Ona
Bageta - (c) profimedia.cz/corbis

Bageta - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

S bagetami se rozlučte

  • 9
Dopřejete si rádi k polévce či hlavnímu jídlu pečivo? Na něco takového raději zapomeňte. Při hubnutí je totiž potřeba množství pečiva snížit. Vždy je dobré vědět, kolik váží krajíc vašeho oblíbeného chleba nebo jeden rohlík či houska.

PŘEDCHOZÍ DÍL SERIÁLU ZDE

Počítejte také s tím, že celozrnné pečivo, zvláště takové, které obsahuje Slunečnicová nebo dýňová semínka, bývá o něco těžší.

Zpočátku si proto několikrát pečivo zvažte, abyste jeho hmotnost dostali do oka. Podle toho pak poznáte, kolik kilojoulů si "vpravujete" do těla.

Vhodný je celozrnný chléb
Energetická hodnota všech druhů pečiva je víceméně stejná. Nejnižší energetickou hodnotu má žitný chléb a graham (930 kJ/100 g), nejvyšší má bageta (1150 kJ/100g). Bílý rohlík má 1050 kJ, pita nebo pšeničný bílý chléb 1000 kJ.

U sójového pečiva a mnoha celozrnných nebo vícezrnných druhů záleží na typu a množství použitých surovin. Protože existuje mnoho pekáren s různými recepturami, je v těchto případech těžké stanovit přesnější hodnoty.

V energii tedy nakonec velké rozdíly nejsou. Jednotlivé druhy pečiva se ovšem zásadně liší výživovými hodnotami. Zatímco bílé pečivo dodává tělu v podstatě jen prázdné kalorie a má minimum vlákniny, obsahuje pouze 3 gramy vlákniny na 100 gramů, tmavé a celozrnné pečivo je zdrojem vlákniny v množství až 8,5 gramu ve 100 gramech.

Celozrnné pečivo poskytuje navíc nutričně významné množství vitaminů a minerálních látek, které jsou z bílého pečiva odstraněny vymíláním. Důvodem, proč si vybírat celozrnné pečivo a pečivo z žitné mouky, je v neposlední řadě i jejich nižší glykemický index.

Kontrolovat složení pečiva se vyplatí
Celozrnné pečivo musí obsahovat minimálně 80 procent celozrnných mouk z celkové hmotnosti pečiva.

Pokud je ve složení uvedena na prvním místě hladká mouka a celozrnná až na druhém nebo třetím, nejde o celozrnný výrobek. Výrobce musí uvádět suroviny podle množství tak, že na prvním místě je vždy ta, které bylo použito nejvíce.

Někomu vyhovuje, když nahradí pečivo knäckebrotem nebo křehkým chlebem. Místo jednoho kusu klasického pečiva, například dalamánku, pak můžete sníst čtyři až pět plátků knackebrotu. I zde ovšem sledujte obsah vlákniny ve výrobku a vyhýbejte se pečivu z pufované rýže, protože tyto druhy pečiva mají vysoký glykemický index.

Jídelníček pro dnešní den 

SNÍDANĚ: chléb se sýrem
1 plátek celozrnného žitného chleba (typ moskevský)
pomazánkové máslo na potření chleba
2 plátky sýru eidam
rajče nebo paprika
1220 kJ

SVAČINA: jogurtový nápoj
jogurtový nápoj s 0,1 % tuku, ovocný, s náhradními sladidly (0,4 l) 
530 kJ

OBĚD: tuňák se salátem
100 g uzeného tuňáka
200 g rajčat
jarní cibulky
1 lžička olivového oleje
čerstvě mletý pepř
ocet balsamico
1450 kJ

SVAČINA: ovocný tvaroh
100 g tvarohu
150 g borůvek nebo jiného ovoce
sladidlo
780 kJ

VEČEŘE: houby s vejci, hlávkový salát
200 g hub (podusit s kmínem)
1 celé vejce + 2 bílky
2 plátky křehkého chleba
hlávkový salát klasický (s 1 lžičkou olivového oleje)
1160 kJ

CELKEM: 5140 kJ

,