Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přitížil vám závadný lék? Poradíme vám, co dělat

  • 2
Ihned navštivte lékaře a lék reklamujte. To je nejjednodušší, co můžete udělat, když máte podezření, že jste si vy nebo vaše dítě vzali závadný lék. Od nemoci nepomohl a spíše vám přitížil.

Možná se vám to už také stalo. Není vám, nebo vašemu dítěti dobře, a sáhnete po osvědčeném medikamentu a věříte, že se vám po něm znovu uleví. Jenže je tomu právě naopak.

Když zkoumáte, proč se vám přitížilo, uvědomíte si, že "váš" lék měl trochu jinou chuť než obvykle, nebo vypadal malinko jinak, přestože jeho záruční lhůta vyprší třeba až za rok. Podezření tedy padne právě na lék.

Raději prášky nepoužívejte

První krok je vcelku logický: podezřelý lék byste už neměli používat. "Informace týkající se "normálního" vzhledu přípravku jsou k dispozici v příbalovém letáku. V případě pochybností o jeho kvalitě, když se vzhled neshoduje s popisem, by lidé takovýto přípravek neměli dále používat," řekla iDNES.cz Veronika Petláková z tiskového oddělení Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Pakliže máte obavu, že by podezřelý lék mohl vážně ohrozit zdraví vaše nebo vašeho dítěte, doporučuje Petláková obrátit se na ošetřujícího lékaře a také na lékárnu, kde jste medikament koupili.

"Mají-li pacienti podezření na závadu v jakosti léčivého přípravku, mohou přímo kontaktovat i náš ústav," doporučila.

FORMULÁŘE PRO NAHLÁŠENÍ ZÁVADY

Dodala, že ústavu je zapotřebí kromě oznámení o svém podezření doručit i reklamované balení léku a další informace, které mohou usnadnit identifikaci závady. Vhodné je oznámit také kontakt na pacienta, lékárnu či ošetřujícího lékaře.

(Ne)závadný medikament

I když si můžete být stoprocentně jistí, že se vám přitížilo kvůli medikamentu, pro případný spor s farmaceutickou firmou musíte mít důkazy černé na bílém. Státní ústav pro kontrolu léčiv nechá podezřelý přípravek otestovat v laboratoři, kde zjistí, zda a proč je špatný. A vy musíte co nejdřív vyhledat lékaře, případně soudního znalce.

"V některých případech je souvislost mezi zdravotními potížemi a podáním léčivého přípravku zřejmá, v jiných méně. Vždy je důležité každý konkrétní případ posoudit individuálně," upozorňuje Petláková.

Vysvětluje, že je zapotřebí posoudit všechny faktory, které mohly způsobit nebo ovlivnit zdravotní potíže. Někdy totiž mohou rozhodovat relativní maličkosti, například jak byl přípravek uchováván, jestli byl třeba v ledničce, jak stanovuje návod.

Informace o stahování léčivých přípravků je možné sledovat ZDE.

Mezi další faktory, které musí lékař posoudit, patří například aktuální stav pacienta, kombinace podávaných léčiv anebo případné nežádoucí účinky léku popsané v příbalovém letáku.

Kdy se lék stahuje z trhu

Státní ústav pro kontrolu léčiv vždy na základě hlášení pacienta nebo lékárny zahájí šetření, které může vést až k rozhodnutí stáhnout přípravek z trhu.

"Takový krok se nedělá pouze na základě podaného hlášení, ale hlavně na základě výsledku šetření, analytických rozborů léčivých přípravků, posouzení kontrolních vzorků. Cílem je identifikovat skutečný rozsah problému, tedy jde-li o závadu jednotlivého balení, například kvůli špatnému uchovávání, anebo o závadu u celé výrobní šarže," vysvětluje Petláková.

"Doba příslušné analýzy je závislá na typu léčivého přípravku a na metodách, které jsou pro analýzu použity. Odhad průměrné délky analýzy by mohl být tedy značně zavádějící."

Ústav například na základě oznámení redaktorky iDNES.cz rozhodl v lednu o stažení jedné šarže jahodového nurofenu pro děti. Testy ukázaly, že dítě může při aplikaci léku dostat nedostatečné množství účinné látky, nebo naopak nadměrné množství. Může se tedy předávkovat (předchozí článek, jaké léky musely zmizet z trhu).

Co dělat

- podezřelý lék již neužívejte

- navštivte ihned svého lékaře, který vám udělá kompletní vyšetření a vydá lékařskou zprávu, kterou můžete použít pro případný spor s farmaceutickou firmou

- lék reklamujte v lékárně, nebo přímo u Státního ústavu pro kontrolu léčit