Ona

Při sportu pijte, víc vydržíte

  • 2
Kdo cvičí, jezdí na kole nebo běhá denně několik kilometrů, měl by si dávat pozor, kolik a čeho vypije. Když tělo trpí nedostatkem tekutin a minerálů, dříve se unaví a déle mu trvá, než si odpočine. I člověk, který se nijak nenamáhá, by měl den co den vypít dva až tři litry vody.

"Při zvýšené tělesné zátěži je třeba množství tekutin ještě zvýšit," říká lékař Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy. "Při cvičení pracují naše svaly intenzivněji. Uvolňují se z nich zásoby energie potřebné pro pohyb, stejně jako velké množství tepla, které je nutno z organismu odvést," vysvětluje.

Na teplo se mění čtyři pětiny energie a člověk si s ním poradí díky pocení. Tím však přichází o důležité minerální látky, které jsou nezbytné k udržení vyrovnaného vnitřního prostředí.

"Pocení způsobuje tzv. houstnutí krve, a to má za následek zvýšení koncentrace některých iontů," říká lékař Suchánek. Proto lidem, kteří při sportování málo pijí, klesá objem krve a nakonec se zpomaluje cirkulace krve v ledvinách a srdci. Výsledek? Zvýšená únava.

Čaj ano, džus ne
Záleží samozřejmě na druhu námahy: maratonský běžec během závodu vypotí až šest litrů vody, hokejista při utkání jeden a půl až dva litry vody. Při běžném sportování se pocením z těla ztrácí přibližně jeden litr vody za hodinu, v horku ještě více.

"Pokud se tělesná hmotnost sníží o dvě procenta, klesá pouze výkonnost. Při ztrátě více než šesti procent hmotnosti však hrozí tepelné poškození organismu," upozorňuje Pavel Suchánek.

Námaha navíc zrychluje látkovou výměnu a s tím stoupá i tvorba některých nežádoucích látek, jako je třeba kyselina mléčná nebo močová. Ty se uvolňují do krve a vyvolávají tuhnutí svalstva.

Sportující lidé by proto měli během hodiny vypít asi osm decilitrů tekutin po malých dávkách. Při průměrné zátěži je vhodný zelený nebo černý čaj, a dokonce i čaje stimulační, které jsou schopny zlepšit imunitní systém a aktivitu těla.

Ideální je pít ještě před sportováním - vodu, minerálku i slabou kávu, slabý neslazený čaj, zředěné kolové nápoje. Nedoporučují se neředěné 100% džusy, protože jsou kyselé, obsahují více vlákniny zpomalující trávení a cukry. Vyloučit je třeba nápoje s vysokým obsahem kysličníku uhličitého.