Saunování je příjemný a očistný rituál, který si můžete dopřát třeba s...

Saunování je příjemný a očistný rituál, který si můžete dopřát třeba s kamarádkou. Prospěje nejen vašemu organismu, ale také vaší pokožce. | foto: Profimedia.cz

V sauně dýchejte pusou, jinak vás bude bolet hlava

  • 13
Chcete-li posílit svou imunitu, komplexně ozdravit tělo a dopřát zasloužený odpočinek unavené mysli, začněte s pravidelnou návštěvou sauny. Z jakých blahodárných účinků se budete těšit a jaká jsou pravidla této zdraví prospěšné procedury?

Sauna je skvělé místo, které umí komplexně pečovat o zdraví a krásu. Tělo se působením tepla a suchého vzduchu postupně zbavuje nečistot, takže kůže zůstává zdravější, viditelně pružnější. Aby byla celá procedura co nejvíce prospěšná, je důležité na ni pokožku dobře připravit.

V první řadě byste se měli před vstupem do sauny osprchovat, odlíčit a pleť důkladně vyčistit. Při sprchování sáhněte raději po přípravku na olejové bázi než po klasickém sprchovém gelu. Snáz tak odstraníte pot a zároveň pokožka zůstane dostatečně zhydratovaná.

Pevnější cévy

Při zahřívání organismu v sauně dochází k rozšíření periferních cév, tzn. k lepšímu prokrvení kůže a obecně všech orgánů. „Teplem dochází ke zvýšení srdeční tepové frekvence, tudíž i k zrychlení krevního oběhu. Při prudkém ochlazení, které po saunování následuje, naopak cévy reagují výrazným zúžením svého průsvitu, což má pozitivní vliv na žilní řečiště. Při saunování tedy dochází ke zpevnění cévní stěny žil a k zlepšení žilního toku,“ vysvětluje Tomáš Bureš, cévní chirurg z EUC Kliniky Kladno.

Podle něj by si však na saunování měli dávat pozor lidé se srdečním onemocněním. U těch představuje příliš velkou zátěž pro oběhový systém, a tak by mohlo naopak vyvolat zdravotní potíže.

Důkladný peeling

Odborníci na kůži doporučují během saunování nanést na celé tělo i obličej peeling. „Kůži tím zbavíte odumřelých buněk a současně ji promasírujete. Díky tomu se pokožka stane na dotek jemnější a vláčnější,“ tvrdí Iva Obstová, korektivní dermatoložka z MEDICOM Clinic. Pro saunový rituál lze použít některou z hotových peelingových směsí nebo si peeling vyrobit z vlastních domácích zásob.

„Základními a jednoduchými ingrediencemi pro domácí výrobu peelingu jsou sůl nebo cukr – ty můžete ozvláštnit jak pevnými příměsemi (drcené jehličí, káva, nastrouhaná kůra z citrusů), tak těmi tekutými (esenciální oleje, slivovice, vanilková esence),“ uvádí Daniela Dvořáková, kosmetička studia Bomton Jalta Spa.

Do sauny si kromě ručníku vezmete i tělové oleje a další kosmetiku, která vaši pokožku vyčistí a zhydratují.

A dodává, že výborným detoxikačním produktem vhodným do sauny je i med, který čistí póry a výrazně pomáhá při hojení pokožky. Díky působení tepla se pak veškeré zmíněné látky snadněji a hlouběji vstřebávají do pokožky, zvyšuje se jejich účinek.

Pravidla správného saunování

Aby bylo saunování prospěšné nejen pokožce, ale i zdraví celkově, je zapotřebí dodržovat při něm určitá pravidla. „Do sauny nikdy nechoďte nalačno, ani s plným žaludkem. Před vstupem nepijte alkohol a nekuřte. V sauně vydržte maximálně patnáct minut, poté tělo zchlaďte ledovou vodou a následně si odpočiňte v relaxační zóně,“ radí Petra Holečková, kosmetická specialistka Doctor Eckstein.

Nic se nemá přehánět, proto si celý proces zopakujte maximálně třikrát. „Před první ze třech sérií se osprchujte teplou vodou – díky tomu se v sauně rychleji zpotíte. Saunujte se bez plavek a z hygienických důvodů ležte po celou dobu na ručníku či osušce,“ říká Petra Holečková. Pokud vás ale začne pálit kůže, boltce či bradavky, raději vyjděte ven. I když jste byli uvnitř třeba jen pět minut.

Esenciální oleje pomáhají při dýchacích obtížích, migrénách, některé uklidňují nebo mají afrodiziakální účinky.

Pozor také na správné dýchání. Obzvláště ve finské sauně, kde teplota dosahuje až 110 °C. „V klasické finské sauně dýchejte raději ústy než nosem. Dýchání suchého vzduchu nosem totiž vysušuje sliznici a způsobuje bolesti hlavy. Při dýchání nosem vás navíc může horký vzduch jakoby pálit a v sauně proto nevydržíte tak dlouho.Pociťujete-li pálení vzduchu i při dýchání ústy, můžete si ústa mírně překrýt dlaní,“ radí Petra Trojanová, dermatoložka značky Skinso.

Podobně je to i v jiných typech sauny. „V infrasaunách je teplota vzduchu podstatně nižší, pohybuje se okolo 30–60°C. Přesto se i v ní doporučuje dýchat spíše ústy než nosem, a to v podstatě ze stejných důvodů jako v sauně finské,“ říká Petra Trojanová.

Pobyt v sauně si lze zpříjemnit nejen svíčkami. Peeling a esenciálně oleje napomáhají relaxaci a podporují účinky saunování.

Mysl potěší esenciální oleje

Pobyt v sauně si samozřejmě lze zpříjemnit i použitím některého z přírodních esenciálních olejů, které saunovému rituálu propůjčí ještě příjemnější atmosféru. „Esenciální oleje se působením tepla postupně odpařují, intenzivně stimulují mozkové centrum a podporují obranyschopnost. Je však důležité, aby byl esenciální olej skutečně kvalitní, protože působí na celé tělo. Z toho důvodu bych se vyvarovala syntetickým olejům, tedy těm chemicky vyrobeným, které nemají žádné pozitivní účinky,“ doporučuje Iva Obstová .

Kokosový olej dodá vlasům, které se v sauně nadměrně vysušují, ztracenou sílu a lesk.

Vybírat bychom tedy měli jen takové esenciální oleje, které jsou nám příjemné a zároveň je oceníme pro jejich konkrétní účinky. „Mnohé esenciální oleje pomáhají při dýchacích potížích, jiné podporují koncentraci a příznivě působí při migrénách. Některé z nich zase tělo příjemně povzbudí i uvolní nebo mají až afrodiziakální účinky,“ tvrdí Jiří Harašta, majitel české firmy Saloos vyrábějící přírodní bio kosmetiku.

Podle Jiřího Harašty můžete pro povzbuzení mysli použít například esenciální olej litsea cubeba, pomeranč, mandarinku nebo grep. Pro zklidnění psychiky a úlevu od stresu je jako stvořená levandule, meduňka a růžové dřevo. Při nachlazení nebo při oslabené imunitě se zase vyplatí sáhnout po borovici, eukalyptu, mátě peprné nebo jedli. Romantickou atmosféru v sauně umí navodit esenciální olej pačuli, ylang ylang či santalové dřevo.

Kokosový olej zachrání vlasy

Po saunování je velmi důležité doplnit do těla tekutiny a odplavené vitaminy. Ideálně bychom si měli hned po sauně dopřát velkou sklenici vody s citrónem. Stejně tak i kůži bychom měli dopřát zaslouženou následnou péči v podobě hydratačního krému nebo kvalitního tělového oleje a důkladně pokožku promazat.

Zatímco saunování prospívá cévám, tělnímu oběhu i pokožce, pro vlasy představuje velkou zátěž. Horko jim neprospívá, vysušují se a lámou. „Dostatečnou péči, živiny a hydrataci jim ale můžete dodat třeba kokosovým olejem. Ošetřete jím vlasy buď po sauně, nebo si z něj vytvořte zábal už na dobu saunování. Uvidíte, že se vám vlasy za takovou péči odmění zdravějším vzhledem a leskem,“ dodává na závěr lékařka Obstová.