Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Příběh Evy: Manžel se neustále stará o svou bývalou ženu

  3:43aktualizováno  3:43
V Petrovi jsem našla toho pravého muže. Po zklamání z prvního manželství jsem konečně šťastná. Ovšem moje rodinné štěstí už několik měsíců ničí manželova bývalá žena. Pomalu denně vyžaduje jeho pomoc a on se jí vždy snaží vyhovět.
Hádka

Hádka | foto: Profimedia.cz

S manželem jsme se seznámili před třemi lety. Jsme oba rozvedení a oba máme děti z minulých manželství. Naši starší kluci se hlásili na stejnou střední školu, a když jsme na ně před školou čekali, jak dopadli u přijímaček, dali jsme se do řeči.

Petr mne zaujal na první pohled

Petr se mi líbil od prvního okamžiku. Byl takový klidný, empatický, zkrátka na mě působil přímo blahodárně. Můj exmanžel byl totiž hrozný pruďas, cholerik a když si začal své občasné vzteklé nálady vybíjet i na dětech (nemlátil je, to nikdy, ale často na ně řval za každou pitomost), požádala jsem o rozvod.

To Petr je úplně pravý opak, neskutečně mi imponovalo, jak mluvil o svých dětech. Už z prvních vět jsem pochopila, že je to prototyp starostlivého otce. Tím mě dostal. Vůbec nevím, kde se to ve mně vzalo, ale já ho úplně normálně sbalila, pozvala jsem ho na kafe a on přijal.

Byla jsem už dva roky sama a on byl typ muže, kterého jsem hledala. Muže, který žije pro rodinu. Ne, že bych se už viděla po jeho boku jako jeho žena, tak daleko jsem opravdu nedohlédla, ale bála jsem se, že se rozloučíme a už se nikdy nepotkáme.

Po pár týdnech schůzek se mi Petr přiznal, že jsem mu to hrozně ulehčila. Taky tenkrát poprvé uvažoval, že mě někam pozve, ale bál se odmítnutí a zároveň i toho, že se třeba před tou školou vidíme naposledy.

Vzali jsme se

Po první schůzce následovaly další a za třičtvrtě roku jsme se vzali. Nechtěli jsme spolu jen tak žít na hromádce, protože se mnou bydlí moje děti a Petrovi to připadalo nevhodné.

Jeho děti žijí se svou matkou. Ona tenkrát od Petra odešla, dala se dohromady se svým kolegou z práce, ke kterému se nastěhovala.

Petr po rozvodu prodal jejich společný byt, s manželkou se vypořádal a sám si pořídil dvougarsonku. Tu po našem sňatku pronajímal a bydlel u mne v třípokojovém bytě (byt byl můj už před svatbou s prvním manželem). Jeho dvě děti u nás občas přespávají. Naštěstí si rozumí s mými syny, takže je u nás často hodně veselo.

Na Petrovi se mi také vždycky hodně líbilo, že o své první ženě nikdy neřekl nic špatného. Velmi mu ublížila, ale je to matka jeho dětí a on jí prý všechno odpustil. Pochopila jsem, že jeho povaha, která mně imponuje, ji naopak dost iritovala. Podle toho, jak o ní občas mluvil i podle toho, co jsem se dozvěděla od jeho dětí, je Petrova bývalka tak trochu nepraktická hysterka. To jsem asi trochu přehnala, ale to, jak se chová teď, mým představám o ní jen nahrává.

Exmanželka se vrátila

Před půlrokem se Petrova ex rozešla se svým přítelem a najednou stála před problémem, kam i s dětmi půjde. První, komu zavolala, byl pochopitelně Petr. A ten jí okamžitě nabídl svou dvougarsonku, za bydlení nic od ní nechtěl, jen aby hradila služby, vodu, elektřinu. Své protesty jsem spolkla, ostatně je to jeho byt a mně na domácnost dává dost. Také jsem chápala, že nejde jen o jeho bývalou, ale i o děti.

Protestovat jsem začala ve chvíli, když mu tak dvakrát třikrát týdně volá a stěžuje si, že se jí něco v domácnosti porouchalo. Jednou nesplachoval záchod, podruhé nesvítilo světlo v koupelně, potřetí jí nešla televize. Petr se pokaždé sebral a jel to řešit.

Poprvé, podruhé i potřetí jsem mlčela. Pak jsem začala mít narážky, křičela, že já jsem teď jeho žena a jeho doma je u mě a ne u ní, ona ať si zavolá instalatéra nebo opraváře televizí. Petr mě ale vždycky uzemnil, že jí přeci nemůže pomoc odmítnout, že je Ilonka v nesnázích a jeho povinností je, aby jí pomohl. Když jsem mu udělala žárlivou scénu, že se bojím, že ho jeho bývalka chce zpátky, urazil se, že to by Ilonka nikdy neudělala a on miluje jenom mě. Nikdy by mě neopustil, tak co prý vyvádím. Na to opravdu nemám slov.

Teď nevím, jak z toho ven. Kdykoliv Ilonka zavolá, že něco potřebuje, Petr jí běží pomoci. Jak tak nad tím přemýšlím, funguje, jako kdyby měl dvě rodiny. Je fakt, že já jsem ta hlavní žena, se mnou se miluje, tráví volné chvíle, pomáhá v domácnosti, jezdí na dovolenou, chodí na výlety. Iloně pomáhá s chodem domácnosti, zařizuje, co potřebuje, vozí ji na velké nákupy, stará se i o děti. Tento víkend mi oznámil, že Ilonka potřebuje vymalovat byt a on mi dopředu říká, abych s ním nepočítala, celý víkend nebude doma. Ale na noc prý přijde...

Petra mám velmi ráda, je mi s ním dobře, ale jeho poskakování kolem bývalé ženy už dlouho nevydržím. Prosím, poraďte mi, co mám dělat. Mám mu dát ultimátum, buď se dál bude chovat jako doposud a pak, ať si sbalí kufry a nastěhuje se ke své bývalé, nebo se svou péčí definitivně skončí a zůstaneme spolu?

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 3403

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

3. Mám mu říct, že chápu, že chce své bývalé ženě občas pomoci, ale ať to omezí maximálně na 1-2x do roka? 2099
1. Mám mu dát ultimátum, buď s ní skončí, anebo ať si sbalí kufry a nastěhuje se ke své bývalé? 506
2. Mám to vydržet a doufat, že to manžela omrzí, nebo si Ilona najde někoho jiného a Petra nebude potřebovat? 403
4. Mám manžela odvést k odborníkům a doufat, že mu poradí, aby svou bývalou nechal svému osudu? 395

názor psycholožky

Dobrý den Evo, vaše situace je dost napjatá a taky celkem běžná. Je opravdu těžké hledat hranici, kde ještě pomoci a kde už situaci chápat jako manipulaci nebo využívání. Váš manžel zřejmě zatím všechny situace s Ilonou vyhodnocuje jako možnost pomoci jí a dětem, možnost být potřebný a užitečný. Vaši hranici to už však dávno překročilo. Máte obavu o to, že manžela ztratíte.

Opravdu si nemyslím, že by ultimátum nebo výčitky něčemu napomohly. Dokážu si představit, že má váš manžel stále ještě pocit, že opravdu nedělá nic špatného. Důležité je, že vy cítíte, že jste stále na prvním místě. Zkuste v sobě vyloupnout ještě trochu trpělivosti a zaměřte se na své pocity. Zkuste manžela neobviňovat, ani mu neklást požadavky. Seznamte se s tím, co s vámi celá ta situace dělá pocitově. Zkuste to udělat v moment, kdy na sebe budete mít čas a kdy pro to bude prostor. Zkuste si i rozmyslet, jak byste si přála, aby manžel s exmanželkou fungoval. Zkuste mu to představit, ale ne jako ultimátum, ale jako fantazii něčeho, v čem by vám bylo dobře. Když se bude jednat jen o vaše pocity, přání a fantazie, nebude se muset váš manžel zuby nehty bránit a možná nahlédne vaše vnímání situace. Pak nechte i jeho o tom volně mluvit. Možná tak dojdete k vzájemnému pochopení a nastavení určitého kompromisu, nebo rytmu, který by vyhovoval vám oběma.
Držím pěsti!
Leona Dyrehauge, Psychologie.cz

Autor:
Nejčtenější

Lake Bellová
Lake Bellová: Děti vychovávám tak, aby si vážily starých lidí

Herečka Lake Bellová (38) denně naráží na to, že si dnešní mládež neváží starších lidí. Své děti tak vede k tomu, aby ke starším lidem měly úctu. A hlavně po...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Jedni rodiče byli chudí, druzí zločinci. Ujali jsme se jejich dětí

Každé dítě si zaslouží lásku a potřebuje vyrůstat v bezpečném rodinném prostředí. A pokud biologická rodina selže, je skvělé, že jsou tu lidé s velkým srdcem,...  celý článek

Osvěžující salát s rajčaty, okurkou a čerstvou mátou
Rajčata nejsou jen na špagety a na pizzu. Co s červeným nadělením?

Konec prázdnin je ve znamení dozrávajících červených plodů, které v sobě během slunečných dnů akumulovaly všechnu krásu a sladkost léta. Pokud jste propadli...  celý článek

Ilustrační fotografie
Jak se zbavit trémy? Myslete na svůj dech i úspěchy

Čeká vás důležité vystoupení na veřejnosti a už doma se klepete hrůzou? Nemůžete spát nervozitou, že nezvládnete udělat řidičák? Bojíte se už teď návratu do...  celý článek

MOJE ROZMARNÉ LÉTO
Moje rozmarné léto: Hlasujte, posílejte a soutěžte o ceny za tisíce

Moje rozmarné léto je téma fotosoutěže, kam můžete celé prázdniny posílat své aktuální fotografie. Soutěžit můžete v některém z osmi kol, z nichž vítězové...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Příběh Mirky: Syn bude otcem, ale dítě nejspíš není jeho

Tak jsem se dočkala, budu babičkou. Mám skvělou snachu, bezvadného syna a další důvod k radosti je na cestě. Jenže snacha se mi přiznala, že dítě možná nebude...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Dáši: Z manžela se v důchodu stal líný a nerudný dědek

Jsem už tři roky v důchodu a užívám si to. Těšila jsem se, až i manžel přestane pracovat a budeme si společně „plnit sny“. Místo toho denně poslouchám, co ho...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Veroniky: Přítel je jak zpomalený film, do všeho ho tlačím

S přítelem Tomášem žiju už rok. On je naprosto spokojený, já naštvaná, otrávená a znechucená. Takhle jsem si náš společný život nepředstavovala. Všechno je na...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu
První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu

Zničehonic začínáte ztrácet svou jinak bohatou hřívu? Nepropadejte panice a podívejte se, jak vypadávání vlasů udělit st... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.