Proč je důležité jíst v klidu

Hlad? Tak honem rychle pro něco do stánku. A k večeři třeba pizzu z mrazáku nebo ať si každý vezme, co najde v lednici. Jenže to je chyba. Jíst se má v klidu, protože to dělá dobře nejen tělu, ale i duši. A svědčí to také mezilidským vztahům.

Společné posezení u jídla stmeluje rodinu a dává jejím členům pocit životní jistoty, doporučuje společné jídlo psycholožka Lenka Kolajová.

Podle ní je podobné setkání zdrojem energie pro všechny členy rodiny a nejde jen o tu, kterou lidé získají z kalorií na talířích. "Zdrojem životní energie je vše, co je nám příjemné. Kladné emoce podporují i pozitivní harmonické proudění energie a vyživují naše tělo i duši," vysvětluje Kolajová.

Nelze asi čekat, že by se členové dnešních rodin, v nichž oba rodiče pracují, sešli u společného stolu několikrát denně. Ale pokud to jde, měli by se domluvit, že například snídat, nebo naopak večeřet budou všichni pohromadě.

Společný stůl kontra SMS
Psycholožka tvrdí, že čím méně lidé včetně těch nejbližších kvůli možnostem komunikace prostřednictvím SMS zpráv nebo e-mailu vidí, tím důležitější je, aby si plánovali osobní setkávání se.

Touha mluvit s ostatními lidmi přímo je totiž pro člověka přirozená. "Jen při setkání člověka s člověkem, kdy je naše potkávání opravdové, dokážeme vystihnout potřeby druhého člověka," soudí psycholožka.

Právě společné setkání se tak může stát chvílí, kdy se mohou členové rodiny svěřit, co je trápí a podobně. Podle ní je více na ženách, aby rodině toto setkávání umožnily. "Jsou to ony, které tvoří pohodu domácího krbu a dávají svým blízkým pocit: jsem vaše ochránkyně, pro vás jsem uvařila," míní psycholožka Kolajová.

Také oslavy mohou být zdravé
Mezi příležitosti k setkávání patří i různé oslavy, ať už rodinné, nebo s přáteli. "Pokrmy nemusí být nijak náročné, ono i v tomto případě méně znamená více," radí Miroslav Kubec z kuchařské asociace.

Lepší jsou podle něj jednoduchá jídla, jejichž příprava nezabere mnoho času. Přednost by měla mít jídla zdravá, lehce stravitelná. Vděčné jsou proto zeleninové saláty.

"Skvělým nápadem je syrová zelenina, například mrkev, okurka, ředkvičky, papriky, nakrájená na menší kousky a podávané s omáčkami, do nichž se zelenina namáčí," popisuje kuchař Kubec. Na stůl patří i při oslavě dostatek pití. Základem by měla být minerální voda nebo soda a kvalitní víno.

STOLUJTE SPOLEČNĚ

Prochází láska žaludkem? Psychologové tvrdí, že ano: například proto, že nasycení bylo jednou z prvních slastí, kterou dítě v životě zažilo. Proč je pro člověka důležité, aby se setkával s ostatními, třeba při jídle:

• potřeba sounáležitosti je velmi silná v každém věku

• každý člověk potřebuje patřit někam, kde je uznáván, milován, kde může získat pozornost a účast

• upřímná pozornost, která je věnovaná člověku, povzbuzuje jeho sebeúctu a vytváří pocit uspokojení

• podporuje také dobrou vůli, prospívá vzájemné komunikaci a harmonickým vztahům

• člověk, který se cítí dobře, nikdy nemá potřebu útočit, nemusí nikoho zraňovat ani zesměšňovat