K příznakům schizofrenie může patřit i nedostatek motivace a energie.

K příznakům schizofrenie může patřit i nedostatek motivace a energie. | foto: Profimedia.cz

Schizofrenie

  • 4
Schizofrenie je vážné duševní onemocnění, které mění prožívání a chování nemocného člověka. Omezuje jeho sociální přizpůsobivost, pracovní schopnosti a zhoršuje kvalitu jeho života.

Onemocnění je rozšířeno po celém světě a trpí jím 1% populace. Postihuje muže i ženy, u mužů nemoc propuká obvykle mezi 18. a 25. rokem, u žen mezi 26. a 45. rokem.

Nejčastější symptomy schizofrenie:
sluchové halucinace
bludy
nedostatek motivace nebo energie
problémy v komunikaci s lidmi
potíže při zvládání každodenních obvyklých aktivit (např. osobní hygiena)
vztahovačnost
podezřívavost
ztráta náhledu
oploštělé nebo přehnané emoce

Jaká je příčina schizofrenie?
Příčiny onemocnění zůstávají stále neznámé. Důležitou roli hrají genetické předpoklady a rodinné prostředí, ve kterém nemocný vyrůstal.

Léčba
Schizofrenii je možno léčit farmakologicky, pomocí léků zvaných neuroleptika, která potlačují produkci bludů a halucinací. Tyto léky mají ale řadu negativních vedlejších účinků, mezi něž patří např. poruchy hormonální, srdeční a oběhové, ospalost, přibývání na váze, třes, chvění, záškuby ve svalech apod. Další možností léčby je psychoterapeutická a resocializační pomoc, kterou je možno zahájit až se zaléčeným, stabilizovaným jedincem. Tato forma léčby má za cíl integrovat nemocného zpět do společnosti a pomoci mu pochopit svou nemoc a rozumět jejím příznakům.

Jaká je prognóza onemocnění?
U třetiny pacientů nezanechá onemocnění žádné následky, u další třetiny dochází k opětovným návratům onemocnění, ale pacienti jsou schopni žít v normální společnosti. Zbývající třetina má trvalé následky, dochází k poškození osobnosti a pacienti vyžadují častou hospitalizaci.