Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co do porodnice a kam se registrovat, zeptali jsme se za vás

  • 19
Termín porodu se blíží a vy nevíte, co si s sebou vzít nebo pořídit do porodnice? Připravili jsme pro vás přehled těch nejnutnějších věcí, bez kterých se neobejdete. Zeptali jsme se také odborníků, do jakých porodnic je nutné se registrovat a co se stane, když to nestihnete.

Pokud se pomalu přibližujete k 34. týdnu těhotenství, nastává čas si v klidu připravit tašku plnou věcí, které budete potřebovat v porodnici. Důležité je vědět, že pokud cokoli zapomenete, české porodnice jsou dobře vybaveny a vše vám můžou zapůjčit. Většinou tam po porodu strávíte přibližně tři dny (u komplikovanějších případů a císařských řezů většinou necelých pět dnů) a zapomenuté věci vám může někdo z nejbližších donést.

Připravte si všechny potřebné doklady - těhotenský průkaz, kartičku pojištěnce a občanku. Nezapomeňte ani na peníze (o poplatcích za přítomnost o porodu si přečtěte níže), telefon a nabíječku. Pokud berete jakékoliv léky, vezměte si jich s sebou dostatek na několik dnů.  Dále budete potřebovat věci pro sebe a také pro miminko.

Co vzít pro sebe

Sbalte si alespoň dvě noční košile, které mají rozepínání zepředu, oceníte to při převlékání a kojení. Přibalte s sebou také přezůvky, župan v tloušťce podle ročního období, v zimě přihoďte do tašky ještě teplé ponožky. Dále alespoň dvě kojící podprsenky, alespoň dvě osušky (jedna na čištění rodidel a jeden na zbytek těla)

V porodnici bývají k dispozici hygienické vložky, ale je dobré je mít připravené doma, abyste hned po návratu z porodnice nemusela běžet do drogerie nebo lékárny. Nezapomeňte si pořídit síťové kalhotky v odpovídající velikosti, hodit se vám mohou i vložky do podprsenky, které zachytí vytékající mléko a chrání citlivé bradavky před pohybem v podprsence.

Pro rozptýlení si vezměte třeba časopis, knížku či sudoku, ale pravděpodobně na ně nebudete mít moc pomyšlení. Není špatný nápad přibalit si s sebou pití a případně čaj na podporu kojení.

Co vzít pro miminko

Většinu věcí potřebných pro novorozence budete mít v nemocnici k dispozici. je dobré si ale s sebou vzít dětské plenky (minimálně na cestu domů) ve velikosti pro novorozence a vlhčené ubrousky.  Přebalovací podložky a žínku si nechte připravené doma, stejně jako dětský olej či krém jsou v porodnicích k dispozici.

Přibalte minimálně dvě body (tričko se zapínáním mezi nožičkami, případně na bříšku) o velikost 56-62, dětské ponožky, čepičku a obleček na cestu z porodnice (opět podle ročního období a aktuálního počasí). Pokud porodnici nemáte za rohem, budete potřebovat k odvozu dítěte po propuštění i kočárek nebo dětskou sedačku do auta.

Registrace do porodnice

Nastávající maminky v Praze mají na výběr hned několik porodnic, z nichž jsou některé specializovanými centry pro celou republiku. Kvůli velkému návalu těhotných, které s tam přejí rodit, zavedli tři pražské porodnice U Apolináře, v Motole a v Podolí registraci těhotných.

Ta probíhá velmi brzy - ženy se hlásí ve 14. týdnu těhotenství většinou prostřednictvím internetového formuláře. Podle docenta Antonína Pařízka z VFN v Praze se tak porodnice snaží ženě ušetřit stres z rozhodování o tom, kam bude přijata těsně před porodem. Protože se ale k Apolináři a do Podolí svážejí komplikovanější případy z celé republiky, nechávají si porodnice volnou kapacitu i pro neobjednané akutní případy.

Co by se tedy stalo, pokud byste dorazila do některé z těchto porodnic bez registrace? „Těhotná žena s kontrakcemi dělohy by byla vyšetřena a největší pravděpodobností přijata, i když není registrována. Stává se tak poměrně často,“ uklidňuje nastávající matky Antonín Pařízek, vedoucí lékař Perinatologického centra na Gynekologicko-porodnické klinice U Apolináře.

Stejně tak si nemusí těhotné dělat obavy, pokud je v jejich vybrané porodnici naplánováno třeba malování nebo rekonstrukce: „Za naše perinatologické centrum mohu říct, že v takovém případě všechny maminky přijímáme. V případě nedostatku lůžek provádíme nejrůznější alternativní řešení. Tento problém nastal právě během letošního léta a dosud jsme ani jednu ženu u nás registrovanou neodmítli,“ ujišťuje nastávající rodiče docent Antonín Pařízek.

O registraci do ústavu pro matku a dítě v Podolí je dokonce takový zájem, že službu nabízí za necelých 400 korun soukromá firma zaměřená na IT (která se na svých stránkách od porodnice samotné zcela distancuje).

Poplatek za přítomnost u porodu

Jak to chodí u vás

Kolik stál poplatek za otce u porodu vás? Podělte se o své zkušenosti na eMimino.cz. 

Pokud se váš partner nebo někdo další chystá jako doprovod k porodu, zjistěte si také, kolik si za to porodnice účtuje. Právě poplatky za přítomnost u porodu (ať již otce či duly) jsou poměrně diskutovaným tématem - zajímá se o ně třeba Hnutí za aktivní mateřství, Aperio (Společnost za zdravé rodičovství) a dostaly se i na stůl ombudsmanky.

„Skutečnost je taková, že porodnice pro výběr těchto poplatků nemají oporu v zákoně. Zákon (372/2011 Sb.) je v tomto ohledu formulován velmi obecně, čímž jako kdyby dával prostor porodnicím si poplatky účtovat,“ myslí si Ondřej Valenta. Ten při porodu své partnerky poplatky žádané porodnicí uhradil, nicméně se o ně soudil a nakonec je porodnice vrátila.

„Interpretace zákona ze strany ombudsmanky (2014) je taková, že „přítomnost jiné osoby u porodu určené rodičkou“ není nikoliv službou, ale „právem rodičky a uplatnění tohoto práva proto nelze, za současné právní úpravy, vázat jakoukoliv finanční náhradu“. Tento závěr potvrdil i soud,“ dodává Ondřej Valenta.

V některých nemocnicích dochází také k rozdílným sazbám pro otce a např. pro dulu, což bylo také tématem ombudsmanky Anny Šabatové. I přes výše jmenované argumenty ale v současné praxi musíte ve většině porodnic uhradit alespoň několik stovek.

„Přítomnost partnera je umožněna na naší klinice nejen u spontánního porodu, ale dokonce i u císařského řezu (operace musí probíhat s použitím regionální anestezie epidurální nebo subarachnoidální metody), na naší klinice se tak stává asi v 70 % císařských řezů. Přítomnost partnera u porodu je zpoplatněna pouze s ohledem na přímé/prokazatelné náklady,“ obhajuje poplatky Antonín Pařízek, vedoucí Perinatologického centra porodnice U Apolináře.

, pro iDNES.cz