Ona
Zrádný je úder do hlavy, protože krvácení do mozku se může projevit až po několika hodinách.

Zrádný je úder do hlavy, protože krvácení do mozku se může projevit až po několika hodinách. | foto: Profimedia.cz

Proč děti umírají zbytečně

  • 5
Za zbytečná zranění a úmrtí mohou velmi často chyby rodičů. Přinášíme přehled pěti nebezpečných situací a rady, jak jim předejít.

Ročně přijdou kvůli úrazu v Česku o život téměř tři stovky dětí. Další dva až tři tisíce zůstanou trvale postižené. Při úrazu se zabije třikrát víc dětí, než je průměr v Evropě. Vinu na tom má špatná prevence a za to mohou většinou rodiče.

Zraní se v autě
Příčiny úmrtí dětí se přitom dlouhodobě nemění, nejčastěji - v polovině případů - umírají při autonehodách. Někdy sice život nedokáže zachránit ani autosedačka, ale někteří rodiče zbytečně hazardují. Dítě do autosedačky vůbec nedají a navíc ho nechají stát mezi sedadly a dívat se. I relativně mírně zabrzdění může dítě vymrštit na přední sklo. Autosedačka je k ničemu i tehdy, když v ní sedí dítě nepřipoutané.

Prevence: pořiďte dítěti certifikovanou autosedačku odpovídající jeho věku a vždy ho do ní upoutejte, i když jedete jen půl kilometru.

Spadnou
Používání helem na kolech a lyžích sice dětské životy zachraňuje, ale sjezdovky jsou na druhou stranu stále nebezpečnější. Z "bouračky" na kole a lyžích si děti obvykle odnášejí zlomeniny. Zrádný je úder do hlavy. Nebezpečné krvácení do mozku se totiž může projevit až po několika hodinách, radši proto jděte vždy k lékaři.

Podle Petra Havránka z pražské Thomayerovy nemocnice tragicky končí také pády z velké výšky, často z oken. Děti si najednou poraní víc orgánů – kosti, břicho, hrudník, hlavu, míchu nebo cévní systém  – a mohou bez rychlého zásahu umřít. Vážné následky mívají i pády z postýlky nebo z kočárku, na hřišti nebo prostě jen při chůzi.

Prevence: kupte helmu na kolo a na lyže, předem ji dítěti vyzkoušejte, aby dobře seděla. Batolatům s vratkýma nohama můžete pořídit speciální měkkou helmu připomínající čepici, která chrání nejzranitelnější části hlavy. Nabízí ji například internetový obchod www.babybaby.cz za 790 korun. Zabezpečte si okna, zábranu pořídíte například v Ikey za necelých dvě stě korun.

Opaří se a popálí
Stačí vteřina nepozornosti a dítě na sebe strhne ubrus s hrnkem čaje nebo kávy. Ze sporáku shodí hrnec s horkou polévkou či zatáhne za šňůru k rychlovarné konvici. "Děti mají několikanásobně tenčí kůži a popálí je i tekutina teplá šedesát stupňů," říká Robert Kostner ze společnosti Dětství bez úrazů.

Nedávno se matce, která přenášela hrnec, připletla do cesty sedmiměsíční holčička. Ženu uchránilo oblečení, dceru s těžkým popálením převezl do nemocnice vrtulník.

V koupelně se dítě může opařit horkou vodou z kohoutku, který si samo pustí. Vážné popáleniny má na svědomí i elektřina. Děti "ochutnají" kabel nebo strkají různé předměty do zásuvky.

Prevence: nádoby s horkou vodou nenechávejte na okrajích kuchyňské linky nebo sporáku, ale vždy u stěny. Ubrusy připněte svorkami nebo je úplně sundejte. Používejte pákové baterie a mějte je trvale nastavené na přijatelnou teplotu, poučte děti, aby s nimi nehýbaly. Pořiďte si ochranu sporáku (dává se dopředu před hrnce), kterou nabízí například internetový obchod www.babybaby.cz za 1 330 korun.

Utopí se
Dítě se může utopit i ve vaně, když si rodiče odskočí do vedlejšího pokoje. Uklouzne, spadne na tvář a naloká se vody. "Dítě se utopí během několika vteřin třeba i ve dvou centimetrech vody. Po pěti minutách bez kyslíku se mozek nevratně poškodí," upozorňuje Robert Kostner.

S přibývajících počtem zahradních bazénů myslete i na toto nebezpečí. Ale zatímco u bazénu rodiče své potomky pečlivě hlídají, často jim uniknout třeba zahradní jezírka.

V rybnících a jezerech hrozí i jiné nebezpečí. Zranění při skoku do míst, která děti neznají. Na dně narazí na kámen, zlomí si vaz nebo poškodí páteř a skončí na vozíku. Zrádné jsou také řeky, silný proud nebo vír.

Prevence: vždy mějte dítě na očích, naučte je co nejdřív plavat nebo si bazény a jezírka pořiďte, až děti povyrostou. V obchodním domě Ikea si například do vany kupte protiskluzovou podložku za 129 korun. A když někam přijedete na návštěvu, obejděte nejdříve pozemek, zda tam dítěti něco nehrozí.

Otráví se
Děti se někdy otráví léky, které nechá "hlídací" babička ležet v jejich dosahu. JNapříklad ty na vysoký krevní tlak mohou dítě, které si je splete s bonbony, smrtelně ohrozit," upozorňuje dětská lékařka Michaela Trnková.

Nebezpečné, a to nejen pro děti, je ukládat chemikálie do lahví od limonád. Dětský život ohrožují i jedovaté rostliny, například doma pěstované dieffenbachie, durman nebo tis. V přírodě rulík zlomocný nebo vraní okno, jejichž plody děti svádějí k ochutnávání.

Prevence: léky a chemikálie skladujte na dětem nedostupných místech. Nepěstujte jedovaté rostliny, naučte děti pravidlu, že jíst cokoli z přírody mohou až po poradě s dospělým.

Chcete vědět více?

Jak můžete ochránit zdraví svých dětí? Jaké chyby dělají rodiče nejčastěji? Čtěte v zítřejší MF DNES.