Proč se ceny léků v lékárnách liší?

  • 10
O pár korun, ale také o desítky, výjimečně o stovky, či dokonce tisíce korun se mohou lišit ceny léků v různých lékárnách. Pacienty to rozčiluje, lékárny se brání - my za to nemůžeme. Co lidem zbývá? Nejeden pacient odchází z lékárny překvapen.

Zatímco minule za lék, který mu předepsal lékař, nedoplácel nic, dneska po něm chtějí třeba čtyřicet korun. Anebo také dvě stovky.

Důvod? Výrobce změnil cenu, případně lékárna koupila lék od jiného dodavatele, který má lék dražší. Může se dokonce stát, že lékárna má stejný lék ve stejně velkém balení za dvě různé ceny, podle distributora.

"Lidem, kteří se tomu chtějí vyhnout, nezbývá než obejít více lékáren," konstatuje Jan Horáček, pražský lékárník a mluvčí České lékárnické komory. Případně mohou lidé lékárny obvolat.

"Jenže to je nespravedlivé, protože to diskriminuje pacienty z menších měst a vesnic," soudí Horáček. Jinými slovy: zatímco třeba v Praze je lékáren hodně a je pravděpodobnost, že člověk narazí na nějakou s nižšími cenami, v malém městě často nezbude, než se smířit s vysokým doplatkem.

Různé doplatky
Proč vlastně ceny tak kolísají? "Často se to stává také tehdy, když se mění úhrady léků," vysvětluje Horáček. V poslední době tomu tak bylo například u přípravku Tanakan, který pomáhá roztahovat cévy, a u léků s piracetamem, používaných u nemocí nervové soustavy.

Jejich cena klesla, než se však ceny srovnaly, uplynulo několik týdnů, protože se nejdříve musely vyprodat dřívější dodávky. Do té doby lidé platili někde až o sto korun za balení více. "A to už je pro mnoho z nich hodně peněz," popisuje zkušenost z lékárny Horáček.

Lékárnická komora již několik let usiluje o to, aby byly ceny léků jednotné, proti jsou někteří ekonomové, podle nichž by to vedlo mimo jiné k nedostatku některých léků. "Různá výše doplatků přispívá ke zdravému konkurenčnímu prostředí," soudí ředitel Liberálního institutu Jiří Schwarz.

To však Horáček odmítá - podle něj je sice pravda, že nyní se výrobci snaží snižovat ceny, a tak přibývá léků bez doplatků. "To ale vede k tomu, že se takových léků předepisuje čím dál víc a nakonec se za ně vydá mnoho peněz z veřejného zdravotního pojištění," upozorňuje lékárník.

Na Slovensku jednotně
A poukazuje na příklad Slovenska: to nedávno zavedlo jednotné doplatky u léků, což už má kladný efekt. Ukázalo se totiž, že tamním zdravotním pojišťovnám klesají výdaje na léky, protože lidé si od lékařů raději nechají předepsat levnější ekvivalent léku s doplatkem.

Ty sice bývají plně hrazené z pojištění, ale vesměs stojí méně než ty, u kterých je zaveden doplatek v hotovosti ze strany pacienta. V zemích EU zatím jednotný přístup k doplatkům neexistuje.

Jak sehnat levnější lék?
Kdo chce získat levnější lék, případně preparát úplně bez doplatku, nezbude mu většinou než obejít několik lékáren. Cena se totiž může lišit.

• Zeptejte se lékaře na doplatek
Nejlepší je už v ordinaci, kdy vám lékař lék předpisuje, zeptat se, jak velký doplatek můžete zhruba očekávat. Hrozí však, že ani lékař to nebude vědět přesně, neboť cena záleží i na konkrétním distributorovi, který lék do lékárny dodává.

Zdá se vám doplatek moc vysoký?
Když se vám zdá doplatek vysoký, řekněte to lékaři, měl by vám předepsat plně hrazenou variantu preparátu. Je však možné, že vám to lékař bude rozmlouvat, pokud už se u vás dražší lék osvědčil a hrozí, že levnější variantu nebudete tak dobře snášet.

Na druhou stranu levnější lék může účinkovat úplně stejně, zvláště pokud obsahuje stejnou účinnou látku. Jeho užívání však může být méně pohodlné, bere se například častěji a podobně. Levnější bývají takzvaná generika, léky, které vyrábějí ostatní firmy poté, co původnímu výrobci na přípravek vypršela patentová ochrana.

V lékárně se zeptejte, kolik vás to bude stát
Nestyďte se v lékárně před vyzvednutím léku zeptat, jak vysoký vás čeká doplatek. Můžete také do lékárny zavolat, ale pokud budete obvolávat více lékáren, nakonec by se vám to nemuselo finančně vyplatit.