Módní dům Dior se po roce konečně dočkal nového šéfa.

Módní dům Dior se po roce konečně dočkal nového šéfa. | foto: AP

Skandál s Židy odezněl, Dior má po roce konečně uměleckého šéfa

  • 5
Již uplynul více než rok, co tradiční pařížský módní dům fungoval bez uměleckého ředitele a tím pádem i bez pořádné vize. Geniální designér John Galliano musel svůj post opustit kvůli antisemitským nadávkám a následnému soudu, a od té doby nebyl nikdo, kdo by zaujal jeho místo.

Po dlouhých měsících čekání je konečně jasno, sídlu na slavné Avenue Montaigne bude od této chvíle vládnou módní designér Raf Simons.

Od Gallianova odchodu tvořil kolekce luxusní konfekce i haute couture jeho dlouholetý asistent Bill Gaytten, ten však na oficiální jmenování čekal marně. Hned od počátku bylo více než jasné, že světoznámá značka potřebuje silné vedení zkušeného návrháře. 

Belgičan Raf Simons se ujímá vlády nad francouzským módním domem Dior.

Po Diorově smrti vedli módní dům taková esa jako Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré a John Galliano. Nový umělecký šéf nutně musí pocházet ze špiček v oboru.

Belgičan až do února šéfoval značce Jil Sander a navrhoval i pod svým vlastním jménem. Již jeho původ dává tušit, že vnese do kolekcí nesoucí monogramy CD nový, svěží vítr s notnou dávkou nadsázky a lehké ironie. Tyto prvky spolu s mladistvou revoltou patří k Simonsovým vlastnostem. 

"Vstupuji do úžasného domu Dior s velkým respektem k jeho bohaté historii a bezkonkurenčním znalostem a zručnostem. Pan Christian Dior pro mě vždy byl ten nejvíce inspirující couturier," říká Raf Simons při nástupu na post uměleckého ředitele. "Po celém světě představuje Dior dokonalou eleganci, rafinovanost a uhlazenost. Cítím skutečnou pokoru a jsem poctěn, že se stávám uměleckým šéfem nejoslavovanějšího pařížského módního domu na světě."

Zpráva o jeho jmenování se od vydání oficiální tiskové zprávy roznesla světem rychlostí blesku. Na sociální síti Twitter mu během několika málo minut gratulovala mj. Anna Dello Russová, extravagantní šéfka japonského vydání magazínu Vogue. Její britská kolegyně Alexandra Shulmanová k tomu dodala: "Raf Simons je mimořádně talentovaný návrhář. Dokáže spojit zručnost a vizi s moderností a názorem, což je pro vedení módního domu nezbytné."

U Diora se nechali inspirovat luxusním letoviskem Portofino.

O Gallianově nástupci se dlouho diskutovalo a padala nejrůznější jména. Svého času to vypadalo, že svůj post u Vuittona opustí Marc Jacobs či že Dior přetáhne Alberta Elbaze z konkurenční Lanvin. Nakonec zůstali ve hře dva kandidáti – Haider Ackermann a Raf Simons. O Ackermannovi však otevřeně hovoří Karl Lagerfeld jako o svém nástupci u Chanelu.

Již od první kolekce haute couture, která vznikala bez vedení módní návrháře, bylo jasné, že Dior potřebuje silné vedení. Bill Gaytten sice dokonale ovládá řemeslo, ale za návrháře jej označit nelze. Vedení jedné z nejslavnějších módních značek si to moc dobře uvědomilo právě po loňské přehlídce v červenci, kdy Gayttenova kolekce Dior Haute Couture propadla u zákaznic i odborníků.

Scénář z roku 1957, kdy se po Diorově smrti ujal vedení domu jeho asistent, mladičký Yves Saint Laurent se v tomto případě opakovat  nemohl. Požadavky současného módního průmyslu se značně liší a nikdo nechce zbytečně riskovat a ztrácet drahocenný čas, kterého se právě v módě tolik nedostává.

Na co se můžeme v případě nového spojení Simons – Dior těšit? Belgičan beze sporu vnese do honosných komnat pařížského sídla nový vítr a začne psát zcela novou kapitolu. Jeho tvorbu charakterizuje minimalistická estetika, moderní futurismus. V tomto ohledu jde ve šlépějích svého předchůdce Saint Laurenta, ten vnesl k Diorovi vášeň mládí spojenou s respektem k historii. 

Na první kolekci si musíme počkat do července, kdy Raf Simons představí svou první kolekci pro Diora v rámci týdne haute couture v Paříži.