MUDr. Lucie Cingrošová | foto: Ondřej Košík

Jak tam můžeš dělat, často slyší dětská onkoložka Lucie Cingrošová

  • 95
Lékařkou chtěla být Lucie Cingrošová už od dětství. Uvažovala o kardiologii, nakonec se zcela pragmaticky rozhodla pro onkologii. V její rodině totiž několik lidí rakovině podlehlo. A protože jediné volné místo na plný úvazek bylo na dětské onkologii, zakotvila před šesti lety právě tam.

Vizitka:

  • Lucie Cingrošová (31) vystudovala 1. lékařskou fakultu UK v Praze.
  • Během studia absolvovala kurzy a zahraniční odborné stáže ve Francii a Rakousku.
  • Od roku 2006 pracuje na Klinice dětské hematologie a onkologie FN Motol Praha.
  • Je autorkou projektu Můj nový život. Výstava ukazuje velkoformátové snímky nemocných i vyléčených dětí od fotografky Kamily Berndorffové. K vidění jsou do 6. 5. v Praze. Organizátoři nyní shánějí prostory, aby je mohli vystavit i v dalších městech. Více na www. mujnovyzivot.com
  • Je svobodná, má pětiměsíčního syna Mariana.

Lékařka stojí za projektem výstavy Můj nový život, která je až do 6. května otevřená na Staroměstské radnici v Praze. Na velkoformátových fotografiích ukazuje malé i dospívající děti, které se léčily nebo stále ještě léčí na onkologii.

"Chceme ukázat, jaké nemocné děti jsou, že jsou strašně statečné, že věří v uzdravení a že to celé není tak strašně depresivní, jak si všichni představují, protože většina dětí svoji nemoc přežije," říká Lucie Cingrošová, která pracuje na Klinice dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice Motol Praha.

Od chvíle, kdy nastoupila na dětskou onkologii, slyší stále stejné reakce: "Jak tam můžeš dělat? To já bych nemohl!"

"Když někde ve společnosti řeknu, kde pracuju, tak je chvilku ticho a přejde se k jinému tématu. Nikdo se mě nezeptá, jakou jsem měla poslední službu, koho jsem zachránila. Všichni si myslí, že se u nás jen umírá," přiznává lékařka.

Když v roce 1964 profesor Josef Koutecký zakládal dětskou onkologii, umíralo na nádorové onemocnění 97 procent dětí, zatímco dnes se jich vyléčí 83 procent. Že by lékaři někdy v budoucnu dokázali uzdravit všechny, to si lékařka nemyslí.

"Pokrok v medicíně jde sice dál a dál, jenže zároveň na to reagují nádorové buňky, které se stávají odolnějšími, takže se dostáváme do fáze, kdy máme pacienty, jejichž onemocnění léčíme velmi úspěšně, ale bohužel jim zároveň působíme nenávratné poškození zdraví v důsledku vysoké toxicity onkologické léčby," říká lékařka.

"Sta procent tedy asi nikdy nedosáhneme, ale u některých typů leukémie je úspěšnost pětadevadesátiprocentní, což je obrovský úspěch," dodává.