Relaxace je nezbytná pro správný životní styl. Ilustrační foto.

Relaxace je nezbytná pro správný životní styl. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Relaxace: Proč vlastně neodmyslitelně patří k wellness?

Stejně jako spokojenost s fyzickým vzhledem je důležitý dobrý psychický stav. Abychom dosáhli krásy těla, musíme vždy pracovat i s duší. V rámci wellness programu je vhodné zařadit relaxaci alespoň dvakrát týdně.

Často se lidé domnívají, že relaxace je pouze sauna či vířivka. Tímto způsobem sice uvolníme svalstvo a odplavíme část stresu, ovšem tyto aktivity nám nezajistí kompletní uvolnění naší mysli. A z hlediska dlouhodobého nemají trvalý účinek a hlubší efekt. Správná a řízená relaxace nám může poskytnout kromě odpočinku také rozvoj naší osobnosti.


Relaxace je způsob uvolnění vnitřního napětí, který má tisíciletou tradici. Původ práce se stresem můžeme dohledat již ve staré Indii. Naše západní civilizace si začíná uvědomovat potřebu pracovat nejen s fyzičnem, ale věnovat se i mysli a duchovnímu rozvoji. Možností, jak uvolňovat vnitřní napětí, je celá řada. Od jógy počínaje přes tai-či, chi-kung po řízené relaxace, popř. meditace. Měli bychom si vyzkoušet více druhů, abychom si vybrali to, co nám nejlépe vyhovuje. Usnadnit práci nám může zkušený odborník (terapeut), který zároveň může vést k poznání sebe samých.


Až 60% civilizačních chorob je způsobeno a generováno stresovými faktory. Jedná se především o kardiovaskulární choroby, onemocnění trávicího traktu, duševní strádání a v nejhorším případě se zanedbaná duševní hygiena podílí na vzniku rakoviny. Každodenní stres se podepisuje na našem duševním a pracovním životě. Psychicky unavený člověk dělá více chyb a jedná emotivně a impulsivně. Je velmi těžké z tohoto začarovaného kruhu najít cestu ven. Většinou si lidé svůj problém ani neuvědomují. Stav po relaxaci jim konečně ukáže, že mohou být v životě spokojenější a šťastnější.


Začít s relaxací není úplně jednoduchá, každý způsob má své zásady. Špatná aplikace jednotlivých relaxačních nebo meditačních postupů je méně účinná, ale především může vést ke zhoršení duševního zdraví. Vyhledejte proto vždy zkušeného terapeuta, který vám ukáže správný směr a naučí vás základy, s nimiž můžete později pracovat.