Ona
Natascha Kampusch

Natascha Kampusch | foto: Reuters

Rakušanky se zhlédly v Natasche, míří k psychiatrům

  • 12
Případ Nataschi Kampuschové, jíž se v srpnu podařilo po téměř osmi letech uniknout svému únosci, má v Rakousku dopad na psychiatrické praxe. Do ordinací od té doby směřují zástupy nových pacientů a hlavně pacientek.

Rakouskému deníku Die Presse to sdělil přední vídeňský psychiatr Hans Georg Zapotoczky.

"Od té doby přichází do mých ordinací o dvacet procent pacientů více," tvrdí psychiatr.

Podle Zapotoczkého vedlo podrobné informování o případu Kampuschové k tomu, že mnozí lidé u sebe začali rozpoznávat psychické problémy a začali zjišťovat, že jsou ponižováni, zneužíváni a je s nimi nedůstojně zacházeno.

Zapotoczky tvrdí, že osmdesát procent nových pacientů připadá na ženy. "Mezi nimi jsou například padesátileté manželky, jež vyprávějí, že je jejich manželé využívají podobně, jako Kampuschovou její únosce," řekl psychiatr.

Přitom podle něj většinou nejde o fyzické násilí, nýbrž o psychické uplatňování moci. "Žádná z nich nebyla skutečně zavřena ve sklepení," upřesnil Zapotoczky.

Důvodem, proč právě případ Kampuschové začali lidé vnímat jako zrcadlo vlastního příkoří, vysvětluje lékař tím, že jde o "sympatickou mladou ženu", s níž se lidé dokážou identifikovat.

Jako opačný případ uvedl Zapotoczky zesnulého bývalého rakouského prezidenta Thomase Klestila. Také jeho osobní i politický život poznamenaly psychické útrapy, potenciální návštěvníky psychiatrických ordinací však neovlivnil. "Byl to starý muž, politik, chladná autorita," vysvětluje lékař.

Podle dětského psychiatra Ernsta Bergera, který se ujal i Nataschi Kampuschové, je případ jeho pacientky významný i pro takzvanou analogickou techniku v terapii.

Při ní jde o nalezení paralel mezi osudem pacienta a třetí osoby, na což se prý případ Kampuschové obzvlášť hodí.

"Dají se najít analogie k tématu dítěte, které se ztratilo rodičům, ke starým pohádkám o princeznách uzamčených v hladomornách, i k bibli, v níž Josefa vhodí jeho bratři do studny," tvrdí Berger.

"Psychicky nemocní lidé vždy hledají příkladné výkladové modely," říká k tomu Werner Schöny z linecké neurologické kliniky. Dodal, že "lidé si spíš troufnou hovořit o svém osudu, když někdo druhý údajně prošel tím samým".

Například katastrofa jaderné elektrárny v Černobylu nebo teroristické atentáty na USA z 11. září 2001 prý zvlášť dolehly na lidi trpící bludy.

Případ Kampuschové navíc podle Schönyho protíná hned několik rovin, a zřejmě i proto oslovuje mnoho pacientů.

,