Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia

Samotáři umírají dřív, dejte šanci i špatným kamarádům, radí psycholožka

  • 18
Zdá se, že písničkové „nemít žádné kamarády, tomu já říkám neštěstí“ dostalo svůj vědecký podklad. Podle amerických vědců je silné pouto k dalším osobám nejenom příjemné a psychicky prospěšné, ale pomáhá i našemu fyzickému zdraví.

Podle vědců z Pittsburghu a Kalifornie nám přátelství pomáhá vyrovnat se se stresem, nepříjemnými pocity a naopak nás podporuje v učení a rozvíjení vlastního potenciálu. Američtí psychologové provedli shrnutí veškeré dosud zveřejněné literatury sledující kvalitu osobních vztahů a zdraví. Zahrnuli do nich vztahy milostné, sourozenecké a rodinné, přátelské i vztah mentora a žáka.

„Víme tak málo o tom, proč jsou vztahy tak důležité,“ povzdychla si vedoucí posledního výzkumu psycholožka Brooke Feeneyová z Carnegie Mellon University listu Huffington Post. A připomněla výsledky metaanalýzy, podle které nedostatek kvalitních sociálních vazeb zkracuje lidský život stejně jako vykouření patnácti cigaret nebo vypití šesti alkoholických nápojů denně. 

Podle psychologů je jedním z nejdůležitějších úkolů přátelství poskytování podpory v těžkém nebo vypjatém období. „Není to jenom o poskytnutí podpory, ale i o způsobu, jak se to provede,“ dodává Brooke Feeneyová s tím, že kvalitní a citlivá podpora vyvolá pocit pochopení a zájmu. I dobře míněná podpora ale může při necitlivém přístupu zanechat rozrušenou osobu s pocity vlastní nedostatečnosti, viny, slabosti a závislosti na ostatních.

Kamarádi zaslouží druhou šanci

Podle doktorky Brooke Feeneyové je náš pocit naplnění v životě celkově tvořen pěti složkami: hédonickými pocity jako štěstí, pocitem, že má můj život smysl a že následuji své životní cíle, psychologickým zdravím, pevnými a smysluplnými sociálními vztahy a samozřejmě i fyzickým zdravím.

Podle Feeneyové bychom ale ani na „špatné“ kamarády neměli ihned zapomínat a měli bychom jim dát šanci. Za nevhodné kamarády jsou běžně považování lidé, kteří se chovají jako pijavice a neposkytují vám žádnou podporu a pomoc, když je potřebujete. Podle Feeneyové to ale může být také tím, že se oni sami právě potýkají s hromadou svých emocionálních problémů, a proto nejsou schopni adekvátně reagovat.

Pokud vám kamarád neposkytuje dostatečnou emocionální podporu, doporučuje psycholožka rozšířit svou síť kamarádů, aby se podpora rozložila mezi ně a přátelství tak bylo méně psychicky náročné. Samozřejmostí je pak oplacení podpory přítelovi ve chvíli, když záchranné stéblo potřebuje on sám. Přátelství podpoříte i poděkováním nebo jiným uznáním za podržení nad vodou, pravého přítele to velmi potěší.

, pro iDNES.cz