Proč je středomořská dieta zdravá?

Vědci už zřejmě zjistili, jak vlastně chrání středomořská dieta člověka před kardiovaskulárními chorobami. Hlavní roli přitom hraje olivový olej a libové maso, méně už zelenina. Maso a olej totiž obsahují zvláštní, lidskému tělu velmi prospěšnou bílkovinu.

Vlastní životní styl Jihoevropanů, který je například méně stresující, už tak důležitý být nemá.

Výhodami středomořské stravy se zabývalo nedávné vědecké zasedání americké asociace pro choroby srdce. Již dřívější studie dokázaly, že středomořská dieta snižuje riziko, že člověka potrápí srdeční choroby asi o třetinu.

Lékař Demosthenes Panagiotakos, přednášející na katedře výživy a dietologie Aténské univerzity, zde hovořil o výsledcích nové studie, která měla zjistit, v čem vlastně spočívá prospěšnost diety od moře.

"Podle některých může středomořská dieta snižovat krevní tlak, jiní spekulují o tom, že snižuje hladiny cholesterolu. Někteří se domnívají, že příznivě nepůsobí sama dieta, ale ostatní charakteristiky lidí, kteří ji dodržují. Například jejich zdravý životní styl," uvedl Panagiotakos.

Studie provedená u více než dvou tisíc mužů a žen ve věku 18 až 89 let sledovala, kolik snědí libového masa, drůbežího masa, ryb, zeleniny, luštěnin, těstovin, salátů, cereálních výrobků, mléčných produktů, sladkostí a ovoce.

Jednoduchá analýza pak podle Panagiotakose prokázala, že kdo jí jako lidé od Středozemního moře, má v krvi méně látek naznačujících přítomnost zánětu a vyšší srážlivost krve, přičemž autoři studie tento efekt přičetli zejména zmíněné bílkovině.