Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Rychlá pomoc pro vaši kštici: jak na lupy nebo mastné vlasy

  • 3
Bojujete každé ráno se suchou koudelí na hlavě, vlasy vám padají víc než normálně a lupy z ramen nestačíte oklepávat? Zavolejte na pomoc vlasovou záchranku.

Když nerostou

* Jaké jsou
Objevují se vám na hlavě místa, kde vám přestaly růst vlasy? Třeba v koutech nad čelem? Jakmile se na hlavě utvoří lesklá ploška, nových vlasů už se tam nedočkáte, protože tam nejsou vlasové cibulky. Pokud ale z místa ještě pár vlasů roste, jen jsou slabší, můžete je zachránit.

* Co s tím?
Vlasovým cibulkám pomůžete masážemi kartáčem s přírodními štětinami a stimulujícími přípravky s kofeinem. Řídnoucí porost zamaskujete novými barvami na vlasy, které je dokáží vyživit a obalit tak, že je o něco silnější než původní nebarvený. Vzdušný objem vytvoříte také s pomocí stylingových pěn, tužidel a sprejů.

Když se mastí

Tip na domácí kúru

Kopřivy zalijte horkou vodou a chladným nálevem oplachujte vlasy po každém mytí hlavy.

* Jaké jsou
Plihnou do dvou hodin po umytí, tvoří pramínky a působí tak dojmem řídkých vlasů. Sklon k větší tvorbě mazu je dán geneticky a vlasům ani pokožce neškodí.

* Co s tím?
Vlasy potřebují mytí každý den, vyvarujte se horké vody při oplachování a horkého vzduchu při fénování. Praktický je krátký účes.

Když padají

* Jaké jsou
S vypadáváním vlasů se setká čas od času každý z nás. Důvodů je k tomu hodně. Jestliže vaše vlasy řídnou a objevujete na polštáři více vlasů, než je běžné, nepanikařte a zkuste se zamyslet nad svým životním stylem či momentální situací. Na vypadávání vlasů má vliv třeba stres, diety, hormonální nerovnováha po porodu nebo při menopauze. Více vypadávají vlasy na jaře nebo na podzim, ale běžné je, že dochází k obměně vlasů, takže denně ztratíme 60 i více vlasů.

Ilustrační snímek

* Co s tím?
Padání vlasů způsobuje nedostatek hořčíku nebo zinku. Zkuste léčit vlasy vhodnou stravou. Zinek se nachází ve vejcích, rybách, houbách, kapustě i v pivních kvasnicích. Může jít o nedostatek křemíku nebo železa. Vyzkoušejte zábal z přesličky rolní, která obsahuje křemík, nebo si z ní udělejte čaj. Železo najdete v játrech, vejcích, celozrnném pečivu, v malinách a v droždí. Stimulující látky můžete vtírat do pokožky a prodloužit tím životní cyklus vlasů.

Když krepatí

* Jaké jsou
Vlasy, které jsou velmi suché, bývají pórovitější, a jsou proto choulostivější na ztrátu vlhkosti. Jejich křehkost a lámavost způsobuje nedostatek kožního mazu. Bývají drsné a bez lesku a krepatí. Někdy mohou být jen vysušené barvením či melírováním, ale zde se jedná spíše o dočasnou změnu než o typ vlasů.

* Co s tím?
Na suché vlasy platí vyživující, nejlépe olejové balzámy a masky na vlasy. Proti krepatění vlasů pomáhá olej z kukuřičných klíčků, který je obohacený o vitamin A, E a Omega 6 mastné kyseliny a olej z kamélie. Suché a krepaté vlasy vyhladí keratin, který obsahují šampony a balzámy.

Když vás trápí lupy

* Co se děje
Stejně tak jako se přirozeně obnovuje kůže na těle, olupuje se i vlasová pokožka. Pokud se ale loupe víc, objevují se lupy. Jejich tvorba navíc bývá doprovázená nepříjemnými pocity svědění a pálení pokožky. Lupy se objevují jako přechodný neduh, který brzy zase zmizí, jindy je potřeba speciální léčba. Lupy mohou být mastné či suché. Ty suché odhalíte ihned, třeba na ramenou jako drobný bílý poprašek, ty mastné ulpívají na vlasech a na pokožce.

* Co s tím?
Jestliže najednou objevíte lupy, poraďte se s vaším kadeřníkem. Lupy se totiž mohou objevit při používání nevhodného šamponu, který vám nesedne a pokožku dráždí. Může odmastit vlasovou pokožku a narušit její kyselý ochranný plášť a lipidovou bariéru. Lupy mohou být projevem nedostatku vitaminů v organismu nebo onemocnění. V těžším případě se poraďte s lékařem. Může jít o seboroickou dermatitidu, upozorňuje dermatoložka Karolina Kykalová. Na tu ale šampony z drogerie nestačí, zastavte se pro ně v lékárně. Běžné šampony určené pro problémy s lupy obsahují zklidňující, antibakteriální a protizánětlivé složky.