Ona
Skalpel, lékař, ilustrační foto

Skalpel, lékař, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rakovina je zabiják. Snažte se jí předejít

  • 8
Nejčastějšími nádory jsou nádory kůže, nejvíce se umírá na rakovinu plic. Přitom oběma chorobám se ve velké části případů dá předcházet. Projevy rakoviny může odhalit praktický lékař, ale některých si může všimnout i dobře informovaný laik.

ČTĚTE TAKÉ:
Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy
Rakovina u nás zabíjí víc než jinde

Nádorová onemocnění jsou po chorobách srdce a cév nejčastější příčinou úmrtí, na rakovinu zemře každý čtvrtý člověk.

Většina lidí ví, že by se měla zdravě stravovat, sportovat, vyhýbat se stresu a cigaretám, což lze označit jako primární prevenci, jakousi základnu dobrého zdraví, o kterou by se měl každý snažit sám.

V sekundární prevenci, neboli včasném zjištění chorob, pomáhá dotyčnému lékař. Lidé však často netuší, na jaká vyšetření mají kdy nárok, a preventivní prohlídky často považují za ztrátu času.

Muži, vyšetřete se!
Málokdo ví, že nejčastějším zhoubným onemocněním mladých mužů od 15 do 34 let je rakovina varlete.

Od puberty by se proto měli muži každý měsíc sami vyšetřovat, ale podle urologa Pavla Hanka z motolské nemocnice je povědomí o samovyšetření malé a muži nezřídka přicházejí k lékaři až ve chvíli, kdy je nemoc pokročilá.

Starší muže zas kromě rakoviny plic a tlustého střeva nejčastěji postihne nádorové onemocnění prostaty.

Pavel Hanek proto doporučuje: "Stejně jako mají ženy svého gynekologa, měli by i muži nad padesát let mít svého urologa. Každoroční prohlídka a test na zjištění hladiny prostatického antigenu pomůže objevit závažná onemocnění prostaty."

Raději do stínu
Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky se v roce 2003 objevilo 14 500 pacientů s rakovinou kůže.

Dermatoložka Naďa Vojáčková z Fakultní nemocnice Bulovka říká: "Lidé by si měli nechat jednou ročně vyšetřit kůži, ti s větším rizikem dvakrát ročně. Kožní lékař také pacienta poučí, jak se může vyšetřovat sám."

Návštěva gynekologa je samozřejmost
Ženy ohrožuje rakovina prsu a děložního čípku a včasné zachycení choroby by jim mohlo značně prodloužit život.

"Přesto patří Česko z pohledu výskytu nádoru děložního čípku mezi nejhůře hodnocené z vyspělých zemí. U nás se objeví 20 nových případů na 100 000 žen za rok, v zemích s dobrým preventivním programem je toto číslo několikanásobně nižší," říká Alfréd Dörr, primář gynekologického oddělení Masarykova onkologického ústavu.

Žena má jednou za rok nárok na prohlídku u gynekologa, kdy se dá pomocí vyšetření určit stav děložního čípku. Dörr upozorňuje: "Pokud pacientka přijde v prvním stadiu, má šanci na přežití 84 až 97 procent, ve čtvrtém stadiu jen 16 procent."

U rakoviny prsu je situace trochu jiná - je naprosto v pořádku, že se ženy učí a provádějí pravidelné samovyšetření prsu. Často se však stává, že se mladé zdravé ženy bez rodinné zátěže dožadují mamografického nebo genetického vyšetření.

"Genetickou zátěž nelze vyšetřovat u zdravých žen. Opakovaně se setkáváme s touto lidsky pochopitelnou, ale medicínsky nesprávnou žádostí zdravých žen, často dcer maminek s rakovinou prsu, které toto vyšetření vyžadují. Vyšetřování rodiny musí začít vždy od nejmladší osoby postižené nádorem," říká onkolog Jan Novotný z Onkologické kliniky VFN v Praze.

"Na prognózu nemoci má významný vliv věk ženy při diagnóze. Nádory žen mladých nebo těch, které ještě menstruují, jsou obecně agresivnější," doplňuje vedoucí lékař Centra pro nemoci prsu motolské nemocnice Pavel Strnad. Na mamografické vyšetření by měly chodit ženy ve věku nad 45 let každý druhý rok.