Hyperaktivní měchýř má významný negativní dopad na kvalitu života žen. Ilustrační foto.

Hyperaktivní měchýř má významný negativní dopad na kvalitu života žen. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Příčinou úniku moči může být i duševní zátěž

Inkontinence se stává sociálním problémem. Toto onemocnění je velmi rozšířené v populaci a ovlivňuje miliony lidí po celém světě. Každá druhá žena udává občasný únik moči a u 30 procent z nich se jedná o problém s nadměrnou aktivitou močového měchýře. Příčin může být mnoho včetně duševní zátěže.

Hyperaktivní močový měchýř je definován jako soubor příznaků poruchy funkce dolních močových cest. Prvním příznakem je stav náhlého nucení na močení, které není možno oddálit. Tento pocit náhlého nucení na močení může být spojen s únikem moče. Jedná se pak o tzv. "mokrý hyperaktivní měchýř". K dalším základním příznakům hyperaktivního měchýře patří příliš časté močení během dne (osm a vícekrát za den), opakované noční probouzení kvůli nucení na močení.

Příčin může být mnoho
Příčinou hyperaktivního měchýře může být duševní zátěž, léky které zvyšují vylučování vody z těla, obezita, nikotin, opakované infekce močových cest, některá neurologická onemocnění, psychický stav pacientky, předcházející břišní operace např. odstranění dělohy, alkohol, některá potravinová barviva atd.

Hyperaktivní měchýř má významný negativní dopad na kvalitu života žen. Tyto ženy mohou trpět pocitem méněcennosti, studu, obavami ze zápachu atd. Následkem toho omezují příjem tekutin, sexuální život, bojí se opouštět svůj domov, méně cestují. V běžné populaci ve věkové kategorii nad 40 let postihuje výskyt příznaků hyperaktivního měchýře i více jak třetinu lidí. Nad 60 let představuje hyperaktivní měchýř pak skutečný problém. Ženy považují často tento problém za příznak stárnutí a tento problém často ani neřeší ve spolupráci se svým ošetřujícím lékařem.

Nezanedbatelné jsou rovněž náklady na léčbu příznaků hyperaktivního měchýře. Do nákladů musíme zahrnout nejen náklady na léky, ale i náklady na pomůcky pro inkontinentní pacienty, sociální péči.

Odstranit příznaky mohou i léky
Léčba příznaků hyperaktivního močového měchýře je nejčastěji medikamentózní. Cílem léčby je zmírnění nebo úplné odstranění příznaků s nejmenším možným ovlivněním dalších orgánů lidského těla a zlepšení kvalitu života. V současné době je na místě použití nejmodernějších léků s nejvyšší účinností a nejmenším počtem nežádoucích účinků. Současné znalosti o funkci a nervovém zásobení močového měchýře umožňují účinější výběr léku. Cílem je vybrat lék, který účinkuje na nervová zakončení močového měchýře bez ovlivnění jiných nervových zakončení např. ve slinné žláze, oku, zažívacím traktu. Tím se vyhneme nežádoucím účinkům jako je suchost v ústech, zácpa, zvýšení nitroočního tlaku, poruchy vidění.

V současné době jsou na trhu moderní preparáty s vysoce selektivním účinkem pouze na močový měchýř. Medikamentózní léčebný efekt se pohybuje přibližně mezi 60-80%. Účinnost léčby můžeme pozorovat za 4 týdny po zahájení léčby, maximální účinek po 8 týdnech pravidelného užívání medikamentů. Řada studií prokázala jednoznačný efekt léků ve snížení počtu nucení na močení, snížení frekvence denního a zejména pak nočního močení.

Diagnostika a léčba hyperaktivního měchýře patří do rukou specialisty, zjm. v těch případech, kdy první léčebná opatření neměly dostatečný efekt.

Článek vznikl ve spolupráci se serverem www.hyperaktivnimechyr.cz.