Při zánětu jsou zcela nevhodné silonové krajkové spodní kalhotky.

Při zánětu jsou zcela nevhodné silonové krajkové spodní kalhotky. | foto: Miroslav Machek, MF DNES

Prokletí spodních kalhotek: kvasinková infekce

  • 53
Patří mezi vaše stálé hosty, znepříjemňuje vám život minimálně jednou ročně a nikdy ji úplně neporazíte. Kvasinková infekce je stále častější.

Každá žena ho důvěrně zná a mohla by o něm napsat tlustou knihu: "Zánět pochvy a zevních rodidel je nesporně nejčastějším důvodem návštěvy gynekologické ordinace," říká soukromá gynekoložka Dagmar Makalová. "Průměrně jednou až dvakrát ročně postihuje každou ženu a jeho původcem je v naprosté většině případů kvasinka z rodu Candida."

Ženy v ohrožení
Ačkoli hlavním příznakem kvasinkové infekce je výtok, ne každý výtok musí nutně patřit k zánětu. Například pro období ovulace je typický průhledný, nezapáchající sekret. Ke zvlhnutí poševní sliznice dochází i při sexuálním vzrušení, kdy bezbarvý sekret umožňuje hladký průnik penisu do vaginy. Stejně tak se může objevit špinění uprostřed cyklu u žen, které začínají užívat hormonální antikoncepci.

Samotný výtok je důsledkem disharmonie vaginálního prostředí. Selže-li některý z obranných mechanismů, dochází k poruše poševního prostředí, k nerovnováze vaginální mikrobiální flóry a k usídlení a pomnožení choroboplodných zárodků.

K poruchám poševního prostředí může dojít například nadměrnou nebo nesprávnou hygienou. Při mytí intimních partií je důležité omýt pouze zevní část rodidel. Výplachy způsobí nerovnováhu lactobacilů, které chrání před infekcí. Ohrožení pro váš klín představuje i nechráněný sexuální styk. Ten je nejběžnější cestou, kterou se infekce přenáší. Stejně tak vás kvasinková infekce ohrozí pravděpodobně i poté, co se léčíte antibiotiky. Na změnu poševního prostředí má vliv i těhotenství.

K faktorům, které kvasinkovou infekci provokují, se počítá i alergie. Ať už jde o alergii na bazénovou chemii, lubrikační gely, nový prací prostředek, sprchový gel, holicí pěnu či o stále častěji se vyskytující alergii na kondom nebo ejakulát partnera.

Možnosti léčby
Jestliže už u vás zánět propukne, ohlásí se třemi hlavními příznaky. Nejdříve se objeví zarudnutí a otok v okolí poševního vchodu a stydkých pysků. Obtěžovat vás bude svědění a pálení, které se při močení a pohlavním styku zhoršuje. Dochází k vylučování většího množství výtoku, který je tmavší a hutnější. "Ženy ale často už předem vytuší, že u nich zánět začíná, a to ještě předtím, než dojde k objektivním příznakům," říká Dagmar Makalová. "Často totiž mají subjektivní nepříjemné pocity už v počátečních stádiích infekce."

Vzhledem k širokému spektru příčin, které kvasinkový zánět může mít, je poměrně obtížné aplikovat účinnou prevenci. Gynekologové obecně doporučují omezit stres, upravit jídelníček, volit šetrné prostředky intimní hygieny. Důležité je také přizpůsobení stylu oblékání. "Při zánětu jsou například zcela nevhodné silonové krajkové spodní kalhotky. Je potřeba, aby se žena oblékala do pohodlných bavlněných kalhotek," radí gynekoložka.

Pokud už se u vás infekce objevila, je nesmysl snažit se obtíže odstranit nadměrným mytím a používáním mýdel. Mnohem větší službu vám prokáže čistá voda. Kromě toho je potřeba vyvarovat se sexu. V lékárnách si můžete koupit některý z volně prodejných antimykotických přípravků. Pokud příznaky do tří dnů nezmizí, je nutné navštívit gynekologa.