Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Psychosomatika může ovlivnit vnímání intenzity potíží, říká lékařka

  • 3
Klasická medicína sice umí doslova zázraky, ale některé potíže vyléčit nedokáže. Bez jasné diagnózy odchází z ordinací lékařů až 40 procent lidí. "Psychosociální okolnosti se mohou podílet i na vnímání intenzity obtíží,“ říká v rozhovoru pro magazín MF DNES Rodina DNES vedoucí Centru komplexní péče v Dobřichovicích Barbora Danielová.

S jakými problémy za vámi lidé chodí nejčastěji?
V rehabilitaci a fyzioterapii pracujeme s pacienty s velmi různými diagnózami, nejčastěji však v oblasti pohybového systému. V rámci jakékoliv z těchto diagnóz můžeme odhalit přítomnost významné psychosomatické složky pacientových obtíží. Pojem psychosomatická složka však neznamená, že u pacienta nenalézáme funkční nebo i strukturální tělesnou poruchu! Ale často vidíme, že psychosociální okolnosti se mohou podílet na vzniku a udržování obtíží, mohou ovlivnit vnímání intenzity obtíží a způsob, jakým se s nimi pacient vyrovnává, jaký význam jim ve svém životě dává. Nejčastěji v našem oboru toto psychosomatické propojení vidíme u bolestí a napětí v oblasti zad, šíje, hrudníku, bolesti v končetinách, bolesti hlavy, brnění v různých částech těla, některé druhy svalových oslabení, závratí, hučení v uších, problémy s dýcháním. Častěji se jedná o chronické stavy.

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Článek o tom, komu může pomoci psychosomatická medicína a také velké téma o výchově jedináčků najdete v pátečním magazínu MF DNES Rodina DNES.

Titulka Rodina DNES č. 7

Co si mají lidé představit pod pojmem komplexní psychosomatická péče? Jak vypadá první návštěva v ordinaci?
Vstupní návštěva pacienta v ordinaci rehabilitačního lékaře, který pracuje komplexně, trvá hodinu a půl a konkrétně se zaměřuje na tělesné projevy, nejčastěji z oblasti pohybového systému a rozšířené o psychologické a sociální aspekty stonání pacienta. S pacientem podrobně probereme jeho současné obtíže, historii jeho onemocnění, možné souvislosti s jinými tělesnými nemocemi a v celkovém kontextu zhodnotíme výsledky pomocných vyšetření.

Pacienta klinicky vyšetříme a pokud je to potřebné, provádíme základní manuální ošetření, jako je ošetření měkkých tkání a mobilizace kloubních blokád. Můžeme provést také základní nácvik k samostatnému cvičení a v některých případech doporučíme vhodné pomůcky.

Kromě toho se zaměřujeme na režim pacienta v různých oblastech – nejčastěji pohybový, pracovní, odpočinkový, stravovací. Dále se zajímáme o psychické prožívání pacienta, jeho současný, ale i dlouhodobý psychický stav. Důležité jsou informace o sociálním prostředí, které pacienta obklopuje a obklopovalo, to znamená například jeho rodinné prostředí, pracovní vztahy, přátelské vztahy. Společně s pacientem hledáme cesty a způsoby, jak je možné tyto jednotlivé oblasti ovlivnit, aby mohlo dojít ke změně a následnému uzdravení pacienta. Při diagnostice a léčbě můžeme na našem pracovišti využít různé členy našeho týmu, kterými jsou lékař, fyzioterapeut a psycholog. Ti mohou zůstat ve vzájemném spojení a předávat si informace vztahující se k léčbě našich pacientů.

Jedním velmi unikátním a specifickým způsobem psychosomatického vyšetření, které v CKP Dobřichovice nabízíme, je “komplexní psychosomatické vyšetření.“ Jedná se o vyšetření pacienta v předem sestaveném týmu odborníků (lékař-fyzioterapeut a psycholog), a to na základě předem vyjednaného očekávání pacienta. Pacient je během prvního dne vyšetřen rehabilitačním lékařem (1,5 hodiny) a fyzioterapeutem (1 hodina). Druhý den je vyšetřen klinickým psychologem (1 hodina) a poté následuje společná hodinová konzultace celého týmu. Vyšetření je ukončeno hodinovým shrnutím a předáním terapeutických doporučení pro pacienta, které vede většinou klinický psycholog.

Požadavky na pacienta jsou v psychosomatické medicíně mnohem větší než při klasické léčbě. Setkáváte se s tím, že někteří pacienti v průběhu léčby „odpadávají“?
Pacient je v kontextu psychosomatické medicíny chápán jako subjekt, který se na své léčbě aktivně podílí a nese za ni spolu s terapeutem odpovědnost. Psychosomatický přístup k léčení pacienta je tedy podmíněný aktivnějším přístupem pacienta. Zásadní součástí léčby je vztah terapeut a pacient. Tento vztah je vztahem partnerským, i když není symetrický, pokud jde o odborné znalosti a dovednosti. Pokaždé je nutné spolu s pacientem, případně i s jeho rodinou hledat originální řešení pro léčbu jeho onemocnění. Určitě se v průběhu léčby stává to, že někteří pacienti zjistí, že cesta k uzdravování pro ně v daný moment nebo za daných okolností není možná nebo přijatelná.