Ona
Rajčata jsou nejbohatším zdrojem silného antioxidantu lykopenu (ilustrační snímek)

Rajčata jsou nejbohatším zdrojem silného antioxidantu lykopenu (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pět skrytých zdravotních výhod rajčat

  • 55
Omáčky, polévky, saláty - rajčata jsou nejen lahodnou a nízkokalorickou potravinou, která se hodí do spousty pokrmů, ale také prospívají zdraví. Červené plody jsou nejbohatším zdrojem výjimečně silného antioxidantu lykopenu, který může pomoci chránit proti rakovině.

Spor o to, zda je rajče zelenina či ovoce, je stále nevyřešený. Botanici mají jasno v tom, že rajčata botanicky splňují parametry ovoce, ale chuťově a kulinářsky se rajčata řadí mezi zeleninu. Na něčem se ale oba tábory shodnou – rajčata nabízejí spoustu zdravotních výhod. 

"Rajčata obsahují vyšší dávky lykopenu, stejně jako jiné druhy zeleniny s červeným zbarvením. Lykopen je účinný antioxidant, který pomáhá likvidovat volné radikály v těle. Největší užitek máme z rajčat tepelně upravených," říká dietoložka Lenka Kaprhálová.

Udržují zdravé kosti

Jeden šálek rajčat obsahuje téměř 18 procent denní doporučené dávky vitaminu K, který přispívá ke zdraví kostí. Vitamin K je rozpustný v tucích a je nezbytný k  procesu mineralizace kostí. 

Působí proti sraženinám

V těle je vitamin K uchováván jen v malém množství a jeho zásoba se bez pravidelného denní příjmu rychle vyčerpává. Nedostatek vitaminu K, který se obvykle projeví modřinami, krvácením z nosu a dásní či krví v moči a ve stolici.

Pokud rajčata nepatří mezi vaši oblíbenou zeleninu, dalšími dobrými zdroji vitaminu K jsou špenát, zelí, brokolice, soja, mangold nebo petržel. 

Snižují krevní tlak

Rajčata jsou dobrým zdrojem draslíku, který pomáhá snižovat krevní tlak, udržuje správnou funkci nervového a svalového systému a hraje zásadní úlohu ve správné činnosti srdce. 

Nedostatek draslíku se projevuje bolestmi hlavy, ospalostí, křečemi ve svalech či nepravidelným srdečním rytmem. Jeden šálek rajčat obsahuje až 11,4 procenta doporučené denní dávky draslíku, proto je obohacení jídelníčku o rajčata jednoduchým způsobem, jak bojovat s vysokým krevním tlakem bez nutnosti léků. Mezi další potraviny bohaté na draslík patří banány, citrusy, losos, tuňák, špenát, brambory, jogurt a drůbež. 

Snižují hladinu cholesterolu

Rostlinný pigment lykopen, který dodává rajčatům jejich červenou barvu, patří do skupiny karotenoidů, které jsou známé svými antioxidačními vlastnostmi. Podle odborníků lykopen také pomáhá snižovat špatný LDL cholesterol a naopak zvyšovat ten dobrý HDL cholesterol, ačkoli vědci dosud neznají přesný mechanismus tohoto jevu. 

Velkou výhodou rajčat je, že si oproti jiným druhům zeleniny zachovávají některé důležité fytolátky jako lykopen i po uvaření. Z tohoto hlediska jsou zpracovaná rajčata dokonce výživnější než čerstvá, protože větší množství lykopenu se uvolní až po tepelném zpracování. Rajčatové omáčky a kečupy, pokud jsou bez konzervantů a bez přidaného cukru, se tedy dají řadit do zdravé stravy. 

Udržují zdravé oči

Rajčata jsou bohatá na vitaminy a minerály, které prospívají očnímu zdraví. Pokud si chcete udržet zrak v kondici a snížit riziko očních chorob, jako jsou katarakty (šedý zákal) a makulární degenerace, zařaďte rajčata do svého jídelníčku. 

Kromě vitaminů A, E a C rajčata také obsahují antioxidanty zeaxanthin, lutein a lykopen, které chrání oči před poškozením světlem. Lutein spolu se zeaxanthinem podle odborníků hraje ochrannou roli proti oxidačnímu poškození oka volnými radikály a existuje také spojitost mezi příjmem luteinu a snížením rizika rozvoje šedého zákalu. Lidské tělo si samo nedokáže tyto látky vyrobit, proto je nutné dodávat je pravidelně potravou.

V angličtině si můžete přečíst, jaké jsou další, nepříliš známé zdravotní účinky rajčat, které sestavil server howstuffworks.com

, pro iDNES.cz