Ona

Rýma ničí kožní nádory

Australští vědci objevili nečekanou zbraň proti rakovině kůže. "Buňky melanomu lze zničit tak, že se infikují virem rýmy. Jde o významný objev," uvedl profesor Darren Shafren, který vedl tým výzkumníků na univerzitě v Newcastlu. Melanom nejčastěji vzniká častým opalováním.

Rakovina kůže je v Austrálii značně rozšířená - kontinent je vystaven intenzívnímu slunečnímu svitu a obyvatelé mají světlou pleť.

V zemi onemocní rakovinou kůže nejméně jednou za život každý druhý obyvatel. Tisíce z nich choroba každoročně zabije.

"Výsledky, kterých jsme dosáhli při experimentech s lidskými buňkami a se zvířaty, jsou velmi pozitivní. Dokážeme-li dosáhnout podobných efektů u lidí, může být způsob léčby hotov do roka nebo dvou," tvrdí profesor Shafren.

Léčba vypadá tak, že se virus vpraví injekcí do místa, kde je v pokožce melanom. Virus se posléze vyvíjí a ničí zhoubný nádor. Shafren tvrdí, že do několika týdnů se tumor začíná zmenšovat a následně mizí.

Kromě toho virus obíhá v těle a ničí další ložiska melanomu, která lékař ani nezjistil.

Profesor Shafren počítá s tím, že se léčba nejprve bude ověřovat u pacientů v konečné fázi nemoci. Vědci mohou začít okamžitě, musí však ještě získat potřebná povolení.

Lékaři mají za to, že riziko vzniku melanomu výrazně roste častým opalováním bez ochrany a zejména spálením. V České republice touto chorobou onemocní zhruba 1300 lidí ročně, kolem tří set na ni umírá.

,