Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rodičovská poradna Kateřiny Novotné

Poradna

ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Poraďte se s Kateřinou Novotnou, spoluzakladatelkou Akademie rodičovství , lektorkou a autorkou kurzů pro rodiče a dospívající děti. V soukromé praxi řeší problémy s výchovou dětí a pomáhá nastartovat změny v rodinách – aby se jim spolu dobře žilo. Když se zrovna nevěnuje své rodině, superviduje případy svých kolegů terapeutů, koučů i asistentek v domově pro mentálně postižené.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Agresivita dětí
Jeho výlevy vzteku, pokud se mu situace nelíbí trvají několik (desítek) minut a většinou je ukončíme tím, že se s ním "zavřu" do soukromí, např. do koupelny, obejmu ho a hladím a říkám, že to byl zase velký vztek, a mě to trápí a nevím, jak mu pomoct, aby se tak nezlobil a nekřičel, jestli to ví on, co by mu pomohlo... to ho většinou zklidní, ale samozřejmě říká, že neví, proč se tak zlobí a co by mu pomohlo.
Má otázka na vás je, zda se domníváte, že se mám snažit mu od vzteku za každou raději předcházet (např. dobře, budeme si kreslit v pyžámku, zuby si vyčistíš až pak, nebo dnes můžeš jít spát později…) i když to často zasahuje do potřeb ostatních nebo zda se mám raději snažit tyto výbuchy vzteku nechat plynout za cenu udržení mantinelů a daných pravidel. Nebo je nějaká třetí cesta? Děkuji moc za váš názor.
- otázka upravena poradcem
Valerie 2
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Valerie,

je krásné číst "máme s partnerem dvě skvělé, chytré děti". My v Akademii rodičovství zastáváme názor, že dítě má tolik možností a kompetencí, jak o svém dítěti rodič přemýšlí a jak své dítě vnímá.


Vy syna popisujete jako "od narození velmi prudký ve svých reakcích". Rozumím tomu tak, že syn je velmi emotivní – jedna část, ta pozitivní je vámi i okolím přijímána, druhá část ta negativní vás trápí. To může být pro syna náročné.


Na druhou stranu je určitě pro něj fajn být s maminkou v soukromí a mít jí zase jen pro sebe jako to bývalo dříve. Maminka mě hladí, objímá, a to jej zklidní. Vznikají takovéto situace i při pozitivních vlnách energie vašeho syna? Kdy jindy vás má takto jen pro sebe?


Myslím, že by mohlo pomoci ne snažit se předcházet vzteku, ale přijmout syna takového jaký je – prudký ve svých reakcích a emocích. A to je v pořádku. Namísto vaší snahy situaci řešit (utěšování, vysvětlování, konejšení v soukromí…) pomoci synovi je zvládat. Například – naučit je relaxační techniky dýchání, syn může v emočně vypjatých situacích začít čmárat na papír a vykreslit se a pak ten papír zmačkat a vyhodit, můžete zkusit pojmenovat plyšáky "chechátelk", "zuřílek" …. Cokoliv vás napadne a jemu bude fungovat. Smyslem je, že si syn bude umět pomoci sám, i když s ním nebudete vy. A nebude na vás závislý.


A co se týká pravidel. Pokud je pro vás důsledné dodržování pravidel přirozené a nejdete přes sebe – jsou to jasné hranice, které nastavujete svým dětem. Děti je testují a zkouší posouvat, a to je dobře. 


Krásný adventní čas a hodně zdraví a pohody celé vaší rodině. S úctou Katka


Agresivita dětí
Dobrý den, ráda bych vás požádala o váš názor. Máme s partnerem dvě skvělé, chytré děti, syna 5 let a dceru 3 roky. Syn je od narození velmi prudký ve svých reakcích, jak pozitivní (hlasité výbuchy smíchu už od 3 měsíců, aktivace a komunikace s cizími lidmi není problém.) Trápí mě ale jeho prudké výbuchy vzteku, které vedou k ubližování jiným nebo jemu samotnému. Vztek u něj vyvolá nějaké omezení, zklamané očekávání, žárlivost. Naučila jsem se k tomu nějak přistupovat, musím ho nechat se vyvztekat, ale jsem s ním a jeho emocemi (aspoň, co to jde) vysvětluji, konejším, ale pokud je zdrojem jeho zloby nějaké mé "pravidlo", trvám na svém a snažím se neustoupit (v 20.00 hodin se jde spát, hrát se budeme až po snídani a hygieně) Moje neoblomnost ho ale někdy hrozně vytáčí, myslím si, že ale neprosazuji svou přespříliš direktivně, hodně vysvětluji, mluvím klidně (no, snažím se :), domlouvám se s dětmi předem, co se bude dít. 1. část - otázka upravena poradcem
Valerie
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...
Dobrý den Valerie, děkuji - mé nápady u druhé části. Katka

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.