Ona

Proč zuby potřebují fluoridy

Zdravý chrup u dětí je předpokladem pro zdravý chrup v dospělosti. Kromě správně prováděné techniky čištění zubů se na prevenci kazu významnou měrou podílejí fluoridy. Hodně se o nich mluví, měla by je obsahovat každá zubní pasta. Ale proč jsou vlastně tak důležité?

Fluoridy jsou látky, které se u člověka běžně nacházejí v krvi, kostech a zubech a jsou také vylučovány slinou. A právě mezi slinou a povrchem skloviny dochází k jejich neustálé výměně.

Ve sklovině se fluoridy navazují na ostatní látky a společně s nimi vytvářejí sloučeniny, které strukturu skloviny zpevňují.

Jestli sklovina tyto látky bude ztrácet, nebo je přijímat, závisí na kyselosti okolního prostředí (bakterie přítomné v plaku produkují kyseliny, které strukturu skloviny rozrušují) a na koncentraci fluoru v okolní slině.

Nejjednodušší prevencí zubního kazu  je tedy odstranění bakteriálního plaku kartáčkem a dodání fluoridů obsažených v zubní pastě. Kromě pasty lze fluoridy takto dodat i prostřednictvím ústních vod, fluoridových želé a laků (poslední dvě možnosti většinou v ordinaci zubního lékaře). Zmíněný způsob aplikace fluoru má pro prevenci zubního kazu význam i v dospělosti.

Kromě tohoto, tzv. lokálního účinku fluoridů, kdy je dodáváme přímo k zubům, využíváme ještě účinek druhý, tzv. systémový. V tomto případě se fluoridy přivádějí do těla trávícím traktem, odkud se vstřebají do krve a krevní cestou se dostanou až k zárodkům dosud neprořezaných zubů.

Tak je možné zvýšit odolnost zubní skloviny ještě před tím, než se zub objeví v ústní dutině. Mezi systémové metody dodávání fluoridů řadíme pití fluoridované vody (ale také minerálních vod s obsahem fluoru), konzumaci fluorem obohacené soli a dále aplikaci fluoridových tablet.

Pitná voda se již v České Republice plošně fluorem neobohacuje, i když se o této možnosti stále polemizuje. Hlavní nevýhodou systémové aplikace, především fluoridových tablet, je při nedodržení dávkování vysoké riziko fluorotického zbarvení skloviny (viz. článek Proč zuby mění barvu).

Podle nových doporučení Německé stomatologické společnosti (DGZMK) má proto lokální aplikace fluoridů přednost před systémovou. Tato opatření zajišťují maximální efektivitu fluoridové prevence zubního kazu a zároveň snižují riziko nežádoucího fluorotického zbarvení skloviny.¨

Prevence zubního kazu u dětí je jedním z hlavních úkolů každého zubního lékaře. Fluoridy zde hrají nezastupitelnou roli. K úspěchu je však naprosto nezbytná úzká spolupráce rodičů dítěte.

Ti by měli z ordinace odcházet poučeni natolik, aby o zoubky svých ratolestí mohli doma pečovat sami. Jak přesně má ideální péče o zuby dítěte vypadat shrne příští článek.