Ona
Užívání ibuprofenu údajně snižuje riziko alzheimera o čtyřicet procent.

Užívání ibuprofenu údajně snižuje riziko alzheimera o čtyřicet procent. | foto: Profimedia.cz

S ibuprofenem proti alzheimerovi

  • 9
Dlouhodobé užívání ibuprofenu a některých podobných léků uplatňovaných při léčbě menších bolestí, zánětů či horečce snižuje riziko onemocnění Alzheimerovou nemocí.

Výskyt neurodegenerativních onemocnění, mezi něž se Alzheimerova nemoc počítá, celosvětově narůstá. Za jejich rozšíření je odpovědný zejména nárůst délky života obyvatel rozvinutých zemí (vyskytují se ale i u třicátníků) a dosavadní neúspěchy s jejich efektivní léčbou. U pacientů trpících těmito onemocněními, také nazývanými demence, se postupně zhoršuje krátkodobá paměť, mají problémy s vyjádřením svých myšlenek a pocitů a jsou zmatení i ve známém prostředí. Často se nemohou rozhodnout ani ve zdánlivě jednoduchých problémech. V závěrečných stádiích nemoci nepoznávají své nejbližší a nejsou schopni vykonávat nejzákladnější činnosti.

Spásný ibuprofen?
V květnovém čísle časopisu Neurology vyšly výsledky rozsáhlé analýzy téměř čtvrt milionu lidí ve věku pětapadesát let a starších, z nichž zhruba pětina v průběhu pěti let onemocněla Alzheimerovou nemocí. Jelikož byly dostupné detailní informace o jejich zdravotním stavu a obdržené lékařské péči, mohli vědci stanovit, jaké vlivy mohou snižovat riziko onemocnění.

U lidí, kteří v průběhu daných pěti let často užívali ibuprofen zejména na zmírnění bolestí kloubů či hlavy nebo při horečce, se ukázalo čtyřicetiprocentní snížení rizika vzniku onemocnění Alzheimerovou nemocí. Zároveň se ukázalo, že čím déle lidé ibuprofen užívali, tím nižší riziko demence měli. Ibuprofen patří do třídy tzv. nesteroidních protizánětlivých léčiv, jež obsahuje mnoho dalších farmak.

Ne všechna však mají stejný účinek, u některých – kupř. indomethacinu – byl nalezen efekt ve snížení rizika o čtvrtinu, u dalších léků žádný podobný vliv zpozorován nebyl. Ovšem výsledky mohou být ovlivněny skutečností, jak podotýká autor analýzy profesor Steven Vlad z Lékařské fakulty Bostonské univerzity, že "ibuprofen je jedním z nejužívanějších léků vůbec.“

Pozor na unáhlené závěry
Z povahy analýzy vyplývá však pouze odhalení skutečnosti, že lidé užívající ibuprofen mají nižší riziko onemocnění Alzheimerovou nemocí. Uvedené nemusí znamenat, že ibuprofen sám má nějaký fyziologický účinek v zabránění vzniku nemoci. Také žádný z dosavadních výzkumů neodhalil, jakým mechanismem by mohl ibuprofen organismus proti nemoci ochránit. Zároveň je důležité při hodnocení výsledků zvážit i další faktory, kupříkladu že lidé léčící se ibuprofenem mohou mít kvalitnější lékařskou péči a podobně.

Je rovněž známo, že pravidelné užívání ibuprofenu s sebou přináší závažná zdravotní rizika. Byl odhalen jeho vliv ve vzniku žaludečních vředů. Lidé užívající vysoké dávky trpí zvracením a dalšími zažívacími problémy, závratěmi a migrénou.