Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Narodí se v létě, či v zimě? Sezona ovlivní zdraví i povahu dítěte

  • 65
Chystáte se rozšířit rodinu, ale nechcete do toho skočit po hlavě? Pak při plánování přihlédněte i k ročnímu období. Embryonální vývoj je pro dítě zásadní a důležité je nejenom zdraví matky, ale i vnější faktory podnícené právě roční dobou.

V zahraničí si matky dokonce plánují těhotenství podle toho, aby bylo dítě ve výhodě při školním zápisu. Jiné zase myslí na astrologická znamení, která by se jim pro dítě líbila. A i když se vědcům nikdy nepodařilo prokázat platnost astrologie, souhlasí s tím, že roční období ovlivňuje některé povahové rysy, ale i zdravotní stav dítěte.

Na vině je podle nich ale příroda a sezonní proměny, nikoliv planety a jejich magická moc. V různých ročních obdobích totiž ženské tělo produkuje různé množství serotoninu, dopaminu, melaninu a dalších látek, které ovlivní ještě nenarozený plod.

„Jedinci narození na jaře jsou nadmíru pozitivní, optimističtí a povzbudiví. Lidé narození na podzim trpí méně depresemi, zimní děti jsou i méně podrážděné, naopak letní děti mají největší výkyvy nálad a snadno vybuchují,“ uvedla profesorka Gondová ze Semmelweisovy univerzity v Budapešti pro britský The Telegraph. Podívejte se na výhody a nevýhody početí v různých ročních období spolu s lékařem Pavlem Turčanem.

Početí na jaře: Hrozí riziko předčasného porodu

Na jaře se příroda probouzí, všechno kvete a množí se. Je to stejné ve zvířecím, rostlinném i lidském světě. Výrazně stoupá počet nově vytvořených spermií, které po zimě získávají novou sílu a jsou v lepší kondici. To platí zejména pro začátek jara, na jeho konci jejich množství zase klesá.

Děti narozené...

Na jaře: Mají větší sklon k psychické labilitě, alkoholismu, schizofrenii, mentální anorexii a k sebevraždám. Nejhůře se prosazují ve sportu. A dožívají se v průměru nejnižšího věku.

V létě: Jsou nejméně náchylné k obezitě i k alergiím na potraviny. Jsou v průměru větší a silnější – lépe se prosazují ve sportu. Nejméně je ohrožují zhoubné nádory. A jsou největšími optimisty.

Na podzim: Nejvíce trpí ekzémy, astmatem a alergiemi na potraviny. Mají v průměru horší prospěch ve škole. Dožívají se ale nejvyššího věku.

V zimě: Trpí ve větší míře ekzémy, astmatem a obezitou. Mají ale lepší prospěch ve škole. V dospělosti jsou více náchylní k civilizačním chorobám (rakovina, nemoci srdce a cév).

Brno chce soustředit porodnice do jediné budovy, vzniknout tak má největší...

zdroj: magazín Téma

Otěhotnět v některém z jarních měsíců také znamená, že léto prožijete bez jakéhokoliv pohybového omezení. Početí v tomto období má ale také své stinné stránky.

„Bylo zjištěno, že u žen, které otěhotní na jaře, a pokročilé stadium těhotenství tedy připadá na zimu, se zvyšuje riziko předčasného porodu o 10 %,” tvrdí renomovaný gynekolog a sexuolog Turčan.

To je podle něj způsobené rozšířením virových onemocnění v období předpokládaného porodu. Studie také zjistily, že děti počaté na jaře jsou o zhruba 5 % citlivější na alergeny v potravinách. U dětí, které svůj 11. týden v děloze prožijí v dubnu a květnu, to je dokonce každé desáté.

Početí v létě: Větší sexuální apetit

Léto se může pyšnit hned několika důvody, proč je pro početí miminka nejpříznivějším obdobím v roce. S přibývajícím slunečním svitem stoupá sexuální touha, která je podnícena změnou hladiny pohlavních hormonů a produkce feromonů. To vede ke zvýšené četnosti pohlavních styků.

„Intenzivnější sluneční záření podporuje také tvorbu vitaminu D v těle mužů, který je důležitý pro syntézu pohlavního hormonu testosteronu. Spermie jsou v tomto období tedy nejpohyblivější. To má velký vliv na úspěšnost proniknutí k vajíčku,” vysvětluje Turčan. Miminko se navíc narodí do příjemného jarního počasí. V prvním měsících těhotenství má matka navíc k dispozici spoustu čerstvého sezonního ovoce a zeleniny, na dovolené u moře zase může konzumovat čerstvé mořské plody a ryby.

Léto může být nepříznivé zejména pro ženy trpící na těhotenské nevolnosti.Růst plodu v děloze zatím sice ještě nemá výrazněji viditelné projevy na těle a neomezuje ženu v letních aktivitách, ovšem horké počasí poskytuje budoucím maminkám více podnětů k nevolnosti. Pach rozkládajících se potravin je silnější, parfémy intenzivnější, cestování na dovolenou náročnější, tropické teploty méně příjemné. V příliš velkém vedru je rovněž sužují větší pocity žízně a vedra, kterými těhotné ženy trpí i za běžného mírného počasí.

Početí na podzim: Pozor na chřipkové epidemie

Ještě před několika lety statistiky ukazovaly, že nejvíce dětí se rodí v červenci, tudíž jsou počaty v podzimních měsících. Tento fakt přisuzovali vědci tomu, že tělo je po létě zregenerované a lépe připravené na početí, že dny jsou kratší a noci se prodlužují. Na podzim se také v těle mužů tvoří nejvíce testosteronu a největší objem spermií v roce.

„Začátek podzimu bych ale přesto příliš nedoporučil. Na plod, který se zrovna nachází v prvním trimestru a je nejcitlivější vůči vnějším vlivům, působí prostřednictvím matky viry, neboť toto období je charakteristické zvýšeným výskytem chřipkových epidemií a viróz,” odůvodňuje lékař Pavel Turčan. V posledním trimestru, který u žen často provázejí nateklé nohy a ruce, pak nejsou vysoké teploty na začátku léta nic příjemného. Termín porodu navíc vychází na léto, kdy vyšší teploty a suchý vzduch nepůsobí příliš pozitivně ani na novorozeně .

Početí v zimě: Vyšším riziko alergií a ekzémů

Jestliže si početí potomka necháte na samý konec nebo začátek roku, nebude vás na rozdíl od jiných ročních období trápit, že při prvních nevolnostech raději nevykročíte z domu a neužijete si procházek přírodou. První týdny těhotenství pro vás budou příjemnější v teple domova. Na děti počaté v zimě má však vliv kvetoucí příroda, která přichází s blížícím se jarem.

Průvodce otěhotněním zdarma

Osvědčené tipy, jak otěhotnět, se dočtete v příručce Ze snažilky maminkou. Ke stažení zdarma na eMimino.cz.

„Ve vzduchu je velké množství alergenů, které matka dýchá a přirozeně přenáší na nenarozeného potomka. Nejedná se však pouze o sennou rýmu nebo alergie na pyly. Tyto děti zároveň častěji trápí ekzém a astma,” přibližuje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která se oblasti početí věnuje. V zimě rovněž klesá pravděpodobnost, že se početí podaří. Na rozdíl od léta jsou spermie méně aktivní a muži mají v průměru nižší hladinu testosteronu.

Pokud se rodičům přece jen podaří počít dítě, připadá vysoký stupeň těhotenství na léto, kdy horké počasí a tropické teploty nebývají vzácností. Vedra a suchý vzduch značně zatěžují organismus matky i miminka. Termín porodu pak připadá na podzim, kdy se ochladí, začíná sezona chřipek a viróz a je náročnější uchránit novorozence v prvních měsících jeho života před nepřízní počasí a bacily.

, pro iDNES.cz