Proti pocení předkové pili víno vařené s bodlákovým kořenem

Pocení je v současných horkých dnech pro mnohé velkým kosmetickým problémem, s nímž se každý snaží vypořádat po svém. Zatímco předkové věděli, že "kořen bodlákový ve víně vařený a pitý zahání prk aneb smrad pod paždím i celého těla", dnešní lidé mají pomocníky v moderní kosmetice. Novinářům to dnes řekla lékařka Ústavu lékařské kosmetik Karolína Kykalová.
Kůže je největším orgánem těla, u dospělého člověka měří 1,7 až dva metry čtvereční. Hmotnost kůže tvoří pětinu hmotnosti těla, v průměru je to 15 kilogramů, z toho půl kilogramu připadá na vrchní vrstvu kůže - pokožku. Potními žlázkami se pokožkou
vylučuje pot a reguluje tak teplota celého těla. Běžně se potem z těla vyloučí 800 až 1000 mililitrů vody denně, při zvýšené zátěži a v horku to může být i deset až 14 litrů.

Potní žlázky jsou malé a velké. Zatímco z malých žlázek vychází pot v závislosti na teplotě, u velkých jsou nejvýznamnějším činitelem tvorby potu hormony.
"Pot sám o sobě není u zdravého člověka nijak cítit, zápach se objevuje až po rozkladu bakteriemi, které běžně žijí na kůži," vysvětlila Kykalová a doporučila k regulaci pocení kosmetické přípravky, které upravují kyselost kůže, nejlépe s pH faktorem kolem čísla pět, protože v tomto stupni kyselosti se bakterie nemnoží.

Antiperspiranty uzavřou dočasně vývod žlázky a zastaví tak pocení. Porucha regulace tekutin těla podle Kykalové přesto nehrozí, protože pot dále odchází žlázkami na ostatních částech těla. Vedle antiperspirantů nebo v kombinaci s nimi se užívají deodoranty, které regulují pach. Před ním chrání rovněž vyholení chloupků v podpaží, na nichž se pot jinak zachycuje.