Rakytník nachází široké uplatnění v kuchyni i v kosmetickém průmyslu. Rozhodně...

Rakytník nachází široké uplatnění v kuchyni i v kosmetickém průmyslu. Rozhodně tuto zajímavou rostlinu a její plody, bohaté na vitaminy a antioxidanty, vyzkoušejte. | foto: Profimedia.cz

Na vrásky, pupínky i špatné zažívání sáhněte po léčivém rakytníku

  • 5
Zatočí s vráskami i pupínky. Léčí jizvy i špatné zažívání. Můžete jej používat na pleť i v kuchyni. O čem je řeč? O blahodárných účincích rakytníku, úžasné rostlině využívané v lidovém léčitelství po tisíciletí, která si nachází své místo v dnešní uspěchané době plné chemie.

Dnes byste nenašli místo, kde by se rakytníku nedařilo. Tento keř se zářivě oranžovými bobulemi pochází z asijského kontinentu, postupně se však dostal do Evropy, kde se pěstuje jako okrasná rostlina i jako skvělý zdroj prospěšných látek. Keře rakytníku můžete vidět v chladném prostředí Arktidy i ve slunném Toskánsku. Jeho využití má tolik podob, jako jen málokterá rostlina. Můžete jej jíst, pít i nanášet na pokožku.

Na akné i růžovku

Rakytníkový pěstící olej s intenzivními regeneračními účinky na pokožku celého...
Intenzivní omlazující pleťový olej Complete Rewind s olejem z arktického...
Vyhlazující denní krém Naturals Herbal s výtažky z rakytníku a medvědice, Avon,...

Oranžové plody rakytníku nacházejí stále větší uplatnění v kosmetice pro své jedinečné vlastnosti. Jeho velice příznivé účinky dokáží léčit drobná poranění, puchýřky, jizvy, omrzliny či opruzeniny. Odborníci jej doporučují při léčbě kožních onemocnění jako je rosacea (růžovka) a akné.

Tajemství jeho prospěšnosti hledejte ve složení plodů rakytníku. Jejich olejovitá dužina obsahuje vysoké množství kyseliny jablečné a octové, dodávající plodům nakyslou chuť, flavonoidy a nenasycené mastné kyseliny obnovující přirozený lipidový film na pokožce.

Bohatý zdroj vitamínů

Rakytník také dodává vysoké množství vitamínů prospěšných pleti a tělu. Je cenným zdrojem vitamínů A, B, C, D a E, všechny tyto látky potřebuje kůže i organismus pro své zdraví a krásu. I proto se plody tohoto houževnatého keře po tisíciletí využívají v lidovém léčitelství a má mnohostranné využití.

Relaxační sprchový olej s extraktem rakytníku řešetlákového, osvěžující...
Výživný pleťový krém s rakytníkovým olejem pro normální a suchou pokožku,...
Posilující a zpevňující sérum Firm Skin s výtažky z acai plodů, rakytníkovým...

Vitamín A a E zlepšují pružnost pleti, pomáhají léčit její poškozený povrch, působí protizánětlivě a oddalují vznik vrásek. Vitamín C se stará o posílení imunity, kterou nutně potřebuje i kůže, a dodává potřebnou energii. Také vitamín D hraje klíčovou roli při správném fungování imunitního systému, ochraně srdce a snižuje riziko nádorových onemocnění. Skupina vitamínů B příznivě ovlivňuje pokožku, vlasy i nehty, jednotlivé vitamíny pomáhají předcházet vzniku vrásek, léčí akné, hojí rány, regulují produkci kožního mazu a tak abychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Z drobných plodů se získává šťáva a olej

Pěstitelé rakytníku, jehož existuje mnoho druhů, z drobných plodů vyrábějí šťávu nebo olej, plody se také suší na přímou konzumaci nebo na přípravu čajových směsí. Záleží na dalším využití. V kosmetice se používá především rakytníkový olej.

Rakytník je divoká rostlina původem ze střední Asie, která se pomalu rozšířila...
Rakytníkové bobule, které rostou těsně u větví, se sklízí mechanickým i ručním...
Šťáva i semínka rakytníku obsahují esenciální oleje. Rakytníkový olej má velké...

Tmavě oranžová tekutina se přimíchává do pleťových a tělových krémů, rakytník najdete také v pleťových olejích, vysoce koncentrovaných sérech i čistících přípravcích. Jeho využití vzhledem k blahodárným vlastnostem je opravdu široké. Bio-aktivní látky v oleji příznivě působí proti předčasnému stárnutí pleti, proto se objevuje v kosmetických řadách určených pro stárnoucí pokožku.

Vysoce ceněné listy

Nejsou to však jen plody, které dělají z rakytníku zdraví prospěšnou rostlinu. Velmi cenné jsou také jeho listy, o jejichž účincích vědí hodně na Dálném východě. Současné výzkumy prokázaly vysokou kvalitu aktivních látek obsažených v listech rakytníku, a tak i ony našly svou cestu pro využití v kosmetickém průmyslu, zejména pak v přípravcích zaměřených na stárnutí kůže. Rakytníkové listy si i v sušené podobě ponechávají vysoký obsah antioxidantů.

Bylinné kapky s obsahem 10% výtažku z plodu rakytníku pro posílení imunity,...
Bio rakytníkový sirup pro posílení obranyschopnosti organismu. Vhodný v období...
Omlazující pleťový olej Divine proti viditelným známkám stárnutí s obsahem...

Pomoc při zažívání i únavě

Nespornou výhodou rakytníku je fakt, že se dá používat všemi možnými způsoby. Na trhu najdete nejen stále se rozšiřující nabídku kosmetických produktů, ale také sirupy, čaje, kapky, šťávy, sušené plody, bylinné bonbony apod.

Pro vnitřní použití se rakytník osvědčil při problémech se zažíváním, žaludečních vředech, zanesených žlučovodech a také při poruchách prokrvení či trombózách.

Užívání rakytníku řeší nedostatek vitamínů a antioxidantů, pomáhá účinně bojovat proti únavě.

Pozor jen na jeho užívání na noc, příval energie z rakytníku by vám mohl zkomplikovat usínání. Jinak není o vedlejších účincích rakytníku nic známo.