V časných stádiích se melanom dá relativně dobře odstranit.

V časných stádiích se melanom dá relativně dobře odstranit. | foto: iDNES.cz

Rakovina kůže (melanom)

Je typem rakoviny kůže, který má svůj původ v melanocytech, buňkách, které vytvářejí kožní pigment. Tyto buňky začnou abnormálně růst a dělit se a prorůstají do okolní tkáně.

Je více nebezpečný než ostatní typy nádorů kůže. Naštěstí může být v časných stádiích, kdy zasahuje pouze kůži, chirurgicky odstraněn. Metastazuje krví nebo lymfatickými cestami do orgánů a do kostí.

Je většinou způsoben nadměrným sluněním, kdy je DNA melanocytů poškozena UV zářením. Svou roli zde také hrají genetické faktory a tvorba abnormálních mateřských znamének.

Jaké jsou příznaky melanomu?
Změna tvaru, velikosti nebo barvy v určitém mateřském znaménku. Melanom obvykle vypadá jako ploché hnědé neb tmavé znaménko, které má nepravidelné hrbolaté hranice a není symetrické. Melanom může být velký 6 mm nebo více, může začít vystupovat na povrch, měnit barvu, tvořit na sobě krustu, může z něj vytékat tekutina nebo krev. Běžně se vyskytuje v horní polovině zad u žen a mužů, na dolních končetinách u žen, méně častý je pod nehty, na chodidlech či dlaních nebo jako lem dutiny ústní, vagíny či konečníku.

Koho se tato nemoc týká?
Týká se všech dospělých jedinců, zejména pak těch, kteří holdují dlouhému opalování bez ochranných krémů.

Prevence a léčba:
Je nutná ochrana před slunečním zářením. Používejte ochranné krémy se specifickým ochranným faktorem nejméně 15. Noste ochranný oděv, klobouk se širokým okrajem, tričko s dlouhým rukávem a kalhoty, nepobývejte na přímém slunci mezi 10 a 15 hodinou. Nechoďte do solária, UV záření z umělých zdrojů je nebezpečnější než to ze slunce. Každý měsíc se pořádně prohlédněte, s podezřelými znaménky nebo dlouho se nehojícími poraněními kůže jděte k lékaři.

Připravte se na léto

Na lekarna.idnes.cz si můžete vybrat z široké škály opalovacích prostředků, které vás ochrání před slunečním záření.

Aby se zjistilo, zda se jedná o melanom, chirurg odejme pacientovi kousek podezřelé tkáně a patolog určí, jestli je to nádorová tkáň či ne. Melanom je potom vyjmut spolu s příslušnými lymfatickými uzlinami. Plastičtí chirurgové upraví jizvu po vyjmutém melanomu. Pacient je každých 3 – 6 měsíců po dobu 5 let sledován, aby se zjistilo, zda nádor opět neroste.

Pokud je melanom diagnostikován v pozdějších stádiích, kdy se již stačil rozšířit po organismu, je jeho léčba velice obtížná.