Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rodičovská poradna Kateřiny Novotné

Poradna

ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Poraďte se s Kateřinou Novotnou, spoluzakladatelkou Akademie rodičovství , lektorkou a autorkou kurzů pro rodiče a dospívající děti. V soukromé praxi řeší problémy s výchovou dětí a pomáhá nastartovat změny v rodinách – aby se jim spolu dobře žilo. Když se zrovna nevěnuje své rodině, superviduje případy svých kolegů terapeutů, koučů i asistentek v domově pro mentálně postižené.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Děti terčem urážek/šikana
Dobrý den,
syn 8 let je ve třetí třídě, je velmi akční a hodně kamarádský, nemá problémy se bavit s malými, stejně starými, ale i staršími dětmi. Poslední dobou, ale chodí, že mu děti ve třídě říkají, že je hloupí, a některé děti jsou mezi nimi i děvčata, že mu smrdí z pusy. Kamarádi ubyli a většinou je sám, a to i ve družině. Do družiny chodí jen z toho důvodu, že má kroužky. Hloupí není, je chytrý, šikovný. Nevím, jestli v tom nemůže mít prsty třeba i třídní učitelka, nemá jí moc rád, je hodně přísná. Snažím se mu v tom pomoct, měla jsem jako dítě stejné problémy. Prosím, jak mu můžu pomoci? Mám to nějak konzultoval s učitelkou či výchovnou poradkyní?
Kristýna
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Kristýno,


děkuji za váš dotaz. Z vašeho dotazu mám dojem, že máte se synem velmi hezký otevřený vztah a že za vámi může přijít a svěřit se. To je báječný základ. 


Hranice, která odděluje zlobení a týrání, je velmi tenká. Za šikanu nepovažujeme škádlení nebo incident, který se odehrává jednorázově mezi stejně silnými jedinci, tzn. v situaci, v níž chybí nepoměr sil. Účelem chování nebylo druhého ponížit, ale udělat si legraci nebo projevit náklonnost.  V případě, že šlo o legraci tak se situace může za chvíli změnit a budou si dělat tuto legraci (ať se nám může zdát sebevíce pitomá a ošklivá) zase z někoho jiného.


Mé doporučení je promluvte si se synem (základem pro takový rozhovor je důvěra a tu vypadá, že máte). Zkuste zjistit vztahy ve třídě. Zmapujte okruh kamarádů, se kterými váš syn umí či neumí, chce či nechce vycházet. Otázky typu:

·        S kým rád chodíš ven?

·        S kým se ti dobře spolupracuje, když máš něco dělat ve dvojicích nebo ve skupině?

·        S kým budeš letos na pokoji, až pojedete na školu v přírodě? Proč?

·        Ptejte se i na jeho postavení ve třídě:

·        Co máš ve třídě na starost?

·        S čím umíš poradit nebo pomoci? Komu pomáháš?

·        O co spolužáci přijdou, když s nimi nepojedeš na školu v přírodě?


Otázky míří k poznání, jak syn nahlíží na svoji roli v kolektivu a jak si sám sebe cení. Z takových odpovědí, již lépe poznáte, co se děje ve třídě a jak nejlépe synovi pomoci. 


Pokud budete mít podezření na šikanu obraťte se na třídní učitelku. Promluvte si s ní o svých obavách, ptejte se na její názor na šikanu a nebojte se s ní spolupracovat. Je to Váš spojenec. Pokud by spolupráce nefungovala můžete se následně obrátit i na ředitele školy, protože – pedagogičtí pracovníci stejně jako ředitel školy nesou odpovědnost za chování žáků probíhající během výuky, ale i o přestávkách, jinak řečeno mají odpovědnost po celou dobu, kdy je žák svěřen jejich dočasnému dozoru (od vstupu do školy až po její opuštění, ale např. i při různých výletech, exkurzích apod.). Pokud je tedy šikana páchána v tomto období, pak je na místě odpovědnost příslušných pedagogických pracovníků za ní.


Doufám, že vše bude v pořádku a syn si zase bude užívat fajn dětství s kamarády ve škole, resp. družině. Pokud budete mít ještě další dotazy – jsem vám k dispozici.


Srdečně, Katka
Děti terčem urážek/šikana
Dobrý den,prosím o radu,jak poradit synovi v případě,že je terčem urážek od dětí kvůli své váze (tlusťochu atd.). Je mu 9 let,do 7 let byl hubené dítě,s přechodem na ZŠ se jeho váha začala zvyšovat,je hodně vysoký a dost zesílil. Upravili jsme jídelníček,cvičíme...jak mu pomoci s psychikou,než shodí přebytečná kila?Děkuji za odpověď.
Jana
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Jano, děkuji za váš dotaz. Velmi mě zaujalo jak komplexně o celé situaci přemýšlíte. Dovolím si tedy připojit i pár mých nápadů a myšlenek a věřím, že si s problémem pak snadněji poradíte.


První třída je pro děti opravdu náročná. Píšete, že se synova váha začala zvyšovat přechodem na ZŠ (nestalo se v té době ještě něco jiného?). Tloušťka obecně symbolizuje obranu vůči vnějšímu světu. Může znamenat potřebu ochrany před ublížením, podceňováním, kritikou, zneužitím a urážkami…atd. Pokud by tomu tak mohlo být, pak urážky od dětí jen podporují to, že je synovi ubližováno a s váhou můžete „bojovat“ docela dlouho.


Myslím, že synovi by pomohlo zvýšit jeho sebevědomí a sebeúctu. Posílit jeho vědomí, že je fajn kluk a že jej máte ráda/máte rádi a že situace zvládne řešit. Posilujte aktivity, při kterých se synovi daří (ať zažívá úspěch), předejte mu zodpovědnost za domácí práce, spolurozhodování v rodině (aby pocítil sebedůležitost). Oceňujte jej (vidím, slyším, líbí se mi, že…..) – vidím, žes vyskládal myčku…, všimla jsem si že ses učil slovíčka na zítra, jak to šlo…apod. Tím, že se bude vnitřně cítit „silný“ – bude si věřit přestane být terčem posměchů.


V případě, že by se již jednalo o šikanu je třeba situaci řešit s učitelem. Pokud je šikana doprovázena kyberšikanou, zkuste získat kopie zpráv, SMS nebo screenshoty stránek. Ze schůzky s třídním učitelem chtějte písemný zápis. Učitel je povinen vaše oznámení přijmout a ohlásit vedení školy, se kterým se domluví na dalším postupu. Pokud máte podezření na trestný čin, obraťte se na Policii ČR. Případně si na našich webových stránkách můžete stáhnout celý eBook na toto téma zdarma.


Určitě za syna neřešte jeho problém ve škole – mohl by se utvrdit více v tom, že je „slabý“, že situaci nezvládne a že i vy o něm takto přemýšlíte a musíte za něj jeho problémy řešit.  Nemluvte s agresorem/agresory.


Pokud od vás chce radu, nápad – přijde za vámi a říká mami potřebuji pomoc – co mám říct ve škole klukům, když… je to jiná situace než v předchozím případě. Tím, že si syn říká o pomoc projevuje velkou vnitřní sílu a snahu situaci řešit. Tady je naopak rada namístě. Obecně platí, že debaty s agresory nikam nevedou. Ideální je jasně a důrazně (sebejistě) říci klukům NE na jejich chování a nadále agresory ignorovat.


Pokud budete chtít ještě něco probrat jsem vám k dispozici. Mějte se krásně, přeji vám i celé vaší rodině hodně zdraví.

Srdečně, Katka


mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.