu všech nádorů, nejčastěji způsobuje rakovinu plic, močového měchýře, rtu, jazyka či jícnu. Hrozí rovněž srdeční a cévní onemocnění a mnohé jiné choroby. Cigaret by se měli vzdát také ženy a muži, kteří uvažují o početí, kouření totiž snižuje plodnost a ohrožuje plod. Cigaretový kouř obsahuje více než 4 000 chemikálií, z nichž mnohé vyvolávají zhoubné bujení. Na celém světě tak umírá v důsledku kouření asi 4 miliony lidí ročně.

"Domníváme se, že vysoká hladina ženského hormonu progesteronu v luteálním stadiu pomáhá rychleji odstranit nikotin z organismu, čímž se snižují abstinenční příznaky," tvrdí vedoucí studie Sarah Jamesonová.

Podle ní ale naopak při vysoké hladině hormonu estrogenu ve folikulární fázi roste chuť na cigaretu. Je to dáno nejspíše tím, že ženy mají v té době i větší chuť k jídlu, zejména pak právě na sladkosti a čokoládu. Přibírají na váze a po nikotinu sahají proto, aby kompenzoval sladkosti, protože má váhu snižující účinky.

Výzkumy teorii potvrzují. Kuřačky, které kontrolují svoji hmotnost, si zapálí nejčastěji právě během menstruace a během premenstruační fáze.