Riziko rakoviny vaječníků pomůže určit BMI, počet dětí i životní styl.

Riziko rakoviny vaječníků pomůže určit BMI, počet dětí i životní styl. | foto: Profimedia.cz

Výška, děti, cigarety. Co všechno ovlivňuje riziko rakoviny vaječníků

  • 18
Rakovině vaječníků se říká „tichý zabiják“, protože až v 85 % případů se rozšíří do dalších částí těla dřív, než se objeví první symptomy. Když se přitom podchytí včas, šance na přežití jsou velké. Hlavní je ale prevence – při té pomůže vědět, co za vznik nemoci může a jaké riziko hrozí právě nám.

Magazín Daily Mail požádal dva specialisty, aby posoudili riziko rakoviny vaječníků u šesti vybraných žen. Onkolog Gordon Jayson z Christieho nemocnice v Manchesteru a Gareth Evans, profesor lékařské genetiky a epidemiologie rakoviny z manchesterské univerzity, se při tom orientovali například podle jejich BMI, počtu těhotenství nebo životního stylu. Výsledky byly pro některé z nich nejspíš velmi překvapivé:

Vysoká matka čtyř dětí, co zdravě jí

Riziko 1:80

Nejlépe dopadla obchodní konzultantka Kate, která má v pětatřiceti letech čtyři děti, váží 57 kilogramů a měří 173 centimetrů. Podle výzkumů mají sice vyšší ženy větší riziko, že se u nich rakovina vaječníků objeví, ale kromě toho má Kate samé výhody: „Má za sebou čtyři těhotenství a navíc pokaždé dlouho kojila, takže je pravděpodobné, že osm let neovulovala. To riziko onemocnění velmi podstatně snižuje,“ uvedl Evans.

Pomáhá jí i fakt, že nekouří a snaží se dodržovat zásady zdravé výživy. „Pokud ještě k tomu začne brát antikoncepci, může riziko onemocnění snížit až na 1:200,“ dodal epidemiolog.

Matka dvou dětí se sedavým zaměstnáním

Riziko 1:60

Personalistce Karen je 46 let, má dvě děti, váží 60 kilo a měří 170 centimetrů. Stejně jako Kate jí pomyslné „body“ přidává fakt, že má za sebou více než jedno těhotenství, navíc bere antikoncepci, která podle Evanse „předchází tomu, aby se z vaječníků uvolňovala vajíčka, a tak snižuje riziko jejich poškození kvůli nárůstu hormonů.“

Nevýhodou je pro Karen fakt, že je vysoká, i když přirozeně štíhlá. Experti jí každopádně doporučují nezanedbávat pohyb, protože má sedavé zaměstnání a to může podle některých studií zvýšit riziko rakoviny vaječníků a také dalších závažných nemocí.

Matka tří dětí, která užívá hormony

Riziko 1:40

Gabrielle je 51 a má tři dcery; váží 53 kilo a měří 155 centimetrů. Tři těhotenství jsou podle Evanse velká výhoda a neškodí ani fakt, že je štíhlá, fit a pravidelně cvičí. Problém může být jen v tom, že kvůli menopauze, která u ní začala před devíti měsíci, užívá ženské pohlavní hormony v rámci takzvané hormonální substituční terapie. „Tato metoda léčby je spojována se zvýšeným rizikem rakoviny vaječníků, i když zatím není známo proč,“ vysvětluje Jayson.

Nekuřačka se zkušeností s IVF

Riziko 1:30

Helen je majitelka produkční společnosti. Je jí 43 let, měří 172 centimetrů a váží 88 kilogramů. Je bezdětná, má za sebou neúspěšnou léčbu neplodnosti i pokus o oplodnění metodou IVF. Právě to může být problém – říjnová studie z londýnské University College ukázala, že IVF zvyšuje riziko onemocnění rakovinou vaječníků až třikrát.

Nevýhodou je pak i samotný fakt, že Helen nebyla nikdy těhotná a nekojila. Nepomáhá jí ani nadváha – podle vědců by měla přehodnotit svůj jídelníček. Chválí ji ale za to, že nekouří a téměř nepije alkohol.

Bezdětná nekuřačka s nadváhou

Riziko 1:25

Dvaašedesátiletá Sue je bezdětná, měří 163 centimetry a váží 79 kilo. Pracuje jako prodavačka v butiku a podle vlastních slov se nezastaví. Sice nesportuje, ale žije aktivně, nekouří a snaží se zdravě jíst. Onkolog Jayson pro ni bohužel nemá dobré zprávy: BMI 30 podle něj znamená těžkou nadváhu, která riziko rakoviny vaječníků zvyšuje. Rozhodně by jí pomohlo zhubnout, tvrdí lékař. Škodí jí také to, že neměla děti a menopauzu měla až po 55. roce věku.

Bezdětná kuřačka s dědičnými dispozicemi

Riziko 1:2

Zdaleka nejhůř dopadla u odborníků nejmladší účastnice, pětadvacetiletá vizážistka Gaby. Váží 57 kilo, měří 154 centimetrů a děti zatím nemá. Sice zdravě jí, nepije a kouří prý jen příležitostně, ale v jejím případě hraje roli jiný faktor – dědičnost. Její matka zemřela na rakovinu vaječníků před rokem; testy, které pak Gaby podstoupila, ukázaly, že je nositelkou genu, který zvyšuje riziko onemocnění až o 55 %.

„Měla by se se snažit porodit do 35. roku věku a úplně skoncovat s kouřením, které prevenci ještě ztěžuje,“ radí onkolog Jayson. Pokud chce ovšem riziko onemocnění snížit opravdu významně (asi o 85 %), bude muset podstoupit hysterektomii včetně odstranění vaječníků.