Přípravky ze žraločích chrupavek proti rakovině nepomáhají

Přípravky ze žraločích chrupavek, které se prodávají také v Česku, proti rakovině nepomáhají. O tomto zjištění amerických vědců z univerzit v Baltimoru a Washingtonu informoval dnes Pavol Mazan z Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS). "Mnoho lidí věří, že přípravky ze žraločích chrupavek pomáhají při onemocnění rakovinou, protože žraloci sami rakovinou nemohou onemocnět. Věří, že proto mají chrupavky léčivé účinky. Američtí vědci však zjistili, že žraloci rakovinou onemocnět mohou. A to hned několika typy: u různých druhů žraloků byly zjištěny zhoubné nádory ledvin a krve," řekl.

 

Vědci podle Mazana mají vzorky šesti zhoubných nádorů žraloků a dalších 36 nádorů u příbuzných živočichů. O neúčinnosti přípravků ze žraločích chrupavek je přesvědčen také prezident České lékárnické komory Jindřich Oswald. Dnes potvrdil, že těchto přípravků je na trhu řada a lidé za ně utrácejí velké peníze: balení jednoho z běžných přípravků s 50 tabletami stojí 128 korun, užívají se tři tablety denně.

"Lidé podléhají reklamě, nebo také jsou v beznadějné situaci, kdy klasická léčba selhala a oni se k těmto přípravkům obracejí jako k poslední naději. Zatímco však u psychických onemocnění působí asi v polovině případů takzvaný placebo efekt, kdy úlevu přinese pouhá důvěra v přípravek, v případě rakoviny, když už je zhoubný proces rozvinut, bych mu nedal ani procento," dodal.

Propagátoři žraločích chrupavek tvrdí, že tato léčba se užívá například v Kanadě a Japonsku. Podle nich je vhodná při rakovině prsu, prostaty, mozku a jater, nehodí se při rakovině krve. Vycházejí z teorie, že zhoubný nádor potřebuje ke svému rozvoji spoustu krve. Když se podaří zastavit její přísun, nádor zemře. Proteiny obsažené ve žraločích chrupavkách jsou podle nich schopny tento úkol zvládnout.

Předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier řekl, že přípravky ze žraločích chrupavek nejsou samospasitelným lékem. "V žádném objektivním odborném časopise nebyly zatím publikovány údaje potvrzující léčebné účinky žraločí chrupavky," zdůraznil.