Bývalý ministr zdravotnictví David Rath.

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath. | foto: David Port, MF DNES

Rathova vyhláška snížila spotřebu a zvýšila cenu léků

  • 17
Farmaceutické firmy neměly v Česku loni příliš dobrý rok. Spotřeba léků klesla o čtyři procenta, tržby o půl procenta. Propad trhu je největší za posledních pět let. Mohou za to především opatření bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha a jeho úsporné kroky.

Na nich vydělaly hlavně pojišťovny, protože za léky vydaly méně. Naopak lidé utrácejí víc: zvýšily se totiž doplatky.

"Tady bych se pochválil. Chtěli jsme zastavit růst výdajů na léky a to se povedlo. Měli bychom být navrženi na státní cenu," uvedl exministr David Rath.

Zdaleka ne tak optimisticky mluví pacienti. Nová vyhláška řadě z nich zněkolikanásobila výdaje na léky. Na připlácení často nemají, proto si kupují levnější, ale také méně účinné preparáty.

"Na lék proti migréně jsem doplácela nejdříve 24 korun, teď je to už 400 korun. Začala jsem si kupovat levnější, který není ale tak účinný," říká Petra Kostelecká z Prahy.

Statistiky ukazují, že lidé po zavedení úsporných opatření musí za léky platit více, což zase snižuje výdaje pojišťovnám.

Průměrné doplatky loni podle údajů Českého statistického úřady stoupaly. Například loni v prvním čtvrtletí každý pacient zaplatil 172 korun, o šestnáct procent více než rok předtím.

"Největší nárůst šel na vrub domácnostem důchodců včetně invalidních," uvedla ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických společností Jana Mikotová.

V druhém čtvrtletí loňského roku doplatil každý důchodce na léky průměrně o 120 korun více než zaměstnanec (v průměru 262 Kč).

Výdaje ve zdravotnictví rostly
Farmaceutické firmy také upozorňují na fakt, že spotřeba léků sice klesala, ale celkové výdaje ve zdravotnictví rostly o více než 11 %. Za poklesem prodeje léků vidí právě úsporná opatření předchozí vlády.

Podle Mikotové přitom ve světě spotřeba léků roste o šest procent. "Důvodem je nejen uvádění nových léků na trh, ale také stárnutí populace a posuny směrem k účinnější léčbě," dodala.

Podle ní sice lehce stoupl odbyt v posledním čtvrtletí loňského roku, je však zatím předčasné mluvit o tom, zda jde o návrat k růstu.

Exministr odmítá, že by se úspory projevily na zdraví lidí. "Nevím o případu, kdy by kvůli tomu byl pacient léčen špatně. Naopak jsme spoustu lidí zachránili před nadměrným užíváním léků," tvrdí Rath.

Letos se situace na trhu s léky rapidně změní. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chystá například platbu za recept a zároveň zavedení limitů na doplatky tak, aby každý pacient ze své kapsy doplácel na léky ročně nanejvýš tři tisíce korun. - více zde