Ona
Spermiím škodí teplo i alkohol.

Spermiím škodí teplo i alkohol. | foto: Profimedia.cz

Řízky zpomalují spermie, ovoce jim pomáhá

  • 15
Muži, kteří příliš holdují řízkům, hamburgrům a plnotučným mléčným výrobkům včetně sýrů a smetany, významně snižují své šance na oplodnění partnerky. K těmto závěrům dospěla ve své studii skupina expertů z univerzity Murcia ve Španělsku.

Vědci po čtyři roky zkoumali spojitost mezi plodností a stravovacími návyky u 61 mužů.

Špatná strava spermiím škodí

Badatelé zjistili, že strava bohatá na červené maso a tučné jídlo snižuje u mužů počet spermií a zároveň zpomaluje jejich pohyb. Naděje na početí se tak výrazně snižují. Studie podrobila zkoumání muže, z nichž třicet mělo problémy s plodností a 31 bylo zdravých.

Španělští experti dokázali, že počet spermií se dá zvýšit pouhým upravením stravy s omezením masa a tučných výrobků a zároveň přidáním většího množství čerstvého ovoce a zeleniny. Antioxidanty obsažené v ovoci a zelenině mohou totiž velmi zlepšit kvalitu spermatu.

Jak zlepšit mužskou plodnost

- Jezte dostatek ovoce a zeleniny.

- Nevystavujte penis přílišnému teplu.

- Tří až pětidenní sexuální abstinence zvýší objem a kvalitu semene.

- Kontrolujte příbalové letáky léků, které užíváte. Některé snižují počet a pohyblivost spermií.

- Nepijte alkohol a nekuřte.

- Užívejte vitaminy s antioxidanty.

"Naše předešlé výzkumy ukázaly, že muži, kteří jedí velké množství masa a plnotučných mléčných výrobků, mají nižší kvalitu semene než ti, kdo jedí více ovoce, zeleniny a odtučněných mléčných výrobků," řekl Jaime Mendiola, vedoucí autor této studie.

Antioxidanty proti neplodnosti

Podle Mendioly patří mezi důležité poznatek, že lidé, kteří konzumují více ovoce a zeleniny, přijímají s potravou i více antioxidantů.

"Viděli jsme, že mezi páry, které přicházejí na kliniku s problémy s plodností, muži s dobrým semenem jedli více zeleniny a ovoce než muži s nízkou kvalitou semene," řekl španělský vědec.

Muži, kteří se stravovali zdravěji, měli více spermatu než ti, kteří jedli velké množství červeného masa a tučných pokrmů. Spermie mužů s dobrými stravovacími návyky byly také podstatně rychlejší.

Salát, anebo pilulky?

Antioxidanty prospěšné pro mužskou plodnost jsou obsaženy především v citrusových plodech, paprikách či špenátu. Dokážou redukovat škodlivý efekt volných radikálů, které se pohybují v lidském těle a ničí buňky.

Mendiola dodává: "Zdravá strava není jen dobrou cestou k tomu, aby se člověk vyhnul nemoci, ale také by mohla mít příznivý dopad na zlepšení kvality semene."

Nezodpovězenou otázkou zatím zůstává, zda je nějaký rozdíl mezi vitaminy získávanými přirozeně z ovoce a zeleniny a těmi ve formě doplňků stravy. Španělský tým vědců pod vedením doktora Mendiola tedy čeká další studie zkoumající, zda záleží na tom, jestli muž přijme vitaminy z jídla, nebo z pilulek.

Zkoumáním mužské plodnosti se již zabývalo mnoho studií. Dospěly k závěru, že kromě masa a tučných výrobků patří mezi zabijáky plodnosti také obezita, kouření, stres či znečištěné životní prostředí.

Počet spermií mohou ohrožovat i některé léky včetně antidepresiv a rovněž nadměrné pití alkoholu. Poškození spermatu kvůli přehřátí varlat zase hrozí mužům, již tráví většinu času sezením za stolem nebo za volantem.