Proč zuby mění barvu

  • 14
Snad každý z nás touží po dobře vypadajícím úsměvu. Ten je často přímo spojován s krásným bělostným chrupem. Zuby však ve skutečnosti nejsou bílé - jejich přirozená barva je vždy odstínem žluté.

Korunka zubu se totiž skládá z povrchově viditelné skloviny (která má bílou až modrobílou barvu) nasedající na dentinové jádro, které je žluté. Dentinová vrstva je podstatně silnější, než sklovina, jež tvoří pouhou skořápku.

Proto žlutá barva dentinu přes sklovinu prosvítá. Jak člověk stárne, sklovina se postupně obrušuje a ztenčuje, čímž se ještě víc zdůrazní žlutý odstín dentinového jádra. Postupná změna barvy zubů je proto přirozeným projevem stárnutí.

Kromě věku se na zbarvení zubní korunky podílí řada dalších faktorů - genetických, metabolických, chemických atd. Vliv má samozřejmě i okolní prostředí. Dědičné metabolické poruchy (např. porucha zpracování vápníku) mohou ovlivnit sílu, strukturu i barvu skloviny.

Stejně mohou působit některé léky, které v průběhu těhotenství přijímá matka nebo později dítě v období vývoje zubů.

Nejčastěji je změna barvy zubů způsobena:

• Přírodními pigmenty. Ty pocházející z pravidelné konzumace kávy, čaje, červeného vína a kouření, Pigmenty obsažené v kosmetice (rtěnky apod.) způsobují  přechodné zbarvení.

• Špatnou ústní hygienou. Výsledkem je tvorba zubního mikrobiálního povlaku (tzv. plaku), který mimo jiné, podstatně závažnější důsledky, přispívá k usazování pigmentů na povrchu zubu. Dobře vyčištěný zub je hladký, pigment se na něm jen tak neusadí. 

Dlouhodobým příjmem vysokých dávek fluoru z přírodních zdrojů (přirozeně vysoká hladina fluoru v pitné vodě) nebo příliš vysoký příjem fluoru ze zubních past, gelů, či fluoridových tablet. Výsledkem jsou křídové skvrnky na sklovině – tzv.  fluoróza.

• Užíváním tetracyklinových antibiotik u těhotných žen a u dětí do 8 let.  Výsledkem JE šedé zbarvení zubních korunek vznikající jako nežádoucí vedlejší účinek. Proto se u těhotných a dětí tetracyklin již nepodává.

• Úrazem zubů. Zbarvení korunky vzniká po čase jako důsledek krvácení uvnitř zubu.

• Odumřením a rozkladem zubní dřeně (nervu), což je následek pokročilého zubního kazu. Dojde ke ztmavnutí zubní korunky.

• Vysokou horečkou prodělanou ve věku, kdy se vyvíjejí zubní zárodky.

Těžkou poporodní žloutenkou u novorozenců.

Drtivou většinu zbarvení korunky mají na svědomí první dva body výčtu. Pigmentacím lze zabránit už doma: správnou ústní hygienou, o níž by vás měl v ordinaci poučit zubní lékař. 

Kuřákům nezbývá než doporučit, ayb se svého zlozvyku zbavili či jej alespoň omezili. Kromě hezkých  zubů a svěžího dechu se tak mohou vyhnout podstatně závažnějším zdravotním důsledkům, které jim s cigaretou hrozí.

Bohužel ne všechna zbarvení zubu lze odstranit pouhým správným používáním zubního kartáčku. Pokud si zbarvení zubu sami nedovedete vysvětlit a přetrvává i po dobré ústní hygieně, je vhodné navštívit lékaře.

V ordinaci lékař může provést tzv. profesionální čištění zubů, které vám poskytne dobré startovní podmínky pro vaši domácí péči o zuby. Zbarvenou korunku lze překrýt tzv. fazetou z keramiky nebo dentální pryskyřice. Její použití je však spojeno s nezbytným, i když nepatrným zbroušením korunky zubu a při použití fasety keramické i s vyššími náklady.

Elegantní, dostupnou a účinnou technikou je použití tzv. bělících technik. Ty pracují s oxidačními činidly, jakým je například peroxid vodíku (látka běžně používaná u kadeřníků).  Co lze od bělení očekávat a co všechno tato procedura obnáší, shrneme v příštím článku.