Přibližně každých dvacet minut dejte svým očím na dvacet sekund od počítače oddych (ilustrační snímek)

Přibližně každých dvacet minut dejte svým očím na dvacet sekund od počítače oddych (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Rozmazané vidění a bolest hlavy, tak se projevuje nemoc z počítače

  • 18
Dnes je pro miliony lidí nedílná součást pracovního dne. Sedí u stolu a upřeně hledí do počítačového monitoru. Hodiny a hodiny. Výsledek se může ukázat poměrně brzy, soubor příznaků, který vzniká přepínáním očí, se označuje jako syndrom počítačového vidění.

Vědecké studie ukazují, že problémy s viděním způsobené nadměrnou prací s počítačem jsou skutečně časté. Podle odborného serveru ulékaře.cz zhruba 50 až 90 procent lidí pracujících s počítačem má aspoň některé z příznaků syndromu počítačového vidění.

Zdravotní problémy přitom nemusí mít pouze dospělí, kteří počítač potřebují ke své práci. Stejné nebezpečí hrozí i dětem, které ho využívají k zábavě nebo ke studiu.

Riziko se přitom zvyšuje především tehdy, když osvětlení monitoru a klávesnice není kvůli jeho postavení v místnosti nebo kvůli špatnému dopadu světla ideální.

Pozor na dvojité vidění

"Neexistuje žádný důkaz o tom, že by syndrom počítačového vidění mohl způsobit vážné nebo trvalé poškození našeho zraku, například šedý zákal," uvedl odborný server.

Na druhou stranu může být častá práce s počítačem příčinou problémů jako rozmazané vidění, dvojité vidění, suché a zarudlé oči, podrážděné oči, bolest hlavy, bolest krční páteře nebo zad.

I když nejde o žádnou "smrtelnou" chorobu, problémy s očima mohou velmi znepříjemnit práci a také výrazně snižovat pracovní výkonnost.

Čtyři tipy pro ochranu očí

Předcházet unaveným a přepracovaným očím můžete i pomocí několika drobných změn:

1. Nenechte se oslnit

Nastavte si osvětlení svého pracovního místa tak, aby lesk na monitoru počítače byl co nejmenší, a vaše oči se tak nemusely zbytečně namáhat. Na monitor by nemělo dopadat přímé světlo z okna a také umělé osvětlení místnosti je pro práci na počítači vhodné spíše tlumenější.

2. Upravte si pracovní plochu

Podle odborníků je nejvhodnější pozice monitoru mírně pod úrovní vašich očí, ve vzdálenosti 55 až 65 centimetrů od obličeje. V této pozici nebudete muset natahovat krk ani napínat oči.

3. Dopřejte svým očím pauzu

Přibližně každých dvacet minut dejte svým očím na dvacet sekund oddych. Odvraťte pohled od monitoru a zadívejte se třeba z okna nebo přejíždějte pohledem po místnosti.

4. Upravte si monitor

Nastavení vašeho monitoru není neměnné, obzvláště pokud vám nevyhovuje. Věnujte mu chvíli času a upravte si jas, kontrast a velikost písma přesně podle svých potřeb.