Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Většina českých dětí ochutná alkohol před jedenáctým rokem

  • 116
Už jste se se svými dětmi bavili o alkoholu? Většina rodičů čeká s rozhovorem o jeho problematické stránce moc dlouho. Děti zatím začnou pátrat po odpovědích na své otázky na vlastní pěst a se skleničkou v ruce.

Důvodů, proč mladiství pijí, je celá řada. Podle samotných školáků (nebo alespoň toho, co prozradí výzkumníkům) je tím hlavním důvodem schopnost alkoholu odbourávat zábrany, navodit příjemnou náladu a celkově povzbudit organismus. Většina studentů však neví, že alkohol je ve skutečnosti látka s tlumivým účinkem, že čím více vypijí, tím ospalejší a netečnější budou.

Průzkum: Jak pijí české děti?

  • Až 65 % jedenáctiletých už má zkušenost s alkoholem.
  • Z průzkumu vyplývá, že více než polovina dotázaných dětí už okolo jedenácti let ochutnala alkohol, a to pod dozorem svých rodičů.
  • O rizicích spojených s konzumací alkoholu si s dětmi promluvila jen necelá třetina rodičů.
  • Podle OECD má v Česku zkušenost s alkoholem 94 % patnáctiletých.

zdroj: výzkum fóra Pij s rozumem

Jako další možný důvod se může jevit snaha dětí si pitím alkoholu dokázat, že jsou dospělí. Dospívající často slýchají od svých rodičů fráze typu „na to jsi ještě moc mladý“. Tato slova však mají na děti podle odborníků spíše opačný účinek. Děti chtějí rodičům i okolí ukázat, že na některé věci už nejsou „moc mladé“. Ve světě, kde se mladiství s alkoholem setkávají dnes a denně, si tak velká část z nich svou dospělost dokazuje právě jeho konzumací.

Odborníci z agentury GfK Roper uvádějí, že přes 70 % mladistvých označuje za vzor v pití alkoholických nápojů své okolí, zejména pak rodiče. I když se to tak nemusí zdát, rodiče jsou pro mnohé děti v období dospívání největším vzorem. Pokud tedy rodič po příchodu ze zaměstnání otevírá láhev piva, je velmi pravděpodobné, že jeho dítě od něj tento zvyk odkouká a už během dospívání po pivu také sáhne.

Dětem alkohol nenabízejte

Děti po alkoholu sahají zejména ve skupinkách a mimo dohled rodičů a nejčastěji na narozeninových oslavách či lyžařských a vodáckých kurzech. Představení alkoholu v domácím prostředí ale není podle odborníků vhodným řešením.

Ani sport děti od alkoholu neuchrání

„Žádný sport nesnižuje riziko návykových problémů. U fotbalu, tance, boxu a kick-boxu bylo toto riziko naopak vyšší,“ vyvrací předchozí domněnky Karel Nešpor.

Ilustrační snímek

„Rozhodně si myslím, že není vhodné nabízet dítěti či dospívajícímu jakýkoliv alkohol, ať už se jedná o pivo, víno nebo míchaný nápoj či dokonce lihoviny. Dospělí bohužel často při rodinných oslavách dětem dovolují si výjimečně připít sklenkou alkoholu. Často si ale neuvědomují, že tím přispívají k tomu, že děti pak během dospívání vnímají pití alkoholu na oslavách jako povinnost a těžko se jim alkohol odmítá,“ říká Josef Šedivý, terapeut Sananim.

Podle výzkumu Fóra Pij s rozumem má až 83 % dětí ve věku 11 až 15 let zkušenost s pitím alkoholu. Až 5 ze 100 rodičů pak dokonce ví, že jejich syn nebo dcera alkohol konzumuje.

Rodiče řeší alkohol pozdě

„Z několika uskutečněných průzkumů vyplývá, že rodiče se svými dětmi o alkoholu obecně příliš nehovoří. To je ale podle mě zásadní chyba, protože dostatečnou komunikací v rodině získává dítě důvěru a díky tomu také více dbá na informace ze strany svých rodičů,“ dodává Šedivý, který také realizuje informační lekce Pobavme se o alkoholu na druhých stupních základních škol.

Podle jeho zkušeností považuje mnoho rodičů za ideální věk k rozhovoru o alkoholu období mezi patnáctým a osmnáctým rokem. Jenže když většina českých dětí poprvé ochutná alkohol před jedenáctými narozeninami, zdá se to být již dost pozdě. Z dat navíc vyplývá, že mnozí rodiče svým dětem třeba výjimečně na oslavě alkohol nabídne, ale o jeho účincích na lidské tělo se s nimi dál nebaví.

„V mnoha případech si rodiče se svým potomkem promluví až poté, co ho přímo přistihnou pod vlivem alkoholu. V těchto situacích pak často následují hádky, tresty či zákazy, které mohou v dítěti vzbudit přesně opačnou reakci. Pokud tedy začneme hovořit s dospívajícím ve vyšším věku, pravděpodobně to nebude mít stejný výsledný efekt,“ varuje Šedivý. S dětmi se raději snažte vytvořit pocit důvěry, kdy se vám budou svěřovat a ptát se, než přísnou atmosféru trestů.

Podle odborníků je tak daleko účinnější si s dětmi rozumně promluvit a dělat to již od jejich útlého věku. Důkladně dítěti vysvětlete všechny zdravotní obtíže, co mu může alkohol způsobit, a nezapomeňte ani na ty psychické, sociální a ekonomické. Stejně tak objasněte, že má alkohol na dětské zdraví ještě daleko horší účinky.

„Jednoduše řečeno je důležité, aby mělo dítě dostatečný přehled o účincích alkoholu a jeho vlivu na mladý organismus, aby o něm dokázalo samo přemýšlet v případě, že s ním dříve nebo později přijde do kontaktu,“ uzavírá Josef Šedivý.

Příběh Jiřího: Pil kvůli nezájmu rodičů

Sedmnáctiletý Jiří pochází z finančně zajištěné rodiny, ve které se po generace neprojevila jakákoliv známka náchylnosti k nadměrnému pití nebo duševní poruše. V občasném pivu s kamarády jeho matka neviděla žádný větší problém.

V posledním ročníku gymnázia se však Jirkovo chování a prospěch prudce zhoršil a hrozilo, že propadne. Strmý pád ukončila až hlídka městské policie, která jednoho dne přivezla Jirku domů po pozitivní dechové zkoušce. Po tomto incidentu se Jirkova matka rozhodla navštívit poradnu pro rodiče Sananim, která poskytuje poradenské a terapeutické služby rodičům a dalším blízkým osobám uživatelů návykových látek. Nejprve navštěvovala poradnu sama, poté na sezení začala docházet celá rodina.

Ukázalo se, že Jirka pil alkohol také proto, že na sebe chtěl upoutat pozornost. Rodiče se mu snažili dávat maximální svobodu. On si však myslel, že si ho záměrně nevšímají a nechtějí se mu věnovat nebo na něj nemají čas. Pouhé zlepšení komunikace tak rodině nesmírně pomohlo.

, pro iDNES.cz