Ona

Odstřelovačka Ruth Westheimerová se stala věhlasnou odbornicí na sex

  • 29
Před třiceti lety ovládala éter, stala se jedničkou mezi americkými sexuálními terapeuty. Drobná a přímočará Ruth Westheimerová, další žena z cyklu televize BBC Neobyčejné ženy, o níž málokdo ví, že kvůli židovskému původu prožila dětství bez rodičů a v arabsko- izraelské válce byla odstřelovačkou.

Ruth Westheimerová se narodila 4. července 1928 jako Karola Ruth Siegelová v německém Weisenfeldu do rodiny židovského obchodníka. Byla vychovávána jako ortodoxní Židovka, její dětství ale ještě víc ovlivnil narůstající antisemitismus v hitlerovském Německu.

Zatímco její rodiče skončili v koncentračním táboře, kde zahynuli, byla Ruth vybrána do takzvaného Kindertransportu a byla evakuována do švýcarské vesničky Heiden, kde byl speciální dětský domov pro židovské děti. "Bylo pro mě důležité, že tam jsem s dalšími dětmi. Navzájem jsme si dávali sílu přežít tu hroznou situaci."

V Heidenu strávila Ruth více než šest let. Když válka skončila, chtěla se stát učitelkou, ale nakonec odjela do Izraele budovat nový stát.

O ochraně před početím neměla tušení

Maria Montessori

V neděli sledujte na ČT od 21 hodin poslední díl televizního cyklu BBC Neobyčejné ženy, věnovaný tentokrát italské pedagožce, filozofce a vědkyni Marii Montessori.

"Palestina tehdy byla pod britskou správou. Ačkoli jsme měli povolení, Britové nás na čas umístili do tábora obehnaného ostnatým drátem. Následně se Ruth spolu s několika dalšími přáteli rozhodla pro život  v kibucu, kde prožila první sexuální zážitek: "Byl tam jeden pohledný kluk, sloužil v britském vojsku v Egyptě. V uniformě vypadal nádherně. Potichoučku jsme spolu jednou šli do stodoly a tam jsem přišla o panenství. Naštěstí jsem neotěhotněla, protože o nějaké ochraně před početím jsem neměla vůbec tušení."

Ruth Westheimerová jako dítě
Ruth Westheimerová se svými rodiči, s nimiž bydlela do svých deseti let.
Ruth Westheimerová s dcerou

Postupem času se začala Ruth socialistická myšlenka společného života v kibucu zajídat. Cítila, že potřebuje svůj vlastní život, a začala studovat. Jenže po vyhlášení samostatného Státu Izrael a vypuknutí války změnila plány: "Ani nevím, jak jsem se dostala do kurzu vojenských odstřelovačů. Možná jsem uměla dobře mířit. Každopádně jsem byla šťastná, že to mohu dělat. Všichni chtěli bojovat za svou vlast." Během první arabsko-izraelské války utrpěla Ruth vážné zranění a skoro přišla o část jednoho chodidla.

Když v roce 1949 válka skončila, Ruth krátce učila a záhy načala novou životní etapu: "Ve svých jednadvaceti jsem se provdala a odjela do Paříže. I když jsme byli velmi chudí, byli jsme šťastní."

Tři manželství, dvě děti

V Paříži pracovala Ruth jako ředitelka židovské mateřské školy a přitom studovala francouzské dějiny a psychologii a nakonec se dostala i na Sorbonnu. Manželství se jí ale záhy rozpadlo, a když potkala dalšího muže, odjela s ním do New Yorku, kde pracovala jako novinářka a pokračovala ve studiu na univerzitě. Zároveň se znovu provdala a v roce 1957 se jí narodila dcera Miriam.

Ruth Westheimerová se zpěvačkou Madonnou.
Ruth Westheimerová a módní návrhář Jean Paul Gaultier.
Ruth Westheimerová a herec Burt Reynolds.

O rok později se jí i toto manželství rozpadlo a Ruth se musela hodně otáčet, aby svou dcerku uživila. Pak ale potkala Manfreda Westheimera, německého Žida, který žil v Americe od roku 1941. Vzali se v prosinci 1961 a za pár let se jim narodila syn Joel. Ruth začala pracovat ve výzkumu na Kolumbijské univerzitě a pak přijala nabídku pracovat v oblasti plánovaného rodičovství. Cílem tohoto projektu bylo vzdělávat nízkopříjmové rodiny v newyorském Harlemu, a omezovat tak porodnost.

"Vzala jsem to, přestože jsem si zprvu pomyslela, že na těch lidech je něco v nepořádku. Jejich práce spočívala v hovorech o sexu! Ne o literatuře ani o počasí. Prostě jen o sexu. Ale už o dva dny později jsem věděla, že jde o skutečně zajímavý projekt."

Na slovíčko s doktorkou Ruth

V roce 1970 byla sexuální revoluce v plném proudu. "Lidé se mě začali ptát i na věci, na které jsem neznala odpovědi – na předčasnou ejakulaci, na neschopnost dosáhnout orgasmu apod. Potřebovala jsem další kurz."

Po jeho absolvování se Ruth stala certifikovanou psychosexuální terapeutkou. Školila další svoje kolegy a otevřela si vlastní ordinaci. Vydala první knihu a přijala nabídku na diskusní pořad v rádiu a následně také v televizi. Z neznámé vysokoškolské učitelky se stala národní celebrita.

"Protože mi v té době, kdy jsem začínala v rádiu a v televizi, bylo už padesát a zněla jsem důvěryhodně, laskavě jako babička, lidé mě bez problémů přijali."

V průběhu osmdesátých let její věhlas ještě vzrostl. Vydala další knihy a jezdila na přednášky po celém světě. Zároveň se objevovala v televizních reklamách, ve kterých propagovala třeba kondomy.

V roce 1987 dostala v televizi svůj vlastní pořad: Na slovíčko s doktorkou Ruth, ve kterém věnovala hodně času novému závažnému problému, nemoci AIDS. A přestože dneska už žádný vlastní pořad nemá, vydává další knihy a věnuje se sexuální osvětě.